Metsiku ilu taltsutaja

Kelly Kipper
26.10.2011
Foto: Scanpix

Sulge aken

Kate Middletoni majesteetlik pulmakleit ja Alexander McQueeni moemaja väärikat nime kandev ebamaine kollektsioon Pariisi moenädalal – inglanna Sarah Burtonil on olnud hea aasta. Manchesteris sündinud täpse silma ja terava nõelaga Burton on lühikese ajaga suutnud moekunsti jumaldajad end armastama panna ning tõestanud, et seisab kindlalt ja kõikumatult maailma ühe kõige prestiižsema moemaja loomingulise juhi ülesannete kõrgusel.

Manchesteri Polütehnikumis ning London Central St. Martinsi kunsti- ja disainikolledžis tudeerinud Sarah Burton sai oma "esimesed ristsed" McQueeni moemajas juba ülikooliaastatel. Nimelt soovitas neiu juhendaja Simon Ungless oma heale sõbrale Alexanderile noort disainerihakatist praktikandiks. Nagu juba arvata võite, kulges aastane praktika meistri valvsa käe ja silma all ladusalt ning noor moelooja naasis pärast kooli lõpetamist - aasta oli siis 1997 - McQueeni moemajja auväärsele peadisaineri isikliku assistendi kohale. Kolm aastat hiljem vastutas Sarah juba moemärgi naistekollektsioonide eest ning täitis ka McQueeni kui isepäise moemärgi südame ja hinge usaldusväärse "parema käe" rolli.

Vaid mõned kuud pärast ootamatut ja traagilist uudist moekeisri surmast, teatas  Alexander McQueeni moemaja tegevjuht ja president Jonathan Akeroyd, et Sarah Burton on valitud - ja ka nõustunud – asuma aukartustäratava resümeega moemaja loomingulise juhi kohale. "Sarah töötas Lee Alexander McQueeni kõrval 14 aastat. Tal on sügav arusaam Lee visioonist, mis kindlustab ja tagab, et bränd jääb truuks oma põhiväärtustele," kommenteeris Akeroyd. Julge väljakutse vastu võtnud moekunstnik lubas ka ise jätkata juba sissekäidud rada: "Alexanderi nägemuse keskpunktis olid modernsed, viimse lihvini viimistletud ilusad rõivad. Ma kavatsen hoida tema pärandit elus."

Burton on hiljem tunnistanud, et suhtus karmide nõudmiste ja kõrgete ootustega pakkumisse esialgu skeptiliselt. "Mõtlesin: kuidas ma alustan? Lee mõttemaailm oli niivõrd erinev. Teadsin, et ma ei suudaks eluilmas teeselda temaks olemist, nii et küsisin endalt, mille nimel Lee töötas. Mõtlesin läbi, mida ma ise tahan, mis oleks minu jaoks parim. Nagu paljud minuvanused naised, tahan ka mina lapsi saada (Sarah on abielus fotograaf David Burtoniga – toim.), aga see soov ei saa ju ometigi muutuda põhjuseks, miks öelda väljakutsetele ei. Nii ma lõpuks lihtsalt otsustasin vooluga kaasa minna, lubades, et annan endast parima," rääkis naine intervjuus Vogue'ile. "Lee oli geenius, kes õpetas mulle kõike, mida ma disainist tean. Kui ma midagi ei osanud, siis ta näitas või lasi mul endal lahenduse välja mõelda. Mäletan, kuidas ta mulle kunagi ühe asümmeetrilise lõikega kleidi tõi ja ütles: "Pane sellele lukk," ning kadus nädalavahetuseks," on naine meenutanud.

Sarah Burtoni esimene kollektsioon loomingulise juhina jõudis ootusäreva publiku ette 2010. aasta sügisel. McQueeni moemaja kevad-suvi 2011 kollektsioon oli küll austusavaldus moekeisri palavalt armastatud dramaatilisele ilule, ent kandis endas ka uut sorti naiselikku romantikat, millest kumas kergelt boheemlaslikku hõngu. "Inimesed küsivad, milline on Sarah; milline on tema käekiri. Aga nad unustavad, et ma olen McQueenis töötanud juba nii kaua, et tegelikult on suur osa minust eelnevates kollektsioonides sees ning nähtaval. Ma ei kavatse alustada puhtalt lehelt, see tähendaks iseenda minemapühkimist. McQueeni elemendid olid, on ja jäävad – need on igavesed, ent samas tuleb ka edasi liikuda ning endale kindlaks jääda. Viimast õpetas mulle Lee: sa pead oma loomingule truu olema," kommenteeris autor oma taieseid, mis kiirelt ja valutult leidsid tee isegi moekriitikute jäistesse südametesse.

Õpitu praktikasse panemiseks ja järjekordseks väljakutseks oli inglannale Kate Middletoni pulmakleidi disainimine. Erilise käekirjaga moekunstniku looming jäi kuninglikule pruudile silma juba aastal 2005, kui Cornwalli hertsoginna Camilla poeg Tom Parker-Bowles abiellus moetoimetaja Sara Buysiga, kelle võluva pulmakleidi oli kujundanud ei keegi muu kui Sarah Burton. Aprillis 2011 oli selge, et tulevase Cambridge'i hertsoginna printsessikleidi valmistab samuti Sarah. "Catherine Middletoniga töötamine on olnud tõeline kogemus. Ma nautisin iga hetke loomeprotsessist. Mul oli väga suur au kujundada midagi nii olulist ja ma tunnen siirast heameelt, et selle kleidi on valmis teinud Inglise parimad käsitöömeistrid. Alexander McQueeni loomingut iseloomustab kontrastide kasutamine viisil, mille tulemuseks on kaunid ja erilised rõivad. Ma loodan, et ühendades klassikalised kangad modernse struktuuri ja disainiga, olen loonud Catherine'ile imekauni kleidi tema pulmapäevaks," kommenteeris autor elevandiluukarva siidi ja pitsi sümbioosis sündinud kleiti. Muide, kleidi autorit ja omanikku hoiti kuni viimse hetkeni saladuses, nii et isegi mitmed McQueeni kuninglikus kleidimeeskonnas töötanud inimesed ei teadnud, kellele imetabane iludus mõeldud on. Moelooja ei tohtinud kiivalt varjatud saladust isegi oma emaga jagada.

Jah, kuigi Alexander McQueen on moeilmast lahkunud, jääb tema loodud kunst meie sekka igaveseks. Sarah Burton, kes kartis, et koos Leega lahkus ka see maagiline eriskummaline ja isepäine "miski", ei peaks muretsema – tal on anne, võime ja tahe hoida Alexander McQueeni pärandit elus ning täiustada ja muuta seda vastavalt oma nägemusele. Nägemusele, kust ei puudu lummavalt ebamaised siluetid, pitsivahuste ja metalselt jõuliste materjalide pingeline mäng, viimseni läbimõeldud detailide efektsed esitused, aristokraatlik ilu ega dramaatiline võlu, kargus ja romantika. Veendumaks minu sõnades, heitke pilk galeriile.

Vaata galeriid Sarah Burtoni hunnitust loomingust

Ava galerii, klikates pildil!