Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Tulevikudisainerid

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Gerli Liivamägi, Pariis
19.01.2005
Foto: Rivo Mehilane

Järgmise nädala lõpul toimub taas järjekordne Style Channel, kus astuvad üles kaks värsket moedisainerit Erki Engso ja Ester Kannelmäe. Mõlemad on omanäolised tulevikudisainerid, keda ühendab EKA moeosakond ja soov disainida ka meestele.

ERKI ENGSON

Erki Engson, 32. aastane moedisainer, on pärit Hiiumaalt. Erki on moega tegelenud juba mõnda aega. Nagu ta ise ütleb, sai moepisik alguse juba nõukogude ajal, kui midagi eriti saada ei olnud ning enamus rõivaid pidi endale ise meisterdama. Nii hakkaski Erki endale särke tegema. Peres olid ema ja õde õmblejad, seetõttu oli lihtsam ise ka selles valdkonnas midagi teha, sest õpetajaid jagus. Erki ise ütleb, et õmblusmasin oli tema pisike mänguauto. Tõsisemalt õmblema hakkas Erki alles hiljuti.

Hetkel tegeleb Erki põhiliselt õppimisega, studeerides EKA-s moedisaini. Veel tegeleb Erki fotograafiaga. Kui vahel pisut vaba aega juhtub olema, siis käib jooksmas.
 
NY

Ühel hetkel tundus Erki jaoks ahvatlev suur manner teiselpool ookeani. Umbes 8 aastat tagasi alustaski Erki reisi mööda Ameerikat ja jäi lõpuks pikemalt pidama New Yorki. Kokkuvõttes elas ja töötas Erki NYs kokku seitse aastat. Päeval käis ta lilleäris tööl ja selle kõrvalt avastas enda jaoks disaini. Kõik algaski sellest, et ühel hetkel tekkis soov endale ise meisterdada sandaalid. Varsti oli ka teistel inimestel huvi sääraste jalavarjude vastu, ja nii see lahti läkski. Valmima hakkasid erinevad kotid, jalatsid.

Elukaaslase suur Euroopa kirg tõi Erki üleelmisel aastal Eestisse tagasi. Kuigi sealpool lompi tegeles Erki põhiliselt nahkesemete valmistamisega, siis soov õppida just moedisaini, ja tegeleda ka rõivaste disainimisega, oli tal kogu aeg olemas. Aastaid tagasi jäi EKAsse sisse astumata, sest tee viis Ameerikasse. Kuigi Ameerikas oleks ta arvatavasti enda disainitud asju butiikides müües tunduvamalt lahedamalt ära elanud, osutus soov ammust unistust realiseerida ikkagi olulisemaks. Kuigi maha jäi võrdlemisi suur püsiklientuur ning kasutamata hulk eneseteostusvõimalusi, ei kahetse Erki kordagi oma otsustes. Ta teab, mida ta tahab.

Inspiratsioon, kollektsioon

Inspiratsiooniallikaks on kliendid. Kuigi Erki alustas anonüümselt, tehes asju poodidesse teadmata kes on õnnelik ostja, siis nüüd valmivad asjad eelkõige just konkreetsele persoonile. Enne tööle asumist tuleb inimesega põhjalikult tutvuda.

Praegune kollektsioon on puhtalt Eestist lähtuv, maalähedane. Kasutatud on sõbralikke ja naturaalseid materjale. Erki lemmikmaterjaliks on eelkõige nahk, millest valmivad erinevad kotid, jalanõud, rihmad. Kollektsioon tuli esmakordselt lavalaudalele EKA moeshowl, kuid vahepeal on kollektsioon pisut täiendust saanud.

Eesti poodides Erki asju hetkel müügil ei ole. Pole lihtsalt sellist sobivat kohta. Põhilisteks klientideks on tuttavad ja nende tuttavad, kes ise soovi korral Erki ülesse leiavad.
 
Kui küsida lemmikute kohta moeareenil, siis oskab Erki kindlalt nimetada Ralph Laurenti, kelle poolt pakutav on Erki arvates ääretult suur ja mitmekülgne. Lai ampluaa on ehk see kuhu Erki ise ka tahaks jõuda.

Töötada võiks Erki mõnda aega kellegi alluvuses, tööstusdisainis. Seda just sellepärast, et proovida, et näha kuidas see toimiks. Tulevikus tahab Erki teha ikka sama asja - seda, mis endale südamelähedane. Põhiline, et endale meeldib.

 

ESTER KANNELMÄE

Ester Kannelmäe on 24-aastane moedisainer, põline tallinlane. Varsti saab Estrist diplomeeritud moedisainer. Püüdsin välja selgitada, miks ja kuidas Ester moeni jõudis: "See oli asjade loomulik käik hakata tegelema moedisainiga", arutleb Ester. Konkreetset põhjust või ajendit ei oska ta välja tuua. Varasest lapsepõlvest alates on  Ester kudunud. Vanaisaga koos sai aga joonistatud. Ja vanavanaemal oli kübarakoda. Suuri mõjutajaid tal enda sõnul  ei olnud. Kooli sai tuldud, sest see tundus loomulik. Kui Ester ei oleks moedisainer, siis oleks ta arvatavasti ajaloolane või arheoloog. Peale keskkooli õppis Ester hoopiski TTÜs majandust. Selle kõrvalt käis aga EKAs ettevalmistuskursustel.

Meestemood

Kollektsioone on Ester jõudnud esitleda juba mitmeid, kuid neid, millega ise rahul on ja mis tema sõnul korraliku kollektsioonimõõdu välja annavad, tuleb kokku umbes neli. Praegune kollektsioon on meestele. Ester annab kindlalt mõista, et lõputöö tuleb ka raudselt meestele. Estri arvates paari viimase viie aasta jooksul on meestemoes kujunenud selline situatsioon, et disaineritel on võimalik ka teha riideid, mis on põnevad ja erilised. Meestemood ei pea enam olema rangelt klassikaline. Selles vallas on samuti võimalik eksperimenteerida. Lubatud on kanda erinevaid ja huvitavaid riideid. Ja see Estrile meeldib, pannes teda südikalt tööle meesteriiete kallal.

Nature Boy (Estri praegune kollektsioon) on mingil määral alguse saanud Hollandist, kus Ester mõnda aega vahetusüliõpilasena õppis. Kuigi seal kavandas Ester naistekollektsiooni, on väike nõks sealt alguse saanud. Hollandisse õppima minnes olid Estri ootused suuremad kui kool pakkuda suutis. Kõik eesmärgid ei saanudki täidetud. Eestis antav haridus on Estri arvates põhjalikum. Seal ei olnud õppejõududel aega igaühega isiklikult tegeleda, kuid hea kogemuse võrra sai ta rikkamaks.

Kõigil Esteri kollektsioonidel on aluseks mingi lugu või narratiiv, kellest või millest lähtuvalt ta siis kavandab. Ester ütleb, et ta loeb palju, mistõttu tundub talle loogiline teha riided konkreetsetest tegelastest lähtuvalt, neist inspiratsiooni saades. Enne kavandama asumist jookseb tal tavaliselt pildiseeria silme eest läbi kus materjal kaaderhaavalt konkreetseks rõivaks moondub. Kui läheb juba kliendile disainimiseks, siis lähtub ta eelkõige kliendist endast. Ester annab mõista, et tal puudub suur missioon a'la aastal 2020 peaks pool maakera välja nägema nii ja nii. Tema jaoks on tähtis, et see inimene kes neid rõivaid kandma hakkab, sealt asja seest ka välja paistaks, esile tuleks.

Tulevik, töö

Küsimusele, mis saab peale kooli lõpetamist vastas Ester, et  praegu võitleb ta teemaga kui oluline on tema jaoks karjäär. "Elu ei ole ainult peaproov, tahaks ikkagi maailma ka näha". Ester näeb ennast ikkagi moevaldkonnas tegutsevana, kuid erinevad asju tehes. Näiteks stilistika, mida ta ka praegu teeb. Hetkel ei ole veel täiesti paigas, mida tegema hakkab.

Estri arvates ei ole otse minek tema jaoks. Hetkel on tema sooviks neid kõrvalisi teeradasid läbida. Mingisse punkti veidike hiljem jõudmine ei häiri teda sugugi, see pigem võlub. Oma prioriteediks peab Ester hetkel kogemustepagasi suurendamist.

Estri tööd ja tegemised on hetkel seotud Eesti erinevatele naisteajakirjadele stilistika tegemisega. Ning muidugi väiksemad klienditööd. Eeskujusid Estril moevallas ei ole, sest teda  võib tunduvamalt rohkem mõjutada suvaline rockbänd või kultuurisündmus kui moedisainer.  Ester ütleb, et ta ei tahaks alati ainult Victorit ja Rolffi nimetada, on ka teisi põnevaid disainereid, kuid keegi teine hetkel meelde ei tule. Kuid need teised ei tule hetkel lihtsalt meelde. Estri disainitud asju on võimalik osta Nu Nordikust ja tema enda käest.

Tulevikuplaanid on hetkel ebaselged. Ilmselge on see, et kui kool läbi saab, peab Ester  mitmele enda esitatud küsimusele vastama. Ester räägib, et tahab Eestis mingiks ajaks ära minna ning sihtkohana nimetab Austraaliat. Sealne mentaliteet on selline, mis tõmbab, on sümpaatne. Seal inimesed elavad ja naudivad rohkem kui siin Eestis. Estri arvates tehakse Eestis tõsiselt tööd, mistõttu muu tahaplaanile jääb.

Praegu püüab Ester oma lõpukollektsiooniga tegelema asuda, üritades ennast nii kaugele viia, et sellega juba ka reaalselt alustada, mitte ainult oma peas ideetasandil tegutseda. Midagi juba peas kummitab, aga teha on vaja veel põhjalik taustauuring, koguda andmeid ja ideid.
 
Peale disaini loeb Ester palju raamatuid ja teeb süüa, mis on samuti loominguline tegevus. Ester üritab aeg-ajalt sõpradega ka kokku saada, kuid see alati ei õnnestu. Tema enda arvates jääb see pahatihti töö tegemise varju.

Erki Engso
e-mail: e_engso@yahoo.com
mob 5152465

Ester Kannelmäe
e-mail: ester80@hot.ee
mob: 5076225

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Uudishimulik
Femme uudiskiri

Julge ja omanäoline käsitlus inimkonna hävinemisest on põlu alla sattunud – juba kuus riiki on filmi näitamise keelanud.
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee