Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Melanhooliameister

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Kelly Kipper
07.09.2011
Foto: Erakogu

17. septembril esineb Tallinnas Rock Cafés Rootsi laulja Jay-Jay Johanson. Põhjamaine esteet ja dekadent, minevikus arhitekt ja disainer, praegu kartlik dändi ja tõeline lüüriline kangelane Jay-Jay külastab Eestit oma uue albumi "Spellbound" ilmumisele pühendatud turnee raames.

"Nutune õrnus ja ilustatud nukrus, sillerdava kitarri ja klaverihelide inkrustatsiooniga rafineeritud triphop – ilu, millele on võimatu vastu panna. Kõrgema seltskonna kergemeelsetest tantsulugudest südantlõhestava sombuse nukruseni – Johanson tunneb ennast kõikjal ühtviisi vabalt. Paheline sarm, põhjamaine unistavus ja õilis väsimus," nii iseloomustavad Jay-Jay Johansoni loomingut muusikakriitikud. Kuigi talle on antud kõik võimalused toota kvaliteetset kommertsmuusikat, tõusta edetabelites kõrgetele kohtadele ning poptähtede seas tugevalt kanda kinnitada, jääb Johanson juba viieteistkümnendat aastat järjest tagasihoidlikult kammerlikuks ja siiraks.

Neljakümne ühe aastane Jay-Jay Johanson õppis nooruses klaveri-, klarneti- ja flöödimängu. Koolis hakkas mängima saksofoni ja kitarri, kirjutas muusikat kooli puhkpilliorkestrile, tantsis breiki ja mängis punkansamblis. Pärast keskkooli suundus Johanson õppima graafilist disaini Londoni kunstikooli ning asus tööle kultusväljaande ID kunstidirektorina. Kõige selle kõrval jõudis mees töötada ka ööklubides DJ-na ja vabal ajal endale täiuslikkuseni selgeks teha helisalvestustehnika.

Loomingu kaasaegsus on Johansonile alati olnud formaalne ja isegi juhuslik mõiste: ta viskles retro-futurismist filmimuusika kirjutamiseni, triphopist bossanovani ning improvisatsioonilisest muusikast 80ndate sündipopi juurde.

Jay-Jay Johansoni esimene album "Whiskey" (1996) kujutas endast segu õdusast džässist, scratchist, triphopilikust atmosfäärist, bossanovast, elektrooniliste helide ookeanist ja tundeelamuslikust vokaalist. Debüütmaterjaliga tuuritas Johanson aktiivselt mööda kogu Euroopat. 1998. aastal järgnes album "Tattoo", seejärel kultusbändi Cocteau Twins asutaja  kitarrist Robin Guthriega koostöös kirjutatud "Poison" (2000). Plaat on Euroopas saanud väga head vastukaja, tõustes edetabelites kõrgetele kohtadele (näiteks hõivas album Prantsusmaa edetabelis 4. positsiooni).

Samal ajal kirjutas Johanson muusikat režissöör Ilan Duran Coheni filmile "La Confusion des Genres" ja lõi audiovisuaalse installatsiooni "Cosmodrome", mida esitleti esmakordselt Dijonis. See kõik valmistas ette korraliku pinnase singli "On the Radio" ja sündipopi-albumi "Antenna" (2002) ilmumisele. Järgnesid muusikalises mõttes veelgi vaheldusrikkamad "Rush" (2005) ja "The Long Term Physical Effects Are Not Yet Known" (2006) – lugudes ühendusid esimeste triphop-albumite melanhool-džässilikud intonatsioonid ja plaadilt "Antenna" tuttav elektroclash-helikõla. Järgmisel, Ameerika improvisatsioonikitarristi Jeff Ryani osalusel valminud albumil "Self-Portrait" (2008) sobitas Johanson juba edukalt karmid rütmid ja eksperimentaalsed käigud sentimentaalse vokaaliga, jätkates seega oma eelmiste albumite eklektilist tonaalsust.

2. mail 2011 nägi ilmavalgust Jay-Jay Johansoni uus stuudiotöö "Spellbound". "Igal lool, igal plaadil on palju inspiratsiooniallikaid. Vahel inspireerib mind mõnest filmist kuuldud muusika, vahel aga tantsumuusika. Mõnikord saan innustust 70.-80. aastatel välja töötatud heliefektidest. Nii tulebki välja mitmete inspiratsiooniallikate segu," selgitab muusik. "Iga kord, kui asi jõuab arranžeeringuni, püüan luua midagi, mida pole iial varem teinud; midagi, mille pärast oleks põnev hommikul ärgata ja stuudiosse minna. Sõnu või muusikat kirjutades panen neisse väga palju isiklikku, läbi elatud tunnetel põhinevat. Igast loost saab minu isiklik kunstiteos, osa minu elust, tükike minu südamest," lisab Johanson.

Johansoni kontsertidel ei leia tema lavalisest käitumisest kübetki teesklust, ei ainustki liigset žesti: vaid muusiku miimika reedab tundeid, mida ta oma lauludes sõna otseses mõttes aina ja uuesti läbi elab – uskumatult siiralt, ausalt, lihtsalt ja ehedalt. Jay-Jay hääl ütleb kõik, mis tarvis.

Tahad minna Jay Jayd kuulama? Teata oma kontserdisoovist aadressil silvi@femme.ee. Kõigi soovijate vahel loosime välja 5 x 2 piletit Jay Jay Johansoni kontserdile 17. septembril Rock Cafés.

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad
Helpful speedypaper.com review (0)

Uudishimulik
Femme uudiskiri

Kaunite kaadrite ja võrratute näitlejatööde poolest silma paistev erootiline suurteos.
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee