Linnulennul läbi moetaeva

Kelly Kipper
21.02.2011
Foto: Erakogu

Sulge aken

Juba sel reedel, veebruarikuu 25. päeval, toimub klubis Bon Bon järjekordne Stylechannel, kus seekord on prožektorite säras Heddy Bergsteini moelooming.

Kollektsiooniks ammutas noor moekunstnik inspiratsiooni linnupuuridest ning taevast – puurid sümboliseerivad vangistust, taevas aga vabadust. Siutsuvat linnukest on elegantses puuris küll kaunis vaadata, ent ta pole vaba. Vabadus, laiutav sinine taevas paistab puuritrellide vahelt. Heddy kollektsioon on sinistes toonides, millele sekundeerivad beez ja must. Palju on kasutatud ka peenikest paela, mis sümboliseerib puurivõresid ning linnupuuri efekt on loodud kroogetega, mille alt kumab teine kangas ehk taevas.

Aga kes on Heddy? Et saada aimu noore disaineri olemusest ja mõtetest, esitasime talle mõned küsimused.

Heddy, kuidas leidsid oma tee moe juurde?
Stiilsed riided ja loominguline töö on mulle alati meeldinud. Konkreetselt moe juurde leidsin oma tee aga võrdlemisi hilja. Samas – kunagi pole liiga hilja teha seda, mida armastad!

Kas mäletad esimest eset, mille disainisid?
Kuna mu ema on õmbleja, siis kippusin õmblusmasina taha juba üsna varakult. Kõige esimene iseõmmeldud ese oli üks padjapüür, mille kangal olid sinised lillekesed valgel taustal. See püür on, muuseas, siiani kasutusel.
Disainiga tõsisemalt tegelema hakkasin aga põhikoolis, kui kujundasin rõivaid moeshowks.
 
Kas oled omandanud ka moealase hariduse?
Muidugi!
Kunsti juurde jõudsin juba varases eas. Alates teisest klassist hakkasin kooli kõrvalt kunstikoolis käima ja seal tegin oma esimesed maalid. Gümnaasiumis oli mul võimalus minna vahetusõpilaseks Argentiinasse. See oligi hüppelauaks, kust sain motivatsiooni, et minna Hispaaniasse moodi õppima. Argentiinast tulnuna oskasin hispaania keelt ning see andis julgust minna õppima riiki, kust pärit paljud kuulsad moedisainerid.

Aastal 2010 lõpetasin Madridis asuva disainikõrgkooli Institución Artística de Enseñanza (IADE).
Kindlasti plaanin end tulevikus ka täiendada ja läbida uusi kursusi moealal. Mõtted liiguvad New Yorgi ja Londoni suunas.

Mis Sind inspireerib ning motiveerib?
Kõige enam motiveerib mind elu mu ümber: kultuur, inimesed, loodus. Need ongi minu inspiratsiooniallikad. Mul lihtsalt tulevad - näiteks tänaval jalutades - pähe mingid kujundid, vormid ja lõiked. Oma inspiratsiooniraamatut ja tindipliiatsit kannan seetõttu ka alati kaasas: et saaksin sündinud ideed koheselt paberile panna.

Kes on Su eeskujudeks moemaailmas?
Kaks korda aastas (veebruaris ja septembris) tulevad disainerid välja suurte kõrgmoeshowdega. Neid ma muidugi jälgin, sest peab ju olema kursis sellega, mis kõrgmoes toimub.

Hispaanias õppides käisin alati moenädalatel. Aasta lõikes aga jälgin teiste disainerite loomingut suhteliselt harva. Mulle endale meeldib nii rohkem, sest siis ei hakka teiste looming minu disaini niivõrd mõjutama. Muidugi on ka mul omad lemmikud, näiteks Elie Saab, Amaya Arzuaga, Giambattista Valli, Givenchy ning Balmain. Nende kollektsioone ja tegevust jälgin alati huviga.

Lisaks rõivaste disainile on Heddy ka andekas joonistaja, kelle lahedatest moejoonistest õhkub professionaalsust ja naiselikkust.

Kuidas on aga eeskujudega elus?
Konkreetset eeskuju mul polegi, pigem loon ise endale eesmärgi ja elustiili, mida järgida. Pean lugu Coco Chanelist, sest ta oli iseseisev ja leidlik naine. Tema oli see, kes tõi moodi mugavuse, julges lõhkuda piire ning nutikalt ära kasutada kangaid, mis sõjaajal saada olid.

Kuidas kirjeldad oma loomingulist käekirja?
Minu looming sobib naisele, kes on romantiline, naiselik, õrn ja glamuurne. Mulle meeldivad õrnad asjad, võibolla isegi nukulik stiil, kuhu on lisatud seksikust. Just vastuolud on need, mis kirjeldavad mu käekirja: nukulik-seksikas; glamuurne-romantiline.
Arvan, et rõivad peavad olema sellised, et neid kandes tunneb inimene end ilusana. Riietus peab tekitama tunde, et see on kandjale parim. Kui inimene on õnnelik pildi üle, mida peeglist näeb, tunduvad ka rõivad mugavad.

Millist sõnumit kannab Sinu looming?
Minu loomingu iseloomu annab edasi fraas "Naised enesekindlalt ilusaks!". See rõhutab, et kandja tunneb end oma rõivastes hästi ja näeb välja hea. Hea väljanägemine omakorda muudab aga enesekindlaks.

Millised on Su plaanid ja eesmärgid elus ning moeilmas?
Eesmärk on olla õnnelik. Õnnelikuks teeb mind kvaliteetaeg pere ja sõprade seltsis. See aitab mul olla loov ning disainida huvitavaid rõivaid. Eelkõige loodangi, et saan tegeleda sellega, mis mulle meeldib ja on oluline. Praegu olen täiesti kindel, et selleks on mood ning kunst.

Mis teeb ühest inimesest stiilse isiku?
Stiilsuse juures on oluline tunne inimese sees, mis läheb kokku välimusega. Stiilne isik on see, kes suudab oma riided välja kanda. Stiile on väga palju ja kindlasti ei peaks järgima ainult viimaseid moesensatsioone. Tuleb olla leidlik ja tunda ära enda jaoks see õige, mis peegeldub su olemust, sest välimus räägib inimese kohta väga palju.

Kellel tärkas huvi ja soov imetleda Heddy loomingut ka päriselus, tuletagu meelde ütlust "oma silm on kuningas" ning mingu 25. veebruaril, veidi pärast südaööd klubisse Bon Bon, kus Stylechanneli raames saab nautida Ženja Fokini lavastatud noore kunstniku debüütshowd.