Nahkne unistus

Kelly Kipper
01.10.2012

Sulge aken

Milline pilt kangastub sinul silme ees, kui kuuled sõnapaari „ortopeediline jalats“? Teleturus nähtud kohmakas tuuletallaja? Arvasimegi nii. Mõte on ju kiiduväärt, aga teostus... mitte nii väga. Karin Kallas ja Erik Past on otsustanud seda muuta. Nime Stuudio Nahk taha koonduval duol on ambitsioonikas plaan hakata tootma disainjalanõusid, mille puhul on võrdväärselt panustatud nii jalatsite välimusse kui ortopeedilisse ehitusse.

Karin ja Erik / Foto: Kristjan Rosin

Stuudio Nahk on disainjalanõusid ja aksessuaare tootev Eesti bränd, millel on üllas ja auahne eesmärk esitleda tuleval kevadel ortopeedilise lisaväärtusega disainjalanõude kollektsiooni. "Oleme seadnud eesmärgiks esitleda kevadel uut jalatsikollektsiooni, kus kõik tooted arvestavad kohaliku elanikkonna jalgade iseärasustega, aga näevad samas ka kaunid välja," ütleb disainer Karin Kallas. Ta lisab: "Uues kollektsioonis keskendume ortopeedilise jalatsi n-ö apetiitseks muutmisele. Et jalatsid oleks atraktiivsed võimalikult laiale kasutajaskonnale, kes võivad vajada õiget toestust, kuid erinevatel põhjustel ei soovi kanda sportliku välimusega ortopeedilisi jalanõusid."

Brändi kontseptsiooniks on põhjamaine minimalistlik stiil ehk puhtad ja ajatud vormid, kvaliteet ning mugavus. Rõhk on asetatud käsitööle ning eksklusiivsele materjalile, milleks on näiteks eestimaine kalanahk (!). Toetudes nahkmaterjali headele omadustele, soovib Stuudio Nahk siduda kauni disaini mugavusega. Nahk on jalatsiteks ideaalne materjal, kuna venib, laseb jalal hingata ning kestab aastakümneid.

Kui esimesena määrasid tegijad kindlaks materjali, siis järgmisena hakkas mõte liikuma kasutajasõbralikkuse ning kandjate tervise suunas. "Paljud oskavad valida enda kehakujule sobivaid rõivaid, kuid enamus ei oska valida sobivaid jalatseid. Vale kõrgusega või liiga kitsad jalatsid moonutavad jalga ning põhjustavad vaevusi. Jala õige asend päästab liigese- ja seljavaludest. Keerulise valiku ees on liigesehaigusi või diabeeti põdevad inimesed, kuna ilusaid ortopeedilisi jalanõusid on väga raske leida," põhjendab Karin vajadust kollektsiooni järele.

The moon Thoery and Void / Foto: Virge Viertek

Jalasõbraliku tulemuse loomiseks on tegijad põhjalikult tutvunud erialase kirjandusega ning konsulteerinud ortopeedidega. Nimetatud tegevusi tulevikus ka jätkatakse, kuna eesmärk on disainida kõige sobivam sisetald. "Soovime luua jalanõusid, mis vastaks nii põhjamaisele maitsele kui ilmastikule ning oleks sobivad elanikkonna keskmisele jalakujule," selgitab Karin.

Jalatsikollektsiooniks, kus kõik tooted arvestaksid kohalike jalgade iseärasustega, on duol vaja valmistada spetsiaalne liist, jalga hästi kohtlevad lõiked ning sisetallad. Et idee ja unistus saaks täies mahus realiseeritud, kirjutas usin kollektiiv - kuhu kuuluvad lisaks Karinile ja Erikule ka Kerttu Raie ning Meelis Luhtla, kes aitavad vastavalt turunduse ja meedia ning finantspoolega - projekti Hooandjasse. Hooandja on Eesti oma ühisrahastuskeskkond, mis võimaldab erinevatel põnevatel (loome)projektidel toetusi koguda. Oma panuse saab anda igaüks, kellele projekt huvitav ja eriline tundub. Hetkel on Hooandjas Karini ja Eriku projekti toetanud juba 29 inimest ligi 600 euroga, mis tähendab, et üle neljandiku ideaaleesmärgist on tänaseks saavutatud.

Olles põneva projektiga põgusalt tutvust teinud, saame tuttavaks ka tegijatega. Disainer Karinil on jõudmas lõpusirgele magistriõpingud Eesti Kunstiakadeemias nahakunsti õppesuunal. Nahaga on ta tänaseks tegelenud kuus aastat. „Enne ülikooli astumist oli mul kaks valikut: kas meditsiin või disain. Loomulikku rada pidi otsustasin disaini kasuks. Kuna EKAs jalatsipõhist kursust ei ole, tuli ise uurima ja õppima hakata. Et Eestis on jalatsite tootmine väga piiratud, jõudsin jalanõude valmistamiseni alles paar aastat tagasi. Tänaseks olen leidnud enda jaoks õige suuna: luua jalatseid, mille mugavuse ja ilu vahekord on tasakaalus. See on ka hea võimalus siduda disainiga oma varemalt alla surutud huvi meditsiini vastu,“ räägib Karin.

Duo meespool, stuudio kaasasutaja Erik lõpetab hetkel õpinguid Tallinna Ülikoolis riigiteaduste erialal. Umbes kahe aasta eest tutvustas Karin Erikule ideed kingadest, millest arenes välja ka noormehe huvi jalatsimaailma vastu. "Umbes aasta tagasi jõudsime kokkuleppele, et võiksime ise jalatseid teha. See tõdemus kinnistus ilmselt siis, kui mõistsin, et hakkasin poodides kingade ehitust ja materjalikasutust uurima. Mõte isetehtud jalatsist tundus juba väga reaalse plaanina," meenutab Erik. "Praeguseks on möödunud kuus kuud ja mõned päevad hetkest, mil sai asutatud ettevõte, mille väga reaalseks eesmärgiks on toota jalatseid, mille puhul paneme rõhku omadusele, mida ise tähtsaks peame. Minu puhul on nendeks siis materjal, mugavus ja suurel määral ka eripära välimuses. Oluline on ka käsitööna valmistatud asjale omane tunne, et ese on spetsiaalselt sinule tehtud, et keegi on selle nimel vaeva näinud ning valmistanud unikaalse toote. Teisisõnu: kuna ma ei leidnud jalatsit, mida oleksin tahtnud, jõudsin arusaamale, et see, mida otsin, on vaja ise luua."

Stuudio Nahk jalatseid

"Ortopeedilise lisaväärtusega disainjalanõud ei pea tähendama kohmaka ja sportliku välimusega jalatseid," märgib Karin. "Meile on väga oluline jalatsi väline disain ja kestvus, kuid ka jala loomuliku asendi säilitamine ehk õige toestus ning materjalid. Ortopeediliste omadustega jalanõusid ei vaja üksnes probleemsete jalgadega inimesed, vaid me kõik. Ma ei arva, et kõrgeid kontsakingi ei peaks kandma, aga usun, et jalanõud peavad varieeruma ning olema õiges tasakaalus. Üks eriline ja isikupärane kingapaar räägib inimese kohta palju ning sellega saab muuta kogu looki."

Karin ja Erik usuvad, et käsitööna toodetud jalatsid kestavad kogu elu, sest nende loomisse pühendavad tegijad oma südame ja hinge.

Foto: Kristina Ollek
 

Kui soovid stuudio Nahk erilist projekti toetada, vaata lähemalt siit.