Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

3 kontinendi moekunstnik

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Riina Õun
26.07.2010
Foto: Erakogu

Eric Raisina looming on segu Aafrikast, Euroopast ja Aasiast; Madagaskari saarelt pärit moekunstnik elab ja loob aga hoopis Siem Riepis Kambodžas. Ta on üks neist disainereist, kes suudab oma loomingu vaatajad viia automaatselt oma isiklikku universumisse.

Oma teekonda moe- ja tekstiilimaailma alustas Eric juba Madagaskaril elades. Tema kaubamärkideks kujunesid kiiresti naturaalsed materjalid nagu siid, raffia, sisal, lina ja puuvill. Olles võitnud noore talendi auhinna moefestivalil ja tekstiilivõistlusel MANJA, sai ta võimaluse õppida Pariisis Duperré kunstikoolis, kus omandas tekstiililoomise oskused. Eric pakkus oma töid Pariisi haute couture showdele ning lõpetas magistrikraadiga Prantsuse moeülikooli 1999. aastal. Just temalt telliti tekstiile Yves Saint-Laurent’i ja Christian Lacroix’ moemajadele.

Ericu avastusjanuline meel ahvatles teda uurima kultuure ning mitmekesiseid tehnikaid nii Aafrikas kui Aasias. Erinevad koostöökogemused andsid talle enesekindlust oma isikliku töökoja avamiseks, kus ta koolitas kangruid, õmblejaid ja tikkijaid. Ta hakkas uurima uusi  tekstuure, värve, unikaalseid kudumismustreid.

Siem Riepis viibides õnnestub mul tema stuudiot külastada. Ericu maja asub kesklinna piirest väljas ja vaatamata kaardi olemasolule, õnnestub mul teel sinna jalgrattaga mööda tolmuseid asfalteerimata külateid sõites lootusetult ära eksida. Eric ise sõidab maasturiga, teda tolmused teed ei häiri. Kahekorruselise värvikireva maja esimesel korrusel asub stuudio ja sõuruum, kus ajamegi juttu.

Kuidas sattusid Siem Riepi?
Esmakordselt külastasin Kambodžat 1996. aastal. Armusin sellesse riiki siin puhkusel olles. Pärast õpingute lõppu Pariisis tulin 2001. aastal tagasi ja asutasin siia oma stuudio. Ma armastan Siem Riepi energiat, see on väga inspireeriv. Tundsin end siin tõeliselt hästi ja otsustasin jääda.

Eric Raisina loomingule on omane tema enda välja töötatud "siidist karusnahk" – siidkangas on lõigatud pisikesteks tükkideks ja töödeldud üle mõistuse pehmeks "lõngaks", millest valmivad riideesemed ja aksessuaarid, mida kohe ei saa puudutamata jätta. Peab tunnistama, et tõepoolest jätab tema siidkarusnahk äärmiselt pehme mulje ning kui sellest valmistatud kardigan selga panna, pole tahtmist seda enam ära võttagi.

Eric ütleb, et teda inspireerivad tekstiilid ise oma tekstuuri, vormi ja olemusega, mis disainimisel panevad teda lähtuma nendest omadustest mudelite visandamise ja uute lõigete konstrueerimise asemel.

Lisaks on Eric pühendunud Kambodža uute siidikudumise ja –töötlemise viiside arendamisele. Ta disainid on kokku kootud uute kultuurilõngadega – näiteks Madagaskari raffia ehk nn Aafrika pitsiga, mis on üks Ericu firmamärke ning millele on suur nõudlus ka Pariisi moemajades.

Räägi palun veidi oma loomingust ja selle iseärasustest.
Olen õppinud nii tekstiilikunsti kui moodi. Kujundan ise oma kangad, see muudab nad unikaalseiks. Peale puuvilla ja linase riide on kõik muu moemajasiseselt toodetud. Oma madagaskari päritolust olen kaasa võtnud raffia kasutamise.

Mind huvitab siidi tootmise protsess. Arendan Kambodža traditsioonide põhjal uusi siidikudumise tehnikaid. Siidikudumine on iidse ajalooga kunst. Siidikudumine leiab Kambodžas aset elumajade all. Kangakudumisoskust antakse põlvkonniti edasi. Seda traditsiooni mõjutas rängalt Khmer Rouge - nüüd on Kambodžas ainult 25 000 kangrut, enne oli kordi rohkem.

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Uudishimulik
Femme uudiskiri

Kas oled unistanud deodorandist, mis poleks pealekandmisel külm ja märg, vaid siidiselt pehme ning kiirelt imenduv?
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee