Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Maarja muinasjutumaalt (1)

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Kelly Kipper
15.08.2011
Foto: Erakogu

22. augustil avatakse Arhitektuuri- ja Disainigaleriis kunstinäitus "Eestimaa ja taeva vahel", mis toob publikuni Katrina Tangi fotod Maarja Tali kleidiloomingust ning kargelt kaunist Eesti loodusest. Kohtusime Maarjaga tema muinasjutulises vanalinna ateljees, et vestelda näitusest ning rätsepaelust Tallinna iidsete tornide vahel.

Maarja ateljee ruumid on täis päikest nii otseses kui ülekantud tähenduses. Romantilisele sisustusele sekundeerivad kõrged ja kirevad kangavirnad ning meeldiv kohviaroom. Arteljee rätsepatoas on mõnusalt soe aura – see on koht, kuhu tahaks jääda veidi kauemaks ning kindlasti tulevikus tagasi tulla. Võtmerolli mängib siinkohal muidugi Maarja – Arteljee perenaine, kes võlub külalisi oma avatuse, rõõmsameelsuse ja otsekohesusega.

Tänaseks aastaid moemaastikul tegutsenud Maarja jõudis arusaamale, et mood on tema kirg ja kutsumus, juba gümnaasiumis: "Lõpetasin Kopli kunstikeskkooli aastal 1994, aga teadsin juba paar aastat varem, et tahan tulevikus kindlasti moega tegeleda. Kõik mu lõputööd olid moega seotud ning enne keskkooli lõppu jõudsin korraldada ka ühe noorte moeürituse, mis algselt oli mõeldud vaid minu enda koolikaaslastele. Moeüritus "IN" kasvas aga mõne aastaga üle-Eestiliseks, kus osalesid ka näiteks Pelgulinna kooli poisid Tanel Veenre ja Aldo Järvsoo," räägib Maarja.

Pärast gümnaasiumi lõpetamist tundus noorele moehuvilisele loomulik jätkata õppetööd kunstiakadeemias, kuid kahjuks ei läinud asjad nii, nagu plaanitud. "Minu uus plaan oli minna New Yorki, aga juhtus nii, et mind kutsuti telesse tööle - moesaate toimetajaks. Aasta või pooleteise pärast oli mul juba “oma” saade," meenutab Maarja. Kuigi teletöö oli põnev, ammendus see pikapeale. "Tunne, et minu töö, ideed ja energia kulub millelegi, millest ei jää "midagi pihku" hakkas koormama, ja kui olin kindel, et suudan, oskan ja saan telesaatega hakkama, kadus kirg. Pikalt moeteemadest rääkimine  väsitas mind ja mulle tundus, et suur osa mind ümbritsevast on väga pinnapealne ja mitte minu jaoks. Tahtsin rambivalgusest eemale ja vajasin sisu ja sügavust. Üritasin ringist välja pääseda. Ja et mul olid juba teadmised ja kogemused,  et art management'i erialal oma tegevusvaldkonda laiendada, läksin Tartusse meediat ja suhtekorraldust õppima, et sealt edasi mujale maailma minna erialast haridust hankima. Aga sel ajal, kui mina plaane tegin, suunas eluke mind vaikselt, aga kindlalt rõivaste juurde tagasi. Algul sõbrad ja tuttavad, siis nende tuttavad palusid ikka ja uuesti abi rõivaste hankimisel. Mina joonistasin kavandi, otsisin kanga ja erinevad õmblusärid teostasid. Selline rütm kestis seni, kuni ühel õmblusfirmal tekkisid probleemid ning õmblejad avaldasid soovi minuga edasi töötada. Seejärel leidsin need ruumid siin vanalinnas, nii et võib öelda, et kõik on läinud väga loomulikult," kirjeldab Maarja oma põnevat loometeekonda.

"Alustasin teadlikult väga vaikselt ja samm-sammult. Oli tunne, et peaks tohutult investeerima sisekujundusse ja tõele au andes istus mul kuklas ka teadmine, et mul ei ole geeniuse, guru ja staari staatust andvat diplomit. Päris mitu aastat läks enne, kui sain aru, et see, kuidas meie väikest masinavärki on õlitatud ning kuidas klientide ring kasvab vaikselt, aga kindlalt, inimene korraga, on just õige viis. Ja et ei ole vahet, kus ma tegutsen. Need inimesed, kes on mu üles leidnud ja mu ideid ning tööd väärtustavad, tulevad kuhu iganes. Sellele järgnes suur vabanemine ja töö käib sellest hetkest alates "õhinapõhiselt". Naudin protsessi ja inimesi, kellega neid väikeseid sünnitamisi koos läbi teen. Ma ei usu, et ustavaid kliente leiab vaid aktiivse lobbytöö ja haipimisega. Praktiliselt kõik, keda pean oma kliendiks, on ka mu sõbrad - ja see sobib mulle imehästi!" ütleb Maarja naeratades.

Kuigi Maarjal on oma ateljee, virnade viisi kangaid, truud kliendid ning suur kogemustepagas, ei nimeta ta end siiski moedisaineriks. "Ma nimetan ennast stilistiks ja seda põhjusel, et minu jaoks on neil mõistetel hästi suur erinevus. Tiina Talumees on disainer - tal on oma käekiri, ta ajab oma asja. Ja kui klient tunneb, et see ühtib tema stiiliga, siis tellib ta erilise mudeli ka oma garderoobi. Mina arvan, et olen päris hea stilist, sest olen võimeline väga erinevate inimeste stiili tajuma ja pean tema olemuse rõhutamist olulisemaks soovist end loominguliselt väljendada. Ma ei leiuta päris kindlasti jalgratast, ei loo epohhi. Otsin harmooniat ja "õiget" tunnet iga konkreetse kliendi ja talle kavandatava vahel. Tükk kangast hakkab minu jaoks elama mitte paberil, vaid konkreetse isiku seljas. Teisisõnu, mind ei inspireeri reeglina kangatükk, vaid inimene. Karakter dikteerib väga palju ja mind sütitab just selle unikaalsuse leidmine ja rõhutamine. Kõige suurem kompliment minu tööle on see, kui teen kleidi, milles inimene tunneb end väga ilusana ja teised seda märkavad," kõneleb Maarja.

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Loe kommentaare (1)

Uudishimulik
Femme uudiskiri

Julge ja omanäoline käsitlus inimkonna hävinemisest on põlu alla sattunud – juba kuus riiki on filmi näitamise keelanud.
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee