Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Nõgesehea risoto

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Maru
27.04.2009
Foto: Siim Vahur

Kulutuhmid liivakarva maastikuvaated muutuvad aina rohelisemaks, mida enam punane auto lõunasse vurab. Silmad haaravad ahnelt ärganud maailma, mis siniste, kollaste ning valgete õitega mustreid loonud. Mõnedes metsaalustes on veel nii palju vett, et taevas peegeldab end selles ning nii näib, nagu puud hõljuksid õhus. Pajupõõsad on helekollasteks vahupilvedeks maskeerunud, justkui oleks keegi banaanimaitselised suhkruvatitutsud okstele kinnitanud ning valmistuks neid ükshaaval suhu pistma.

Autoaknast paistab kevadine Eestimaa imeilus ja avar – läbi oksapitsi paistavad ka need majad, mis varem lehtede taha peitunud ning märkamata jäänud. Kulukarva põldude ning niitude vahele lipsab mõni ereroheline põld, mis lausa kutsub end hambaga proovima, aga õnneks sõidab auto edasi ilma, et ma võõrast põldu hammustanud oleks. Kõik on omal kulunud-tärkaval moel nii koduselt armas!

Reipus ja soojus on käegakatsutavalt õhus. Päikesepaid näol tunduvad parima spaa-paketina, mida hetkel soovida võiksin. Pikad soojad tuulepaid, mis õrnalt lokke hoiavad ja natukene sasivad ning näppudel on musta mulla lõhn. Just! Musta mulla lõhn on kevadel mõnus! Ja kui sajab kevadvihma, on seda ka õhus. Isegi linnas, kus minusugused võõra aia skvotter-aednikud vana supilusikaga maad kobestavad ning sügisel mulda poetatud tulbitaimi otsivad. Ning rõõmustavad iga tuule toodud lilleseemne üle, mis juba nupudki lehtede vahelt välja võlunud. Skvotter-peenra priimulad õitsevad!
 
Kevad on oma nakatava energia, rõõmu ja õnnetundega minu sisse pugenud ning hommikused pannkoogid kaneeli, hakitud maasikate ja kondenspiimaga on kerged tulema ka varasel hommikuajal. Kevades ärkamine on ju imeline! Ja õhtul - õhk on ikka veel soe ning jalutuskäik Kalamaja tuulevaiksetel tänavatel ja siidsileda merega rannas toob magusa une silma... Ja enne veel, kui uni peale tuleb, on parim keedusooja munaga võileib. Selline lihtne klassika. Veidi vedela kuldkollasega maamuna mustal koduleival, milles sel korral oliivisilmad ning rosinatäpid.  Murulaugupuistega, mõistagi.
 
Kevad on tõesti armumise aeg, õnnelik-olemise parim aeg. Õnnetunne oma armsa üürikodu, värskelt valgeks pestud uste, uue kattega diivani, veel pesemata akende ning sinna vahele kolinud peenra pärast. Murulauk, petersell, basiilikud, tüümian, pune ning rosmariin – nad naudivad jahedaid õhtuid ning päikesesooje päevi, kui väikesest aknast pääseb mahe tuul neid sasima.
 
Turul on juba mõnus ning peale viimase aja parimat leidu, talust pärit kanamune, ei oska ma ka midagi muud enam soovida. Kõik söödav roheline on just piisavalt tärganud, et saaksime esimesi erkrohelisi roogi nautida. Karulauk, naadid, võilillelehed, imepisikesed nurmenukulehed ja nõgesed – neist kõigist annab mõnusasti süüa valmistada. Natuke tuleb heinamaadel kulu kõrvale lükata ning mõni päiksepoolsem kraavikallas valida, et salatijagu rohelist kaussi korjata. Karulaugust on metsaalused juba rohetamas ning küüslauguselt lõhnavad. Kuigi viimane kuulub looduskaitsealuste taimede kolmandasse järku, ei tähenda see veel, et teda ei tohiks süüa. Tohib ikka. Müügiks ei tohtivat korjata. Ma pean tunnistama, et minu lokilise pea jaoks on see jäänud mõistmatuks, sest kes on käinud Põhja-Eesti metsades ja neid karulaugusalusid näinud, saab aru, et ega see taim kuhugi kadumas pole. Sinililli ei tohiks muide ka korjata, ei müügiks ega ilmselt ka vaasi...
 
Pealegi tähendab kevadisest rohelisest toitumine ka tervislikult ning vitamiinirikkalt toitumist ning kahtlemata seda me organism meilt ka ootab. Seepärast valmistasingi teile maheda roa, mis kasulik ning kõhtutäitev. Kitsejuust aga annab sellele väikese lisalöögi intensiivsuses ning nõges panustab C-vitamiini ning rauasisaldusega.

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Uudishimulik
Femme uudiskiri

Julge ja omanäoline käsitlus inimkonna hävinemisest on põlu alla sattunud – juba kuus riiki on filmi näitamise keelanud.
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee