Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Vimkaga klassikute meister

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Kelly Kipper
28.11.2011
Foto: Scanpix

Üksteist aastat tagasi kuninganna Elizabeth II poolt rüütliks löödud söör Paul Smith on tuntud oma isikupärase käekirja poolest, mis koondab briti klassikud ning lisab neile piprateraks väikeseid vimkasid. Esmaspäeva õhtul omistati juba kolmekümmend viis aastat moeilmas tegutsenud Smithile (65) Briti kõrgeim moeauhind ehk tunnustus väljapaistvate saavutuste eest moedisainis.

Peene auhinnaga pärjatakse kunstnikke, kes on andnud erakordse panuse kuningriigi moeellu. Varemalt on suursugune au osaks saanud näiteks Vivienne Westwoodile, Stephen Jonesile, John Gallianole ning eelmisel aastal postuumselt ka Alexander McQueenile.

Söör Paul Smithi peadpööritavalt edukas ning tänaseks juba üle kolme ja poole dekaadi väldanud karjäär sai aga alguse õnneliku õnnetuse tagajärjel. Väike Paul sündis 1946. aastal ühte Nottinghami toredasse perekonda. Olles 15aastane, katkestas poiss koolitee ning pühendas oma aja Beeston Road Clubile ja unistamisele edukast võistlusratturi karjäärist. Jalgrattapisikuga nakatus poiss juba varases nooruses: "Hakkasin käima pikematel sõitudel ning avastasin, et saan niimoodi olla omapäi, täiesti ilma vanemate järelvalveta - ning see tunne oli õudselt hea! Kui hakkasin rattarallidel osalema, avastasin endas ka võistleja hinge."

Paljas unistamine ratturi karjäärist kestis senini, kuni Pauli isa rakendas ta jooksupoisina tööle kohalikku rõivalattu. Esimese kahe tööaasta jooksul ei leidnud Paul vabrikutööst mingit tröösti, kui välja arvata retked rattaga tööle ja koju. Kõik muutus aga pärast rasket rattaõnnetust, mille tagajärjel murdis poiss mitmeid luid, teiste hulgas reie-, nina- ning rangluu ja roided.

Pärast pooleaastast toibumist loobus Paul oma unistusest ning sukeldus töösse. Hea õnne tahtel tutvus noormees inimestega kunstikoolidest, kes nakatasid ka teda moe- ja kunstipisikuga. Pauli huviks sai esemete väljapanek showroomis. Kuna poisi ülemus oli tema tööga väga rahul, määras ta vaid 17aastase Pauli meesterõivaste vastutavaks sisseostjaks. Kui aga üks Smithi sõpradest otsustas avada oma moeäri, leidis tulevane moedisainer talle sobivad ruumid, kujundas need ning asus tööle poemänedžerina.

Paul Smith, kes on enda kohta öelnud, et on "okei nii disainis kui äris, aga suurepärane mitte kummaski", otsustas 1970. aastal tolleaegse tüdrukusõbra ning praeguse abikaasa Pauline Denyeri julgustusel avada oma moeäri. Kauplus sai nimeks Vêtement Pour Homme ning see oli ainus koht väljaspool Londonit, kus müüdi peeneid brände nagu Kenzo ning Margaret Howell. Poekeses levis alati ka tugev Christian Diori parfüümi Dior Eau Sauvage hõng, mida Paul kasutas oma afgaani hurda lõhna ületrumpamiseks. Kuna Vêtement oli avatud ainult reedeti ning laupäeviti, oli Paulil piisavalt aega töötada ka vabakutselise rätsepa, stilisti ja vaateakende disainerina ning võtta õhtuseid moekursuseid.

Mõne aja möödudes hakatigi butiigis müüma ka Pauli enda loomingut. Oma rõivasteks ammutas Smith inspiratsiooni nii traditsioonilistest briti meesterõivastest kui USAst tulnud importkaubast nagu näiteks teksastest. "Minu jaoks oli kõige keerulisem õigustada tiitlit "disainer" olukorras, kus minu leivanumbriks olid küllaltki lihtsad rõivad. Mu disainid olid alati selliseid, mida ma ise heal meelel oleks kandnud: kvaliteetsed, lihtsalõikelised, huvitavatest kangastest ning lihtsad kanda. Ühesõnaga: mitte mingit jama," on moelooja kommenteerinud. "Ka paljud tänased minimalistlikku joont armastavad noored moeloojad pelgavad tiitlit "disainer". Tegelikult on lihtsaid asju teha väga keeruline, kuna seda on raskem selgitada. Disainides valge särgi, küsitakse: "Miks? See on ju lihtsalt valge särk?", mille peale pead ütlema: "Jah, on küll, aga sellel on kahe sentimeetri peale 22 õmblust, pärlitest nööbid, sügav kaenlaauk ja see on valmistatud Sea Islandi puuvillast.".

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Uudishimulik
Femme uudiskiri

Julge ja omanäoline käsitlus inimkonna hävinemisest on põlu alla sattunud – juba kuus riiki on filmi näitamise keelanud.
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee