Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Fotokunsti kuninganna (3)

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Maarja Paalits
24.03.2008
Foto: Reuters/Scanpix

Iggy Pop, Mick Jagger, Keith Richards, kuninganna Elizabeth, Jessica Biel, John Lennon, David Beckham, Bruce Springsteen, Sarah Jessica Parker, Angelina Jolie, Brad Pitt, Demi Moore, Arnold Schwarzenegger, Dolly Parton, Sting - mis on kõigil neil suurnimedel ühist? Õige – neil kõigil on olnud õnne olla Annie Leibovitzi fotokaamera ees.

Leibovitzi kaubamärgiks on portreed kuulsustest, mis tabavad inimese olemust, olles oma glamuuri glasuuris üllatavalt ausad ja vahetud kui mitte lausa intiimsed.

Eikellestki Kellekski

Annie (Anna-Lo) Leibovitz sündis 2. oktoobril 1949. aastal sõjaväelasest isa ja tantsuõpetajast ema kuuelapselisse perre. Tema tee fotograafiani on olnud omamoodi kõver: Annie avastas enda loomingulise poole alles keskkoolis ja siis oli tema eneseväljendusvahendiks muusika, mida ta ise kirjutas ja mängis. Ka San Francisco Kunstiinstituuti õppima asudes ei valinud Leibovitz oma erialaks mitte fotokunsti, vaid hoopis maalimise.

Fotograafia vastu tärkas neiul huvi alles 1969. aastal, mil ta oli koos emaga reisil Jaapanis. Reisilt naasnuna asus Annie õhtukoolis fotograafiat tudeerima. Järgnesid erinevad töökohad, pidev enese täiendamine fotograafia alal, seitsmekuune reis Iisraeli – Annie Leibovitzist hakkas kujunema See Annie Leibovitz.

1970. aastal juhtus Leibovitz oma töid näitama ajakirja Rolling Stone toimetajale Jann Wennerile, kes koheselt ka noore fotograafi loomingust vaimustus. Nii saigi Leibovitzist muusikaajakirja fotograaf. Kusjuures, tema esimeseks tööks ei olnud kellegi muu kui John Lennoni enda fotografeerimine. Õige magus suutäis ühele algajale ja erialaselt tühja CV-ga fotograafihakatisele, kas pole?

Napi kahe aasta pärast oli Leibovitz juba ajakirja peafotograaf, järgnes rida vähem ja rohkem kuulsusrikkaid ja väljakutseid esitanud fotoseeriaid. 1975. aastal oli Leibovitz bändi The Rolling Stones Ameerika tuuri fotograafiks. Tema koostöö muusikaajakirjaga kestis 1983. aastani, samal aastal sai alguse ka Leibovitzi tänaseni vältav koostöö ajakirjaga Vanity Fair ning mitmete teiste maailmaklassi magasinide (nt Vogue), artistide ja loomeinimestega.

Leibovitzi viimaseks suuremaks tööks oli 2007. aastal Walt Disney projekti "Miljoni unistuse aasta" (The Year of a Million Dreams) raames tellitud fotoseeria. Fotodel on kujutatud mitmeid kuulsusi erinevate muinaslugude kangelaste rollis: Scarlett Johansson on ballilt põgenev Tuhkatriinu, Beyoncé seikleb Alice´ina Imedemaal, David Beckham on (kuis siis muidu!) rüütel valgel hobusel, Jennifer Lopez ja Marc Anthony naudivad lendava vaiba võlusid, Whoopi Goldberg kehastab Džinni jne. Kokkuvõttes: grandioosne projekt grandioosse kompanii, grandioossete staaride, grandioosse fotograafi ja otse loomulikult grandioossete fotodega!

Leibovitz on fotograafina suuresti just ise kasvanud, õppinud ja kujunenud. Naine on rääkinud, et kui aastal 1974 muudeti Rolling Stone n-ö värviliseks ajakirjaks, st mustvalgeid fotosid hakkasid asendama värvilised, pidi ta õpingutega vaat et otsast alustama. Nimelt oli ta senini õppinud ja teinud vaid mustvalgeid fotosid, mistõttu pidi ta värvifotode tegemise tehnika omal käel selgeks saama. Ja nagu me täna kõik veenduda võime, tegi ta seda äärmiselt edukalt!

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Loe kommentaare (3)

Uudishimulik
Femme uudiskiri

Julge ja omanäoline käsitlus inimkonna hävinemisest on põlu alla sattunud – juba kuus riiki on filmi näitamise keelanud.
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee