Liiga palju paljaid naisi

Merit Välba
04.03.2007

Sulge aken

Kui on olemas mees, kes saab tõesti öelda: "Liiga palju alasti naisi," on see Helmut Newton. Mees, kes on paljude maailma parimate aktifotode autor.

Sündinud 31. oktoobril 1920. aastal Berliinis poolenisti juudi päritolu isa ja ameerika päritolu ema perre, ei olnud Helmut Newtonil natslikul Saksamaal lihtne oma elu korraldada. 1938. aastal pageski Helmut tagakiusamise eest Singapuri ja sealt edasi Austraaliasse. 1948. aastal abiellus Newton austraalia päritolu fotograafi ja näitlejanna June Browniga (hiljem muutis oma nime Alice Springsiks), kellega oli abielus elu lõpuni. Mees kutsus naist nimedega Pussy või Junie, naine meest Helmie või Hel.

1961. aastal kolis paar Pariisi, kus algas Newtoni maailma ajalukku läinud karjäär moefotograafina. Hilisematel aastatel elas paar Monte Carlos ja Los Angeleses. Maailma suurnimi Helmut Newton hukkus 83aastasena autoavariis 2004. aasta jaanuaris, kui auto kaotas juhitavuse ja sõitis vastu seina kuulsa Chateau Marmont hotelli sissesõiduteel. Arvatakse, et Newtonil oli infarkt. Oma kodulinna Berliini suure patrioodina on tema põrm maetud just sinna.

Sado-maso ja fetišid
Helmut Newton pani aluse ainult temale omasele stiilile ja tehnikale – tulvil erootikat, stiliseeritud stseene, sado-masohhistlikke ja fetišistlikke alatekste. Newton kujutas amatsoonlikke naisi, kes elavad, magavad ja hingavad tugevas make-up´is ja kes kannavad ohtralt kalliskive ja seksikaid stiletosid. Modell täiesti riietatult ja siis ainult tapvalt kõrgete kontsadega kingades. Paljaks kistud naised kandmas ahelaid ja koera kaelarihmu. Amatsoonlik vuajerism. Sado-masohhistlikud kõrgklassi kaunitarid. Miljoni-dollari-modellid poseerimas kääbustena ja kandmas sadulaid. Mehed tavaliselt alamate rollides – kelnerid, uksehoidjad või lihtsalt pealtvaatajad.

Newtoni stiili nimetati pornošikiks. Tema fotoseeriad on alati esindanud kõige professionaalsemaid fototehnikaid, ta lõi nendega täiesti oma maailma. Nii Newtoni loodud kui päris maailm armastab Newtonit. Muidugi on ka neid, kes teda maapõhja kiruvad. Näiteks feministide jaoks on ta täielik antikristus. 

Mehe tööd on olnud Prantsuse, Ameerika, Itaalia, Inglise Vogue´i ja samuti ajakirjade Elle, Marie-Claire, Jardin des modes, USA Playboy, Nova, Queen ja Stern esikaantel. 

Liiga palju alasti naisi
1995. aastal teatas tollal 75aastane härrasmees Newton, et tema enam alasti naisi ei pildista. "Ma olen pildistanud küllalt paljaid naisi, neist jagub terveks eluajaks. Tegelikult, kuigi ma ei tea täpset numbrit, arvan, et olen pildistanud suisa liiga palju alasti naisi," on mees naerdes öelnud. 

Miks vanameister kõigest sellest loobus? Feministide või vanuse protest? "Ei, lihtsalt liiga palju nahka," on Newton ise öelnud. "Ma väsisin ära nende orja-domineerimise moepiltide tegemisest. Ma ei suutnud nendesse enam midagi uut või värsket tuua."

"Alasti naised ei ole minu jaoks enam teema. Kuigi ma võin seda lauset kahetseda kohe, kui ma järgmisel korral näen ilusat tüdrukut rannas. Nüüd tahan ma pildistada naisi, pealaest jalatallani riides, nii et mitte kuskil ei paista paljast ihu. Sellise vaoshoitusega töötamine on tõeline väljakutse."

Helmut Newton oma abikaasaga

Mehe otsus lõpetada paljaste naiste pildistamine tuli aga naisele ootamatult. Helmuti abikaasa June´i sõnul ei ole mehe väga julged tööd ja ideed teda kunagi häirinud. "Helmut on pildistanud alati seda, mida ta tahab, hoolimata minu arvamusest." Milline abikaasa on mees, kes pildistab näiteks riietatud mehi domineerimas alasti ja lömitavate naiste üle? "Helmie ei ole üldse oma töö moodi," on June tunnistanud. "Töö on tema teine, tumedam pool. Mina ei tea sellest midagi. Minuga on ta alati äärmiselt tundlik."

Newtoni abikaasa June on ka ise mehe fotokaamera ees modellina üles astunud, seda näiteks 1973. aastal. June oli Hitleri rollis ja modell Jerry Hall poseeris Eva Braunina.

Peale alasti naiste on Newton pildistanud ainult üht alasti meest – 1984. aastal näitleja Helmut Bergerit seismas peeglitega kamina ees ja imetlemas oma peegeldust. "Alasti meestest ei ole ma kunagi huvitatud olnud," on Newton öelnud. "Olen suhteliselt palju pildistanud ennast. Kui olen hotellis ja mul on igav, siis võtan kaamera ja pildistan ennast peeglist. Aga neid pilte ma teistele ei näita. Olen selleks juba liiga vana."

Helmut Newton kui fotograaf nägi enda ülesandena inimesi võrgutada, naerutada ja nende meelt lahutada. "Kuna ma ise olen suhteliselt arglik, üritan ma enne pöörase idee esitamist aru saada, kui vastuvõtlik modell on. Ma ei sunni kunagi kedagi tegema midagi, mida ta ise ei taha teha. Usun, et modellid poseerivad mul avatult ja vabalt tänu sellele, et ma sisendan neile kindlustunnet ja olen vanem kui enamik teisi."

Mis tundega vanameister ise oma töid vaatas? "Mu pildistatud tööd ei eruta mind. Ainus, mida ma neis näen, on raske töö, mida ma nende nimel pidin tegema. Näete, ma vist ei olegi intellektuaal, ma tõesti ainult pildistasin," on vanameister oma geniaalsuse läbi irooniaprisma kokku võtnud. "Mõne inimese fotograafia on kunst. Mitte minu oma. Fotograafias ja minu sõnastikus on kunst räpane sõna."

Loe ka persoonilugu fotokunsti Felliniks tituleeritud David LaChapelle´iga.

*Artikkel põhineb Wikipedia ja Artist-Info internetilehekülgedel ning CNNil.