Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Soovide aed (1)

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Riina Õun, Kambodža
23.04.2010
Foto: Riina Õun & Garden of Desire

Saatus võib mõnikord me eluteele suuri takistusi veeretada. Meie ülesanne on neist aga jagu saada ja kõigele vaatamata oma rada kõndida. Kambodža ehtekunstnik Ly Pisith elas läbi Khmer Rouge'i kannatused, kuid on sellele vaatamata elus palju saavutanud. Kohtusin temaga Kambodžas Siem Riepis tema ehetebutiigis, kus ta jutustas mulle oma loo: "Sündisin Pnom Penhis. Kui olin 8-aastane, tapeti kogu mu perekond Khmer Rouge’i ajal. Meil oli suur perekond, üle neljakümne inimese, kaugemaid sugulasi kaasa arvestades. Olin ainus, kes ellu jäi."

Khmer Rouge (Punane Khmer) oli üks 20. sajandi verisemaid kommunistlikke režiime, mis on süüdi üle kahe miljoni inimese surmas hukkamise, näljutamise või sunnitöö läbi aastatel 1975-1978. Riigi värske valitseja, radikaalne kommunist Pol Pot, tahtis muuta maa versiooniks oma agraar-utoopiast. Linnad tühjendati inimestest, vabrikud ja koolid suleti, raha ning eraomand kaotasid kehtivuse. Igaüks, keda peeti intellektuaaliks, kes kõneles võõrkeeli või oli oskustööline, tapeti otsekohe. Samuti inimesed, kes omasid päikeseprille, käekella või mistahes muud moodsa tehnoloogia saavutust. Miljonid inimesed, kes ei suutnud Kambodžast põgeneda, karjatati marsisammul kollektiivfarmidesse ja kolhoosidesse.

"Pärast Khmer Rouge'i lõppu tahtsin minna tagasi koju, kuid meie majas elasid juba uued, võõrad inimesed. Kasvasin üles tänaval. Samas tundsin kogu aeg, et tahan oma elu muuta ega kavatse sellega sellisel kujul leppida. Seetõttu seadsin sammud Tai piiri poole. Mul kulus kuus kuud, et sinna jalgsi pärale jõuda. Tai piiri ääres asus põgenike laager, kuhu elama asusin. Punane Rist andis mulle võimaluse õppida ning lennutas mind Prantsusmaale arhitektuuri õppima.

Kaheksakümnendatel hakkasin töötama Pariisis disainitööstuses. Disainisin prille Alain Mikklile, tegelesin interjööridisainiga, disainides mööblit Philip Starckile, kuid ehted olid alati olnud mu kireks. Ülikooli ajal valmistasin oma sõpradele ehteid jõulukinkidena, kuna mul polnud raha neile midagi osta.

1992. aastal kaotasin oma töökoha. Enne seda oli mul palju raha, auto, maja, kuid sisemuses oli justkui midagi puudu. Ma polnud õnnelik, sest mind kummitasid ikka veel lapsepõlvemälestused. Üheksakümne neljandal aastal naasin esmakordselt nädalaks Kambodžasse. Alates ´98. aastast hakkasin tulema igal aastal paariks nädalaks, kuna elasin Singapuris. Kümme aastat hiljem - 2008. aastal - naasin päriseks Kambodžasse Siem Riepi, kus avasin oma ehetepoe.

Miks ma naasin? Mind on alati huvitanud psühholoogia ja isiksuse arendamine, kuid mul pole seni veel õnnestunud vabaneda lapsepõlvetraumadest ning see ongi põhjuseks, miks tulin tagasi - leidmaks oma hingele viimset varjupaika. Ma pean reaalsusega silmitsi astuma, et kummitavast minevikust lahti saada."

Räägi pisut oma loomingu taustast ja inspiratsiooniallikatest.
"Oma loomingus väljendan isiklikke emotsioone. Kui olin väike, rääkis mulle ema, et kõik hea on peidus üleval sädelevates tähtedes. Kuid kui mu perekond tapeti, vaatasin üles tähtede poole ja küsisin, miks nad küll lasid sel juhtuda... Sellest hetkest peale pole ma kordagi üles kõrgustesse vaadanud.

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Loe kommentaare (1)

Uudishimulik
Femme uudiskiri

Kaunite kaadrite ja võrratute näitlejatööde poolest silma paistev erootiline suurteos.
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee