Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Mitmedimensiooniline ilu

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Kelly Kipper
25.11.2012
Foto: Tanel Veenre

Ehtekunstnik Kristiina Laurits võlub oma sügavusega, mida õhkub nii tema läbimõeldud sõnadest kui hingestatud ehtekunstist. Filigraanse käekirjaga looja on pannud alguse erilisele maailmale, kus romantiliselt süütute pitsmustrite kõrval on oluline osa ka jõulisusel ning tugeval iseloomul. Kristiina looming on mitmedimensiooniline: meeldivalt antiikne ning modernselt kontrastne.

17. novembril avas Kristiina Laurits galeriis Iida ehtenäituse D I A R I U M (eesti keeles päevatoit), kus esitles oma viimase aasta loomingut, mille peategelasteks on argised tegelaskujud leib ja sool, mis on saanud uue graatsilise kuju peamiselt rinnanõelte ning kaelaehete näol. Valehäbita on igapäevaste kujunditega põimunud suured ja võimsad narratiivid nagu usk, kannatus ja armastus. Kuulasime Kristiina mõtteid elust ja ilust.

Millal ja millega ehtekunst Sind ära võlus?
Õppima asumine Eesti Kunstiakadeemiasse aastal 1993, mis tol ajal kandis veel Tallinna Kunstiülikooli nime, oli pigem emotsionaalne otsus kui teadlik valik. Otse keskkoolist tulnuna tundus ehtekunst kauge, arusaamatu ja sellepärast ka väga-väga huvitav eriala olevat. Muidugi oli minu valikus ka piisavalt edevust – ikkagi kuld ja kalliskivid!

Milline on Sinu hiljuti avatud näituse D I A R I U M taust ja lugu?
Ehted näitusel D I A R I U M on orgaaniliselt seotud minu paari eelneva aasta loominguga. Olen juba mõnda aega katsetanud ehete valmistamisel n-ö mittetraditsioonilisi erinevatele meeltele (maitsed, lõhnad) suunatud materjale. Näiteks vaniljekaunad, loomamaks, suhkur, sool ja nüüd siis leib.

Otsese tõuke leib eheteks vormistada andis mulle üks kuuldud lugu Teise maailmasõja päevilt. Nimelt nägin perereliikviatena alles hoitud väga väärtuslikke juveele, millelt olid kadunud nii vääriskivid kui ka kullast detailid. Need ehted olid ühel perekonnal aidanud üle elada näljahäda  Leningradi blokaadi ajal, kuna ehete eest oli võimalik saada leiba. Leib oli ehte ekvivalendiks. Leival ja kullal on olnud keerulistel aegadel sarnane hind.

Milliste materjalidega armastad enim töötada? Kas viimati kasutatud leib ja sool on eheteks valatuna stabiilsed ja kestvad?
Lisaks eelpool nimetatud orgaanilistele materjalidele võib minu töödes näha ka erinevaid poolvääris- ja vääriskive, rauda, kulda, hõbedat. Kõik orgaanilised materjalid (leib, sool) on loomulikult töödeldud vastavalt, et nad säilitaksid oma väljanägemise ja oleksid samas ka kantavad.

Lugesin ühest paari aasta tagusest artiklist, et Sinu ehted sünnivad emotsiooni ajel. Milline on parim emotsioon, meeleseisund loomiseks?
Pean tunnistama, et ei vaja ega ka oota mingit erilist seisundit, et luua. Ma lihtsalt armastan seda, mida teen. Ja teen seda meeleldi - tujudest sõltumata.

Kuidas iseloomustad enda kui ehtekunstniku käekirja, oma loomingu karakterit?
Tsiteerin Tamara Luuki raamatust „õhuLoss/Castle in the Air. Jewellery from Estonia“: „Meelelisus sünnitab naudingut, naudingut tuleb tema värskena hoidmiseks pidevalt teravamaks vürtsitada. Siit ka selle alati kauni, kord võluva, kord turritava ehte leidlikkus, provokatiivsus ja sümpaatne võimust eemalehoidmine.“

Ava galerii, klikates pildil!
 

Milliseid ehteid armastad ise kanda?
Kannan meeleldi oma kolleegide-sõprade loomingut.

Mil moel on Sinu loomingut mõjutanud õpingud Barcelonas?
Barcelonas Escola Massana ehteosakonnas õppisin ma selgeks ühe konkreetse tehnika, milleks on  metalli pinna katmine nn Jaapani lakiga. Kasutan seda ajaloolist tehnikat meeleldi oma töödes.

Mida annab Sulle osalemine ehtekunstirühmituses õhuLoss?
ÕhuLossiga oleme me koos näitusi teinud aastast 1999. Ühised kiindumused, pahed, võidud, möödarääkimised – kõik see liidab. Ja teadmine, et kuskil on inimesed, kes mõistavad sind sõnadeta, annavad sulle aeg-ajalt andeks sinu  tobedad teod ja nõrkused… See ongi peamine.

Millega armastad tegeleda ehtemaailmast väljaspool?
Minu hobid väljaspool ehtemaailma on vägagi füüsilised. Ei kujutaks oma päeva algust ette ilma rulluisuringita, ujulata või mõne muu sportliku tegevuseta.

Kas Sul on mõni moto või mõttetera, mida elus järgid?
Ela oma südametunnistuse järgi.

Millest Sa unistad?
Unistustel pole teatavasti kombeks täide minna, kui nad avalikult välja öelda. Aga arvan, et unistused peavad alati olema suuremad kui elu ise. Siis on ka lootust, et nad kunagi täituvad.

Kui Sa poleks ehtekunstnik, siis millise alaga Sa meelsasti tegeleks?
Olen alati imetlenud inimesi, kes suudavad oma kätega rajada kauneid aedasid. Tahaksin ka seda osata.

Neid ülimalt argiseid ja enesestmõistetavaid toiduained, mis vormistatud rinnanõelteks ja kaelaeheteks, on kõigil huvilistel võimalus oma silmaga uudistada ehtenäitusel D I A R I U M, mis jääb Iida galeriis (Suur-Karja 2) avatuks 6. jaanuarini 2013.

Uudishimulik
Femme uudiskiri

Kas oled unistanud deodorandist, mis poleks pealekandmisel külm ja märg, vaid siidiselt pehme ning kiirelt imenduv?
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee