Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Eksklusiivintervjuu Isabel Marantiga

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Moetoimetus
21.11.2013

Isabel Maranti eesmärk on riietada tõelist naist tema igapäevaelus otstarbekohaste rõivastega, millel on teatud omapära. Tegelikult katsetab ta nii enda kui ka oma meeskonnakaaslaste peal iga oma disainitud eset. Isabel tegutseb instinkti ajel: midaiganes ta ka ei teeks, teeb ta seetõttu, kuna usub, et sel hetkel kliendid seda tahavad. Mood on tema optimistliku ja elulähedase iseloomu loomulik pikendus. Sündinud ja üles kasvanud Pariisis, on Isabel Marant alati olnud veidi mässumeelne. Ta alustas oma riietuse kohandamisega juba keskkoolis. Ei võtnud kaua aega, kui ka ta koolikaaslased tahtsid endale samasuguseid rõivaid. Lõpetanud Berçot’ stuudio, töötas Isabel end moemaailmas üles, alustades ehetega, millele lisandusid kudumid ja lõpuks 1994. aastal esitles ta oma eponüümilist kollektsiooni. Oma esimese butiigi avas moelooja 1998. aastal Pariisis ja tänaseks juhib ta rahvusvaheliselt edukat moemaja, mille ketis on 13 butiiki üle maailma. Tema hooletu pariisilik šikk stiil segatuna boheemlasliku ja maskuliinse rätsepatööga sobib igas vanuses naisele. Vastukaaluks teistele disaineritele, kes fantaseerivad naistest, keskendub Isabel nende riietamisele, julgustades kliente kollektsioone tõlgendama vastavalt nende endi eelistustele. Kõrvuti märksõnadega seo ja värvi ning tikandi, kudumite  ja oskusteabega on ettevõtte iseloomulikeks tunnusteks androgüünsus, käsitöö ja spordirõivad kõrvutatuna luulelisuse, mugavuse ja praktilisusega. Isabel Maranti maailm hõlmab ka noorema põlvkonna tootemarki Etoile (tõlge pr keelest ’taevatäht’). Isabel Maranti koostöö H&Miga on talle esimene sellelaadne kogemus.

Isabel, su töö on väga sinulik. Kuidas sa ennast kirjeldaksid?
Ma olen Jäär, seega olen üsna kangekaelne. Olen energiline ja diskreetne, mulle ei meeldi olla tähelepanu keskpunktis, eelistan, et mu töö räägib enese eest. Mulle meeldib kriitika, sest see annab mulle võimaluse areneda. Eelkõige olen lojaalne ja lojaalsus on oluline tunnusjoon. See kajastub minu suhtumises sõpradesse ja kaastöötajatesse  nagu  ka klientidesse.

Kas need omadused kanduvad üle ka kollektsioonidesse?
Mood on minu iseloomu loomulik pikendus. Ma armusin sellesse, sest tahtsin ennast riietada. Kui ma disainin, ei tee ma tööd fantaasiaga, vaid reaalsusega: minu eesmärk on riietada tõelist naist igapäevaelus riietega, millel on funktsioon, kuid mis kannavad edasi  ka iseloomu. Olles ise tänapäeva naine, tean naiste vajadusi ja seda, mida nad kleidis otsivad, kuid ma tean ka, kuidas nad end peegli ees tunnevad, milles on  nad ebakindlad. Ma proovin järjepidevalt neid probleeme lahendada, luues rõivaid, mis väljendavad hetkeenergiat. Töötan vaistlikult, kuid olen ka perfektsionist, sest arvan, et kõige lihtsamad rõivad peavad olema perfektsed. Mitte ükski õmblus ei tohi üle kontrollimata jääda.

Kui oluline on sinu jaoks Pariis?
Ma sündisin ja kasvasin üles Pariisis. Linnal on olnud mõju nii mulle kui minu maitsele. Sealne stiil on selgelt eristatav, see omab teatud šikki nüanssi, millesse ei ole liigselt panustatud. Pariis on kultuuride segu, mis on alati inspireeriv: 9nda linnaosa klassist trendika Marais’ energiani. Üles kasvades ümbritsesid mind keskklassi kombekohased naised, seega minu maitse oli suuresti vastureaktsioon mind ümbritsevale keskkonnale. Sellest hoolimata, andis see mulle mõistmise heast kvaliteedist, mis on minu arvates ka väga pariisilik.

Kas sa olid üllatunud, kui H&M palus sul neile kollektsioon disainida?
Ma olin meelitatud. H&M töötab alati parimate disaineritega, seega, olla kaasatud projekti, tundus minu töö tunnustusena, mis tegi mind rõõmsaks. Disainerina ei arva, et kuulun loominguliste geeniuste koolkonda, kes on võimelised oma kujutlusvõimel metsikult joosta lasta. Ma olen rohkem Coco Chaneli või Sonia Rykieli usku: tahan riietada kaasaaegset naist. H&Mil on samuti sama ilme.

Kas võimalus läbi H&Mi kollektsiooni jõuda laiema tarbijani erutab sind?
Absoluutselt. Kui ma disainin, ei mõtle ma kindlale kliendile, ma loon midagi kõigile. Ma olen õnnelik, et saan selle kollektsiooniga jõuda iga naise ja ka nooreni.

Kuidas sa oma stiili kirjeldaksid?
Selles on kindlat lohakust, mis on minu arvates väga pariisilik. Olla perfektne vähese ebatäiuslikkusega: olla sätitud, pööramata sellele liiga palju tähelepanu ja ikkagi näha seksikas välja. Minu kollektsioonid on taolisest kergusest läbi põimunud. Kõike saab isiksusest olenevalt kombineerida, isegi esemeid eelnevatest kollektsioonidest. Ma ei talu äraviskamist ja ületarbimist. Me kõik peame olema vastutustundlikud. Ma töötan palju selle kallal, kuidas riided kehale langevad ja sobituvad. See on oluline ja äärmiselt aeganõudev loometöö osa. Ma ei luba ühegi tööga edasi minna enne, kui proportsioonid on õiged. Ma tahan, et minu toodetel oleks justkui sissekantud hõng juures, nagu „vanadel sõpradel”, mida sa pidevalt oma kapis hoiad ja millest kunagi loobuda ei taha, vaid tõlgendad neid iga kord uuel moel.

Kaunistused ja käsitöölisandid näivad olevat veel ühed sinu singnatuurid, on mul õigus?
Reisimine, teiste kultuuridega tutvumine on mulle oluline. Ma armastan, mida inimesed suudavad oma kätega saavutada, mida nad suudavad läbi käsitöö edastada. See on midagi, mille alati oma kollektsioonidesse liidan: võtan juhtlõngu maailma eri kultuuridest. Ma arvan, et on oluline kanda  käsitööd ja oskusteavet põlvest-põlve. Mulle meeldib kangas kui materjal, samuti meeldib mulle luua kudumeid. Enamus materjalidest, millega töötame, on spetsiaalselt meie jaoks loodud.
 
Kas sa oled kõik need elemendid kaasanud ka ISABEL MARANTi H&Mi kollektsiooni?
Kollektsioon on minu stiili süntees. Ma koondasin sinna kõik ikoonilised esemed: välisrõivastest ehete ja aksessuaarideni. Kaunistused – trükk, paspuaalid, sidus – annavad paljudele neist iseloomu.

Kuidas sa H&Mi kollektsiooni kirjeldaksid?
Taaskord, see on midagi väga isiklikku. Mul on oma garderoobis palju riideid, mida ma armastan ja pidevalt kannan. Need on pärit erinevatest kollektsioonidest ja neid saab omavahel sobitada. Ma võtan need riided reisides endaga kaasa, alati mõeldes: kui nad mu pagasi kaotavad, olen ma kadunud, kõik minu lemmik riideesemed on siis kadunud. Niisiis, kui ma alustasin tööd H&Mi kollektsiooniga, panin selle kokku, mõeldes just sellele valikule. Ma valisin välja parima oma karjäärist ja panin tegelikult kokku ühe väikese rõivistu. Muidugi ei ole teisel korral tehtu mitte kunagi sama, mis eelnevalt, seega tõlgendasin kõik esemed viisil, et nad sobituksid praegusesse hetke.

Kas see kandub edasi ka noorte garderoobi?
Peamine erinevus on suuruses ja suurem rõhk on trükil. Mulle meeldiks, kui emad ja tütred vahetaksid soovi korral omavahel rõivistute esemeid. Kui ma ütlen, et kollektsioonis saab kõike omavahel kombineerida, siis ma tõepoolest mõtlen ka KÕIKE!

Ava galerii klikates pildil!

Mida sa arvad aksessuaaridest ja ehetest?
Nad lisavad riietusele viimase lihvi ja on nagu ülejäänud kollektsioongi kerged ja muretud. Sinna kuuluvad peenikesed käelarätid ja pärlitega vööd, kaelaehted ja käevõrud (nimelt esemed, millest algas minu jaoks kõik, isegi kui ma ise neid vaevalt kannan), koonilise kontsaga saapad ja paar stiletosid. Ma armastan kingi palju rohkem kui kotte ja annan oma parima, et luua suurepärane jalats, milles on ühendatud nii iseloom kui mugavus. Mõnes mõttes on meie vabaajajalatsite müügiedu minu raske töö tunnustuseks.

Kas sa kirjeldaksid oma loomingulist protsessi?
See on instinktipõhine. Mul on silueti, proportsiooni ja detailide tunnetus ja ma lähtun sellest. Väga tähtis on ka tekstuur. Mulle meeldib katsetada, kuidas erinevad kangad võivad omavahel sobida. Ma olen teatud mõttes kui kokk, tean oma koostisosi ja kombineerin neid. Uue kollektsiooni alguspunktis on tunne,  nagu lükkaks kogu eelnevalt tehtu kõrvale. Sealtmaalt edasi võtan end kokku ja alustan uue hooga.

Mis sind inspireerib?
Ükskõik mis võib mind inspireerida, kuid alati püüan meeles pidida tõelisi igapäevaelu vajadusi. Ma ei ole hea fantaasiate looja ega ole kunagi olnud. Minu jaoks peavad riided olema eelkõige otstarbekohased.

Kuidas sa kirjeldaksid oma kaubamärgi edu?
Ma arvan, et minu kollekstiooni esemed vastavad teatud vajadustele, neid on kerge kanda, kerge kombineerida ja nad on kvaliteetsed.

Tänapäeval räägitakse palju stiilist. Mida tähendab stiil sinu jaoks?
Ma arvan, et stiili heaks definitsiooniks on enesekindlus ja enesega sinapeal olemine. Ma olen intrigeeritud, kui näen tänaval naisi, kes kombineerivad minu rõivaid ootamatutel viisidel. Näha tavaolukorras täpset catwalk’i koopiat mõjub pigem mitteinspireerivalt.

Mis on sinu loodud H&Mi kollektsiooni lemmikesemed?
Ma tõesti ei suuda nimetada üht. Terve kollektsioon on minu lemmik, sest see on minu parimate esemete muudatus. Mulle meeldib fakt, et on võimalik valida kõike: noorte, meeste või poiste kollektsioonist, ja neid omavahel kombineerida. Oluline on sobivus ja selleks, et see toimiks, töötasime palju.

Kas sa pidid millegagi kompromissile minema?
Ei olnud vajadust ega survet millegagi kompromissile minna, vastasel juhul ei oleks ma koostööpakkumist vastu võtnud. Koostöö H&Miga on olnud suurepärane, nad saavutasid midagi, mis on üheaegselt nii kõrge kvaliteediga kui ka viimistletud. Ma olen üllatunud, kuidas nad töötavad ja olen tulemusega väga rahul.

Kuidas sa kokkuvõtvalt iseloomustaksid koostööd H&Miga?
Kõige alus on jagamine. Minu kolleegid on mu perekond ja mulle meeldib töötada avatud ruumis, mida me kõik jagame. Inimestega asjade jagamine on ilus viis elus toime tulla. Heldus on minu jaoks oluline.

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Uudishimulik
Femme uudiskiri

Julge ja omanäoline käsitlus inimkonna hävinemisest on põlu alla sattunud – juba kuus riiki on filmi näitamise keelanud.
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee