Värvikirev koertekaitsja

Riina Õun
24.08.2009
Foto: Alex Cornes

Sulge aken

Emma Bell on noor tõusev Londoni moekunstnik, kes lummab kirgaste värvidega, tuues halli argipäeva rõõmu ja lapsemeelset lusti.

Viimase Londoni moenädala üks meeldejäävamaid disainereid – Emma Bell - astus juba kolmandat korda üles Vauxhall Fashion Scout´i moeetendusel. Tema 2009. aasta sügistalvine kollektsioon "Ma päästan koeri" on inspireeritud koerte vastu suunatud vägivallast, millega ta oma Aasia-rännakutel lähedalt kokku puutus, Lord Tennysoni poeemidest, Hiina kommunistlikust sõjaväerõivastusest ning Kagu-Aasia käsitöövõtetest.

Show alguses ilmus lavale viiuldaja, kes kandis ette kurbliku viisi, taustaks tema taga ekraanidel vahetuvad naljakad koerapildid. Peagi astus catwalkile koerakostüümis kuju – Londoni performance-kunstnik Scottee, jalas kõrge kontsaga kingad. "Koer" võttis oma pea otsast ära, pistis kaenla alla ning hakkas laulma tuntud inglise lastelaulu koerakesest aknal. Lauluke muutus üha agressiivsemaks, kuni mõlemad tegelased kadusid lavalt, lastes asemele modellid lõbusalt värvikirevaks ja mänguliseks paraadiks. Rõivaid demonstreerisid kohalikud tuntud näod klubiscenelt, kuulus transvestiit DJ Jodie Harsh rivi lõpetamas. Värvid, kummalised vormid, koonused ja maskid strateegilistes kohtades, ülemeelikud "sabaliputamised", sekka paar elusat koera "kassikäigule".

Ava galerii klikates pildil!

Kaheksateist kuu jooksul on Emma palju aega pühendanud reisimisele ja erinevate kultuuride tundmaõppimisele. Oma seljakotiga on ta läbinud India, Hiina, Malaisia, Tai ja Vietnami. Pärast showd esitasin Emmale mõned küsimused.

Mis oli kõige hämmastavam, millega Sa oma reisidel kokku puutusid?
Ma jumaldan reisimist ning erinevate kultuuride tundmaõppimist. Kogu see kogemus avardas mu silmaringi põnevate inimeste, uudse toidu ning teistsuguse elustiili näol. Viimasel reisil pühendasin rohkem aega oma kollektsiooni jaoks ideede kogumisele ning kohalike käsitöötehnikate tundmaõppimisele.

Kuidas puutusid kokku koerte vastu suunatud vägivallaga?
      Emma Bell  /foto: Erakogu/
Minu eelmise aasta reis Hiinasse valgustas mind mitte ainult koerte vastu suunatud vägivalla teemal, vaid loomade väärkohtlemise osas tervikuna. Ühel päeval nägin, millistes hirmsates tingimustes koeri enne inimese söögilauale jõudmist hoiti. Ligi viisteist koera olid pressitud tillukesse puuri, kust nad välja võeti ning peadpidi vastu seina surnuks peksti. Siis nüliti ja tükeldati neid küpsetamise jaoks. Ehkki ma mõistan, et ellujäämiseks peavad vaeste riikide inimesed kasutama seda, mis on neile kättesaadav, tuleks sellele eelnevat protsessi humaansemaks muuta. See ei mõjutaks majandust kuidagi negatiivses suunas.

Mu austusavaldus koertele on metafoorne ning määratud tähelepanu juhtima üldisele loomapiinamise probleemile kõikjal maailmas. Oma Hiina-külastuse ajal nägin menüüs erinevaid lihasid, alustades konnasupist, rotikebabide ja praetud koeralihani – taimetoitlasena ei aja see mind vesistama, kuid samas ei kavatse ma kellelegi oma isiklikku eetikat peale suruda. Ma usun iga inimese õigusesse oma otsuseid iseseisvalt langetada. Olles eetilistel põhjustel pühendunud taimetoitlane juba üle kahekümne aasta ning aktiivselt seotud päevakajaliste vaidlustega loomapiinamise teemal, olen hästi teadlik loomade vastu suunatud mõttetust julmusest ning oman selle vastu tugevaid seisukohti.

Kas sattusid külastama Hiina karusnahafarme?
Ma ei külastanud ühtki karusnahafarmi Hiinas, kuna see on miski, mida ma ei sooviks isiklikult näha, ning olles seda teemat põhjalikult uurinud, näinud hulgaliselt kohutavaid pilte sellest, kuidas seal loomi koheldakse, teadsin ma olukorra masendavust. Veetsin natuke aega Lõuna-Hiina tööstuspiirkonnas, mis pöörleb suures osas moetööstuse ümber, ning sattusin kord kogemata elusloomade turule. Seal ma nägingi äärmuslikku loomade kohtlemist, kellest enamik olid määratud lõpetama õhtusöögilaual. Mu sõber informeeris mind, et loomi ei toidetud ega joodetud päevade kaupa ning nähes seda kabuhirmu loomade silmades, kui inimesed neid niivõrd brutaalselt kohtlesid, jõudsingi otsusele sellele teemale tähelepanu juhtida. Oli ilmne, et enamikku neist loomadest müüakse toiduks või aretatakse karusnahatööstuse tarvis.

Karl Lagerfeld väitis oma aasta alguse intervjuus, et tema arvates on lihatoidulises maailmas täiesti normaalne kasutada karusnahka moetööstuses. Mida arvad tema väitest?
Karusnaha-vastasena ei toetaks ma kunagi selle kasutamist, ega kedagi, kes pole 100% informeeritud oma kasutatava karusnaha päritolust. Mis puutub tema väitesse, viidates oma eetosele karusnaha kasutamise suhtes, on see miski, milles ma ei saa temaga nõustuda.

Ma arvan, et paljud inimesed pole piisavalt informeeritud protsessi osas, mis peitub karusnaha tootmise taga. Leian, et kui keegi otsustab kasutada oma loomingus karusnahka, peab ta olema täielikult kindel oma põhjustes selle tegemiseks.

Austan sügavalt erinevate loomakaitseorganisatsioonide (näiteks PETA ja Animal Aid) tööd, kuna usun, et nad tõesti harivad inimesi, paljastades valusat tõde ning informeerides meid julmadest üksikasjadest, millega loomad peavad kokku puutuma. Samuti on väga julgustav näha aina enamaid karusnaha pooldamisest kõrvale astuvat ning olema võimelised avaldama oma arvamust informeeritud teadlikkusega.

Kas Sinu arvates kvalifitseeruvad  koledad ja ebamugavad koerteriided samuti loomapiinamise alla?
Minu arvates on igasugune inetu riietus piinamine, olgu see siis looma, inimese või kas või teekannu puhul! Samas on riietuse ilusaks või koledaks tembeldamine igaühe võimuses, olles äärmiselt subjektiivne. Ma hindan loomade riietust praktilistel põhjustel, nagu näiteks kaitsmaks neid külma või vihma eest. Mis puutub loomade riietamisse esteetilistel põhjustel, sõltub see iga konkreetse olendi isiklikust mugavusest. Kui koer vingerdab välja millestki, mis on ebamugav ning mille tõttu ta kannatab, siis on vale sundida teda seda kandma. Sama kehtib ju ka täiskasvanud inimeste või laste suhtes. Kui loom on aga oma kostüümiga rahul, pole sellest probleemi.

Millised on Su vaated ökoloogilisele moele ja taaskasutusele?
Ma imetlen väga neid disainereid, kes üritavad arendada erinevaid viise, tootmaks ökoloogiliselt sõbralikku riietust. See on miski, millest ma olen isiklikult väga huvitatud. Näiteks "Estethica" väljapanek Londoni moenädalal on fantastiline viis, et valgustada inimesi selle tööstusharu võimalustest.

Ökoloogilise teadlikkuse tutvustamiseks on palju erinevaid viise, olgu selleks siis jätkusuutlike kangaste kasutus, õiglase kaubanduse toetamine, mürgiselt töödeldud puuvilla kasutamisest loobumine või tekstiili taaskasutus. Imetlen eriliselt neid brände, kes suudavad täita kõiki nimetatud eesmärke ja toodavad täielikult öko-sõbralikku moodi. Ma leian, et see on vapustav!

Kuidas põhjendad sädeluse, plastiku ja kunstlike värvide kasutamist ökoloogilise maailmakriisi lähenemise ajal?
Disainerina pean žongleerima ökosäästlikkuse ning oma disaini esteetikaga, püüdes leida nende vahel tasakaalu. Samuti pean noore ärina arvestama majanduslike implikatsioonidega ning püüdma toetada teemasid, mille suhtes mul on tugevad tunded. Samal ajal on mu loomingu keskseks ideeks tugevad värvid ja sädelus. Kui ma peaksin valima ainult naturaalsete värvide ning jätkusuutlike materjalide kasutamise, peaksin  kompromiteerima oma disainikontseptsiooni ja oma disainerikäekirja. Armastan värve ning nendega mängimist liiga palju, ega arva, et keeraksin kunagi selja oma filosoofiale, hakates luitunud või hallides toonides riideid disainima.

Seetõttu näitan ma oma toetust keskkonnasäästlikkusele välja teistel viisidel. Olen olnud juba mitmed aastad suur õiglase kaubanduse toetaja, aktiivse huviga Oxfami Make Trade Fair (Muuda Kaubandus Ausaks) kampaania vastu. Samal ajal töötan mittetulundusprojekti kallal, toetades eetilist riietekooperatiivi Kesk-Aasias, milles on väga põnev kaasa lüüa!

Hetkel võimutsev majanduskriis on kõvasti mõjutanud mu 2009. aasta sügistalvist kollektsiooni ning ma olen selle loomisel pidanud maha mitmeid majanduslikke lahinguid. Paljud materjalid olin kogunud oma Aasia-reiside jooksul kohalikelt kaupmeestelt.

Mil määral on Sind mõjutanud New Yorgi/Londoni "club kids" ("klubilapsed") subkultuur ning selle esindajate mood? Sa ei kasuta oma showdel tavalisi modelle. Kas leiad, et  "klubilapsed" ja kuulsused on Sinu loodud moele rohkem pühendunud ning saavad omalt poolt Su riietele midagi lisada?
Mind inspireerib igaüks, kes suudab end oma riietusstiili kaudu väljendada, olgu selleks kas  hämmastavalt riietuv eakas daam või keegi, kes rokib oma ägeda välimusega Londoni, New Yorgi või Mongoolia tantsupõrandal. Mulle meeldivad inimesed, kes mängivad neile seatud ootustega ja eiravad normi.

Ma valin oma modelle hoolikalt, et nad sobituksid konkreetse kollektsiooniga. Iseloom on sealjuures väga tähtis – selleks, et isik, kes mu kostüüme kannab, mõistaks mu brändi ideed.

Kas pead end teatud sihtgrupi disaineriks?
Mulle ei meeldi inimesi stereotüüpideks jagada. Tahaksin olla tuntud selle poolest, et disainin riideid, mis on kättesaadavad kõikidele, olgu selleks siis soov luua üdini ekstravagantne look või vaid süstida veidike värvi ja huumorit oma igapäevasesse garderoobi.

Emma Belli tegemistel saad silma peal hoida lugedes tema blogi siit.