Hiina kaunis visiitkaart

Kelly Kipper
16.05.2011
Foto: Scanpix

Sulge aken

Ei ole just tavapärane näha New Yorgi, Milano ja Londoni moenädala pikkadel catwalkidel kõndimas eksootilist hommikumaadest pärit sihvakat modelli. Liu Wen aga seda just on. Hiinas Yongzhou linnas kakskümmend kolm aastat tagasi sündinud kõrgete põsesarnade ja sooja naeratusega supermodell on tõusev täht moeilmas ning esimene Aasia päritolu kaunitar, kes on sõlminud reklaamlepingu New Yorgi kosmeetikafirmaga Estée Lauder.

Modellindusse jõudis Liu Wen aastal 2005, kui võttis osa võistlusest "New Silk Road World Model Contest". Konkursile minema utsitas noort neiut tema ema, kuna Hiinas tavapäratult pikk tütarlaps (praegu 179 cm), olles ka oma kooli pikim õpilane, häbenes oma pikkust ning käis, selg küürus. Ema tahtis, et laps tunneks end oma kehas hästi ja enesekindlalt ning seega soovitaski tal osa võtta modellikonkursist. Liu Wen ise pidas aga modellimaailma võludest olulisemaks võistluse peaauhinda – Lemoni arvutit, mille võitmine tegi võimalikuks maailmaga ühenduses olemise. Nii ihaldatud arvuti kui võit tuli Liu õuele ning uks modellimaailma oligi avatud. "Enne modellindusse tulemist olin ma väga igav laps: kuulasin muusikat, käisin muuseumides, õppisin, vaatasin filme ja õppisin hiina tantse ning mängisin ping-pongi. Olin laisk ega tahtnud muud teha, kui olla vanematega kodus ja lõpetada kool ära." Võidust tiivustatuna kolis neiu Pekingisse, et võtta osa erinevatest kohalikest pildistamistest ja reklaamikampaaniatest. Poodiumitel kõndimist Liu Wen alguses väga ei harrastanud, kuna kõrgetel kontsadel käimine oli tema jaoks tõeline väljakutse.

Seni vaid kohalikku kuulsust nautinud noore modelli elus toimus 180kraadine pööre, kui, poseerides Cosmopolitani kaanel Karl Lagerfeldi ja Viktor & Rolfi loomingus, äratas ta rahvusvahelise modelliäri tähelepanu. Järgnes sõit Pariisi ning leping modelliagentuuriga Marilyn. Muide, Liu oli esimene inimene oma perekonnast, kes reisis Hiina piiridest väljapoole.

Juba 2008. aastal poseeris Liu korduvalt Hiina Vogue’ile ja võttis osa Trussardi, Chaneli, Hermesi ning Gaultieri showdest ja Pariisi moenädalast. Järgnesid kampaaniad Gapile, Alexander Wangile, Converse’ile, Benettonile, DKNY’le ja Calvin Kleinile ning poseerimised Marie Claire’ile, Harper’s Bazaarile, Elle’ile ja erinevate riikide Teen Vogue’ile. Liu Wenist oli saanud Hiina kõige kirkam ja säravam moetäht. Lisaks niigi auväärsele tiitlile sai 2009. aastal Liust esimene Ida-Aasiast pärit modell, kellele antud võimalus üles astuda Victoria’s Secreti vaatemängulisel pesushowl.

Aasta hiljem kõndis Liu Wan nii Pariisi, Milano kui New Yorgi moenädala catwalkidel, kokku enam kui 70 moeshowl, mis asetas hiinlanna hooaja kõige tahetumate modellide nimekirjas auväärsele teisele kohale. Aga ega sügishooaegki halvemini läinud – kokku 49 showd, mille seas olid näiteks Rodarte’i, Derek Lami, Michael Korsi, Elie Saabi, Carolina Herrera, Alexander Wangi, Fendi, Salvatore Ferragamo ning Balenciaga moeetendused.

Liu Wen Elie Saabi moeshowl

Samal aastal allkirjastas Liu ka lepingu Estée Lauderiga kampaaniaks "Every Woman Can Be Beautiful". See oli kosmeetikahiiult ilmselgelt kaval lüke, kuna firma müüb Hiinas igal aastal üle 300 miljoni dollari eest näokreeme ja kosmeetikat, mis teeb Hiinast kõige kiiremini kasvava ning kasumlikuma välisturu.

Pärast lepingu sõlmimist Estée Lauderiga kolis Liu New Yorki. Esialgu ei osanud hiinlanna kuigi palju inglise keelt, mis tähendas, et tema keelevaramusse kuulusid vaid ühesilbilised sõnad nagu "yes" ja "no". Kuna olukord oli ebamugav, otsustas modell kiiresti keelt õppima hakata, toetudes inglise keelt valdavate fotograafide, stilistide ning sõprade abile. Samuti olid hiinlannale keeleõppel abiks televisioon ja filmid, eriti aga menukas vampiirilugu "Twilight".

Modell Lacoste'i sügis 2010 moeetendusel

Lisaks keeleõppele valmistas Liule probleeme ka orienteerumine New Yorgi metroosüsteemis ning liiklemine üleüldiselt. Siinkohal olid talle abiks modelliagentuuri praktikandid, kes õpetasid Liud metrood kasutama ning ka näiteks telefoni teel toitu koju tellima. New Yorgis käis noor naine esimest korda elus teatris - Broadway muusikali "Hair" vaatamas. Alasti kehade laval nägemine mõjus hiinlannale alguses šokeerivalt, kuna Hiinas ei tuleks selline asi kõne allagi, kuid õnneks oli neiuga kaasas tema agent, kes ütles rahustavad sõnad: "Kõik on korras: see on New York! Naudi seda!"

Enne täiskohaga modellindusse suundumist õppis Liu Wen turismi ning töötas giidina. Oma praeguse elu kohta ütleb ta, et on väga õnnelik ning poleks kunagi uskunud, et tema elu teeb sellise pöörde: "Ma elan oma unistuses! Hiina tüdrukutel on väga keeruline leida rahvusvahelist tööd, rääkimata kosmeetika- ja ilukampaaniatest."

Et hoida end värske ja energilisena, joob Liu palju kohvi ja vett, sööb jäätist ning magab ja puhkab korralikult. Liu stiil on hoolimata tema pikkadest kaarnakarva kiharatest poisilik ehk tema eelistuste hulka kuuluvad Doc Martensi saapad, bleiserid ning lohvakad meestesärgid. Samuti on modelli suureks kireks vintage-rõivad, millele tal kulub päris suuri summasid. "Mulle meeldivad viiekümnendad, kuuekümnendad, seitsmekümnendad – mida vanem, seda parem. Mu ema ei ole muidugi mu valikute üle kuigi rõõmus. Hiinas puudub selline suund nagu vintage, seega arvab ka mu ema, et ma ei peaks raiskama raha vanadele asjadele, vaid ostma ikka uusi," on Liu öelnud.

Liu Wen Alexandre Vauthier'i kevad 2011 showl

Hiinlanna ema, isa ja vanaema said alles siis aru, millega pere noorim võsuke on hakkama saanud, kui kõikjale Hiinasse kerkisid Liu pildiga suured Calvin Kleini, Gapi ja Estée Lauderi plakatid. Liu Wen on kahtlemata hiina kõige edukam supermodell, kellest on vändatud isegi dokumentaalfilm, rääkimata lugematutest reklaamidest ja ajakirja esikaantest, kus tema nägu särab täies hiilguses.

Kuigi Liu Wen on kodumaal absoluutne superstaar, ei pea hiinlased teda siiski klassikaliseks iluduseks. Nende jaoks on ilu endiselt portselannukulik – suured silmad, väike nägu, kahvatu nahk ning blondid juuksed. Ei tea, kas riigis, kus kümme aastat tagasi veel ei eksisteerinudki sellist mõistet nagu "mood", hakkavad iluideaalid nüüd vaikselt muutuma, kui Liu Wen sillutab aasia kaunitaridele teed moeilma? Meile igatahes Liu meeldib ning loodame, et ta on tulnud, et jääda ja rikastada senist õhtu- ja hommikumaade ilupaletti!