Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Kadreerides Toomast (1)

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Kelly Kipper
31.08.2011
Foto: Toomas Volkmann

Fotograaf Toomas Volkmanni värvikas elu ning aukartustäratavalt suur ja mitmekesine kogemustepagas teevad mind enne temaga kohtumist kergelt ärevaks. Naerusuisele Toomasele terekätt ulatades kaob hirmuvärin aga iseenesest ning asendub kindla teadmisega, et ees ootab põnev vestlustund huvitava ja toreda inimese seltsis.

Toomas Volkmann on üks esimesi kaasaegse moe- ning reklaamfoto traditsiooni rajajaid Eestis. Tema viimane fotonäitus – 19 portreest koosnev "Jeunesse Fatale" – võttis fookusesse inimesed oma loomulikus ilus, valus ja hapruses. Nimetatud näitusest on nüüdseks möödas veidi üle kolme aasta, millesse Toomas on mahutanud nii erinevaid foto- kui sisekujundusprojekte ning hiljuti avatud rahvusvahelise näituse "Uus Põhjamaade moeillustratsioon" loovjuhi rolli.

Fotofenomen on ajahetk
Olles üle viieteistkümne aasta figureerinud Eesti meediamaastikul, nii nn köögipoolel kui prožektorite valguses, on Toomasest kirjutatud ja räägitud lugematul arvul lugusid. Kuidas aga portreteerib ja näeb fotograaf ennast ise - milline mees on Toomas Volkmann tänasel päeval?

"Eks minu elulugu ole hüplik olnud, aga mulle tundub, et minu jaoks on fotograafiks olemine ilmselt kõige lihtsam väljendus- ja elatusviis. Ma ei ütle, et see on suurepärane elatusviis, aga kui ma esitan endale küsimuse, mida ma parema meelega teeksin, leian, et fotograafia on ikka see õige asi," sõnab Toomas. "Mind huvitab fotofenomen. Ma püüan võimalikult vähe kasutada arvutit ja pilditöötlusprogramme, sest pildistades digikaameratega, jääb alati võimalus minna tagasi - näiteks eemaldada taust. Mulle tundub, et selle suure fototöötlusega läheme me tagasi sajandi algusesse, mil fotot püüti teha võimalikult õlimaalile sarnaselt. Vahel ju isegi värviti ja maaliti pilt üle – foto ei olnud omaette üksus. Tegelikult on fotofenomeniks just ajahetk: sa oled siin, sa oled selle asja juures ja ilmselt vanajumal ise on andnud su sõrmele klõpsata sel hetkel," kirjeldab ta. "Mulle meeldib väga väljas pildistada. Olen oma kodukohas Kassisabas palju pilti teinud. Siin on näha, kuidas ruum aastatega muutub: läheb kaks aastat mööda ja pole enam neid vanu maju, koduaedu ega hoove - ei ole enam seda sama keskkonda. Ma tahan pildile püüda enamat kui vaid abstraktse rõiva- või glamuurikirjelduse. Glamuur on selline abstraktne – idealiseeritud väljendusvahend, mis püüab pelgalt leida veatut vormi, lähtudes kolme-neljakümnendatel välja töötatud pilkudest, poosidest, valgusest ja varjudest."  

Kuigi glamuursed moefotod ja klantspildid olid aastate eest Toomase leivanumbriks, köidab teda praegusel hetkel palju rohkem puhas fotopärane lähenemine. "Sul on üks kaader, oled selle välja valinud ja selles kaadris peab olema sees abstraktne täiuslik hetk. Näiteks fotografeerides, mil keegi tõstab laualt klaasi – sa ei tea, kas ta paneb klaasi tagasi, tõstab kõrvale või tahab hoopiski kedagi selle klaasitäie veega visata. Vot selline määramatus mulle foto puhul meeldib! Tegelikult on foto väga paradoksaalne nähtus – selles on korraga abstraktsust ja konkreetsust: foto kirjeldab hästi täpselt detaile, kuid jätab liikumise suuna lõpuni määratlemata. Mulle ei meeldi detaile hägustada ega neist lahti saada – mind huvitab hetk, mitte arvutiga loodud fantaasia. Samamoodi ei huvita mind niivõrd läbi ja üle maalitud õlimaal, mulle meeldib graafika. Ma teen oma valiku. Samamoodi, nagu inimesed ei loe kõiki žanre: mõni loeb krimkasid, mõni romaane, kolmas ainult teaduslikku kirjandust - samamoodi on ka fotoga," selgitab kunstnik.  

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Loe kommentaare (1)

Uudishimulik
Femme uudiskiri

Kaunite kaadrite ja võrratute näitlejatööde poolest silma paistev erootiline suurteos.
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee