Kaunilt karismaatiline

Kelly Kipper
30.11.2010
Foto: Scanpix

Sulge aken

Vahetult enne Euroopa filmiauhindade pidulikku tseremooniat, mis toimub juba sel laupäeval, 4. detsembril Eestis, teeme juttu tuntud ja tunnustatud filmirezisöörist Sofia Coppolast.

Klaar jume, lopsakad huuled, kavalad silmad, eebenipuukarva juuksed ning graatsiline hoiak - need on vaid mõned jooned välimuses, millega iseloomustada värvikat ja täiesti omanäolise käekirjaga USA filmirežissööri Sofia Coppolat (39), kes on oma karjääri jooksul võitnud nii Oscari kui pälvinud Veneetsia Filmifestivali kõrgeima auhinna Kuldlõvi oma filmi "Kusagil" eest.

Praegu Pariisi elu nautiv, kuid New Yorgis sündinud Sofia Carmina Coppola on pärit läbi ja lõhki filmindusperekonnast: tema isa on filmirežissöör Francis Ford Coppola, ema kunstnik ja dekoraator Eleanor Coppola, vend režissöör Roman Coppola ning nõbu näitleja Nicholas Cage. Jah, Sofia sattumist filmimaailma ei saa puhtalt juhuste arvele panna. Nii on ka naine ise öelnud: "Ma olen alati tahtnud olla loov. Minu peres on oluline olla artistlik."

Mitmes filmis näitleja rolli proovinud Sofia tegi oma lavadebüüdi imikurollis aastal 1972 oma isa kurikuulsas filmis "Ristiisa". Kaasa lõi naine ka "Ristiisa" kolmandas osas, kehastades Mary Corleone'i. Viimase rolli eest pälvis tulevane tipprežissöör aga niivõrd palju negatiivset kriitikat, sealhulgas 1990. aasta Kuldse Vaarika auhinna Halvim Uus Täht, et see jäi tema viimaseks suuremaks näitlejatööks. Ise on Sofia öelnud, et sellest pole midagi, kuna näitlemine ei ole kunagi olnud tema südamesoov ega kirg.

Sellest hoolimata - aga siiski julgele ja kaunile naisele omaselt - on Sofia Coppola osalenud mitmetes muusikavideotes, teiste hulgas Chemical Brothers'i loo "Elektrobank" omas, mille režissööriks on tema kauaaegne sõber ja hilisem abikaasa Spike Jonze.

Sofia Coppola enda lavastatud esimene suur film oli 1998. aastal linastunud "Lick the Star", millele järgnes 1999. aastal salapärane ning eriskummaline "Süütud enesetapud". Nimetatud filmi eest pälvis Sofia MTV Parima Noore Lavastaja filmiauhinna ning auhinna Young Hollywood Award, jällegi parima lavastajatöö eest.

2003. aastal kinodesse jõudnud sensatsiooniline ja tragikoomiline "Tõlkes kadunud" (peaosades Bill Murray ja Scarlett Johansson) tõi Sofia Coppolale tema esimese Oscari parima originaalstsenaariumi eest ning lisaks kolm Kuldset Gloobust, mille seas oli ka parima filmi tiitel. Muide, Sofia Coppola oli Lina Wertmülleri ja Jane Campioni kõrval kolmas naine ning esimene USA naisrežissöör filmiajaloos, kes on esitatud parima režissööri Oscarile. Senini on ta ka noorim naisrežissöör, kelle kandidatuur on üldse olnud üles seatud. Põnev tõsiasi Oscarite jagamise juures on kindlasti veel tõik, et nii Sofia isa Francis Ford Coppola kui ka vanaisa Carmine Coppola on varasemalt võitnud parima originaalstsenaariumi kuldmehikese, nii et võib öelda, et tegu on juba kolme põlvkonda läbiva traditsiooniga.

Aastal 2006 valmis Sofia Coppolal imeilus värvikas, kirglik ja kirev linateos "Marie Antoinette" (peaosas Kirsten Dunst). Andeka režissööri kõige uuemaks tööks on aga poolautobiograafiline 2010. aasta film "Kusagil", mida on, muuseas, võimalik vaadata ka selleaastase PÖFFi raames ning mis tõi Sofiale hiljuti Veneetsia Filmifestivali peaauhinna - Kuldlõvi.

Mis aga ühendab Sofia nelja edukat, põnevat ja erilist filmi? Nimelt on nii "Süütute enesetappude", "Tõlkes kadunud" kui ka "Marie Antoinette" ning "Kusagil" soundtrackide koostamisel olnud režissööri paremaks käeks Thomas Mars, prantsuse indie-rokki viljeleva ansambli Phoenix laulja ning Sofia elukaaslane ja kahe lapse - 4aastase Romy ning 5kuuse Cosima - isa.

Lisaks filmimaailma pärlite loomisele on Sofia teinud koostööd ka moemaailmaga. Enne, kui edukas lavastaja sidus oma elu filmiga, jõudis ta õppida California Kunstiinstituudis, töötada mitmete oma isa filmide juures kostümeerimismeeskonnas, olla praktikant Chaneli moemajas Karl Lagerfeldi valvsa silma all ning luua aastal 1994 koostöös sõbranna Stephanie Haymaniga rõivamärgi MilkFed, mida müüakse Jaapanis.

Aastal 2002 valis moelooja Marc Jacobs Sofia Coppola oma parfüümi Blush sensuaalse ning julge reklaami kangelannaks, kommenteerides oma valikut järgnevalt: "Ta on noor, armas ja ilus. Minu unistustetüdruku kehastus." 2008. aastal võttis Sofia vastu aga veelgi suurema väljakutse, kui kujundas kõrgelt hinnatud moebrändile Louis Vuitton käekottide ning kingade kollektsiooni, mille kohta ta ise on öelnud: "Ma arvan, et igal naisel on unistus disainida ideaalne kott ja king. Ma olen õnnelik, et sain selle võimaluse - teha oma fantaasia reaalsuseks."

2008. aastal toimus Sofia lavastajadebüüt telereklaami alal: ta lavastas Christian Diori parfüümi Miss Dior Chérie mängleva pastelsetes toonides ja tütarlapseliku klipi, mis filmiti Prantsusmaal ning mille peaosas on modell Maryna Linchuk. Muidugi on suurepärase stiilitunnetusega ning alati väljapeetud naisterahvas, kelle moto riietumise juures võiks olla "vähem on rohkem", figureerinud korduvalt ka Vogue'i kõige stiilsemate naiste edetabelis ning kaunistanud ühtlasi väljaande esikaant.

Sofia Coppolast kui andekast ja auhindadega pärjatud režissöörist kirjutades tuletame aga kõigile filmihuvilistele lõpetuseks meelde, et 4. detsembril jagatakse juba 23. korda välja Euroopa filmiauhinnad ning seekordse piduliku tseremoonia korraldamise au kuulub Eestile - nimelt antakse selleaastased preemiad välja Tallinnas Solarise keskuses.