Õhtukleitide kuningas

Kelly Kipper
06.03.2011
Foto: Scanpix

Sulge aken

Moelooja Elie Saab’i (46) hingematvalt kaunid õhtutualetid on säranud Hollywoodi punastel vaipadel juba aastaid. Suurema tähelepanu alla sattusid need aga aastal 2002, kui kaunis Halle Berry läks parima naisnäitleja Oscarit vastu võtma just selle andeka liibanoni disaineri loodud kleidis. Moekunstnikust sai üleöö täielik sensatsioon.

Jah, Elie Saab on õnnelik mees – teda jumaldavad nii A-kategooria staarid kui riikide esileedid ja kuningannad, kriitikud pilluvad tema suunas vaid kiidusõnu ning publiku poolt saab kunstnikule osaks tormiline aplaus ja vaimustusest ahhetavad näod. Ma ei liialda, kui ütlen, et ei leidu ühtki kõrgklassi- ja glamuuriüritust, kus Saab’i kleidid ei oleks prožektorite ja välklampide säras. Elie Saab on tõeline õhtukleitide kuningas!

Kui üheksa aastat tagasi vallutas Saab Hollywoodi, siis tegelikult algas tema tähelend juba 20 aastat varem. Nimelt 1982. aastal, vaid 18aastasena avas Elie Saab oma sünnilinnas Beirutis moeateljee, mille klientideks olid Lähis-Ida printsessid ning kõrgseltskond, kellele andekas mees disainis romantilise ja elegantse joonega peente detailidega pulma- ning õhtukleite. Näiteks Jordaania kuninganna Rania kandis oma kroonimistseremoonial just Saab’i kleiti.

Elie Saab on omamoodi geenius, sest tegu on suuresti iseõppinud mehega, kunstnikuga, kes hakkas õmblema juba 9aastaselt ning seadis endale eesmärgiks kunagi tegevusega ka raha teenida. Viielapselise perekonna noorim võsuke veetis palju aega visandades ning vanematele õdedele laudlinadest ja kardinatest riideid disainides. Sõna noormehe andest ja huvist levis kiiresti ning lühikese aja möödudes oli Elie’l tekkinud oma kodukandis lojaalsete klientide ring, mis aina laienes, kuni lõpuks ületas riigipiirid.

1997. aastal tõi Saab oma loomingu esmakordselt Euroopa publiku ette, kui näitas oma rõivakollektsiooni Roomas. Saab oli ka esimene mitte-itaallasest disainer, kellest sai maineka Camera Nazionale della Moda liige. Vaid aasta hiljem võlus Elie Saab oma naiseliku ning erksa ready-to-wear kollektsiooniga Milano moenädala publikut. Kollektsioon oli metsikult edukas ning sai koheselt ülemaailmse tunnustuse osaliseks.

2002. aastal avas Saab Pariisis oma moemaja, et tema šikk looming oleks paremini kättesaadav ka kosmopoliitsetele klientidele. Järgnesid 2005. aasta Pariisi moenädal, kus publikuni jõudis Elie Saab’i valmisriiete kollektsioon, moemaja, ateljee ning pruudisalongi avamine Beirutis, butiigi avamine Londonis mainekas Harrodsi kaubamajas ning ka Dubais Dubai kaubamaja luksuskauba korrusel. 2006. aastal austas Chambre Syndicale de la Haute Couture Elie Saab’i tiitliga Membre Correspondant.

Elie Saab, kelle üdini naiselikku loomingut iseloomustavad õrnad tikandid, lõputud pärliread ning nooblid kangad, on - nagu alguses juba öeldud - mitmete suurte staaride lemmik. Nende seas on näiteks Anne Hathaway, Angelina Jolie, Sarah Jessica Parker, Charlize Theron, Marion Cotillard, Diane Kruger ning Blake Lively. Saab ise on öelnud, et tahab teha reaalseks oma klientide unistuste kleidid - kleidid, millest nad väikeste tüdrukutena unistasid.

Aga ega Saab’i tegevus piirdu vaid kaunite tualettidega. Moelooja on teinud koostööd ka näiteks BMW’ga, disainides BMW X seeria autode interjööri. Samuti on Saab seotud kolme luksusjahi kujundamisega, millest esimene jõudis publiku ette veebruaris Abu Dhabi Jahishowl. 2003. aastal lõi aga Saab käed MAC Cosmetics’iga, luues neile oma viimastes kollektsioonides kasutatud värvidest inspireeritud silmavärvipaleti.

Ka on Saab laenanud oma nime alkoholitootjatele. Nimelt osales ta 2004. aastal Johnnie Walkeri viskireklaamis, mille tunnuslauseks oli "The journey of Elie Saab. Keep Walking" ehk vihje poodiumitele, mida nõtked modellid Elie Saab’i loomingut kandes kaunistasid.

2003. aastal pälvis andekas mees Liibanoni presidendilt oma töö ja panuse eest kunsti- ja moemaailma tiitli Chevalier de I’Ordre National du Cédre. Samal aastal omistati Saab’ile, kes armastab palavalt oma kodumaad, Alumni Association of the Superior Commercial Studies’i poolt Manager of the Year tiitel tema panuse eest Liibanoni turundamisse.

Kuigi Elie Saab’i tööelu on glamuurne ja sädelust täis, eelistab ta oma vaba aega sisustada pere seltsis Liibanoni mägedes rahu ja vaikuse keskel asuvas majakeses. Elie’l on kolm poega ning ta on oma abikaasa Claudine’iga abielus olnud üle kahekümne aasta. Vabal ajal armastab Saab oma lõbuks disainida mööblit ning võtta osa erinevatest heategevusüritustest, näiteks Punase Ristiga seonduvatest.

Nüüd, mil väike ülevaade Elie Saab’i elust ja loomingust on antud, on õige aeg heita pilk galeriile ning veenduda ise moelooja headuses ning imelises talendis.

Ava galerii, klikates pildil!

Loe ka: Jumaliku roosamanna looja