Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Nunna teekond

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Kelly Kipper
20.05.2013
Foto: erakogu

Juba terve nädal on Tallinna ja Tartu kinodes jooksnud Heilika Pikkovi liigutav loovdokumentaal "Õlimäe õied", mille keskmes on Jeruusalemma külje all Õlimäe Issanda Taevaminemise kloostris elava Eestist pärit nunna, ema Ksenja (82) tahkuderohke elutee. Vestlesime režissööriga filmi ideest ja selle valmimisest.

Kahe aasta vältel Jeruusalemmas jäädvustatud täispikk film on oma tasase pealispinna all mõtlemapanev emotsionaalne sündmuste jada. Ema Ksenja mitmekihiline maailm koosneb eripalgelistest radadest, mis paarkümmend aastat tagasi ristusid ja juhatasid ta Õlimäele. Järgnevalt filmi stsenaristi ja režissööri Heilika Pikkovi mõtteid antud linateosest.

Kuidas sündis filmi idee? Milline on selle iseloom?
„Õlimäe õied“ idee sündis sel hetkel, kui esimest korda peategelasega ema Ksenjaga kohtusin. Olin küll eelnevalt pikemalt Iisraelis elanud, aga meie teed ristusid hoopis Eestis. Saime aegamisi teineteisega tuttavaks, pidades kirjavahetust. Hakkasin aimama, et selle naise elus peitub üks suur ja emotsionaalne lugu. Pidin tema usalduse vaikselt kätte võitlema, sest ma ei soovinud teha filmi üksnes religioonist. Tahtsin teada ka seda, milliseid elusid ema Ksenja enne kloostrisse minekut oli elanud ja mis oli teda selleni viinud, et ta otsustas end välisest maailmast eraldada.

Kui lihtne või keeruline oli Sinu jaoks filmi valmimisprotsess?
Kõige keerulisem oli see, et pidin võtetel kõigega üksi hakkama saama. Olin nii režissöör, operaator kui ka helisalvestaja. Muidugi oleksin võinud mõne naiskolleegi kloostrisse kaasa võtta, aga mulle tundus, et sellist võttegruppi ei võta nunnad omaks. Seal on koos äärmiselt kirju seltskond – igas vanuses ja üheksast eri rahvusest naisi. Seetõttu tekib pidevalt kultuurilisi kokkupõrkeid nii nunnade vahel kui ka külalistega, kes on palveränduritena kloostrisse tulnud. Minu taktika oli see, et tegin nunnadega igapäevaselt koos tööd ja vahepeal panin ka kaamera käima. Mul oli kloostri peanunna luba ja õnnistus muidugi algusest peale olemas, aga võttis päris palju aega enne, kui teised nunnad sellega leppisid, et nende igapäevaelu jäädvustatakse.

Mil viisil peaks "Õlimäe õied" vaatajat kõnetama?
„Õlimäe õied“ on rahulik film, kuid selle tasase pealispinna all tunglevad eksistentsiaalsed küsimused ja mõtted, millega meil kõigil tuleb elus hakkama saada.

Kui, siis kuidas muutus Su enda mõttemaailm filmi valmimise käigus ja järel?
Eelkõige õppisin, kuidas asjadele aega anda. Käisin esimest korda ema Ksenjal kloostris külas juba 2008. aastal. Arvasin siis, et aeg on filmi alustamiseks küps, kuid kõik läks teisiti. Sain teada, et ootan oma esimest last ja nii lükkus filmi tegemine kaks aastat edasi. Tagantjärele olen aru saanud, et tookord poleks ma vaimselt veel valmis olnudki. Emaks saamine andis mulle juurde elukogemuse ja veel ühe võtme, millega ema Ksenja lugu paremini avada.

Millist publikut ootad kinosaali?
„Õlimäe õied“ on nüüd nädal aega juba kinodes linastunud ja olen rõõmsalt elevil, et mitmed seansid on olnud välja müüdud ja publiku hulgas on niivõrd erinevaid inimesi! Artise kinost on mulle öeldud, et vaatajate hulgas on olnud neid, kes mitte kunagi varem pole sinna sattunud. Hea on mõelda, et üks Eesti dokumentaalfilm läheb publikule korda.

Milline mõte võiks jääda filmi lõpus vaataja südamesse kõlama?
Et mõnikord on teekond olulisem kui kohalejõudmine.

„Õlimäe õied“ jookseb 30. maini Tallinnas kinos Artis ja Tartus kinos Ekraan. Vaata lisa Facebookis

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad
Helpful speedypaper.com review (0)

Uudishimulik
Femme uudiskiri

Kaunite kaadrite ja võrratute näitlejatööde poolest silma paistev erootiline suurteos.
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee