Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Sürrealismi kuningas (1)

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Anne Vetik
11.11.2007

Tegemist on juba teise filmikunsti-heerosega, kes jõudis Eestisse - esimeseks oli Peter Greenaway. Tundub, et meie maa on sümpaatne üpris depressiivsete, kuid see-eest kõrgetasemeliste filmide loojatele. Kui Greenaway käis Eestis PÖFF-i raames ja jagas õpetust noortele, siis Lynch tuli eelkõige soovist tutvustada transtsendentaalset meditatsiooni (TM) - meelerahu tagavat psühhotehnikat, mis mingil määral meenutab budistlikke praktikaid. Lisaks vastas kunstnik küsimustele oma loomingu kohta, rääkis elumõttest ja oma suhtest USA-ga.

Lynchi tuntakse kui salapära ja veidrat huumorit armastavat inimest. Tema filmid on psühhoanalüütikute lemmikpalaks ja nad võluvad nii kriitikuid kui ka publikut. Lisaks filmidele loob Lynch muusikat, teeb animatsioone, esineb näitustel ja viimasel paaril aastal on üles astunud andunud TM jüngrina. Tema elulugu on omal moel üpris ameerikalik, tõestades, et väikelinna-poisist võib saada arvamusliider ja Kunstnik suure tähega.

David sündis 1946. aastal ühes Montana osariigi väikelinnas. Tema isa oli ametis agronoomia spetsialistina ja ema inglise keele õpetaja. Pole selge, miks tagasihoidlike väikekodanlike vanemate laps otsustas kunstnikuks hakata, kuid kolledžit valides mõtles noor David vaid kunstile. Lõpuks jõudis ta Bostoni Kunstiülikooli, mis on üks USA nimekamaid õppeasutusi. Õpingute ajal armus David Austria ekspressionisti Oskar Kokoshka töödesse ning otsustas Euroopasse kolida - et saaks õppida oma iidoli käe all. Sõbraga koos lahkus noormees kodumaalt, kuid millegipärast ei veetnud ta Euroopas mitte 3 aastat, vaid üksnes 15 päeva.

1966. aastal liikus David edasi Phyladelphia Kunstikooli, kus õppides valmis esimene film "Vanaema." Stsenaarium rääkis väikesest poisist, kes pidas oma vanaemaks rohuseemet. Juba seal oli tunda Lynchi tulevasi firmajooni: sürrealism, painajalik atmosfäär, unenäolisus, veider heli.

Phyladelphiast liikus Lynch Los Angelesse - kus ta elab tänaseni. Sellele linnale on pühendatud tema teosed "Mulholland Drive" ja "Lost Highway".

Davidil õnnestus saada 5 tuhande dollari suurune stipendium ja aastal 1971 alustas ta filmiga "Erasurehead." Kuna raha sai vahepeal otsa, sai kunstnik filmiga ühele poole alles aastaks 1977. Tegu on veidra looga noormehest, kes elab üksildases industriaalpargis oma tüdruku ja nende mutandist lapsega. Film peegeldab väidetavalt Lynchi enda hirmu isaduse ees, meister ise keeldub aga alati oma filmide pahupoolt kommenteerimast ja seega pole teada, kas selline interpretatsioon on õige. Lynch ise ütleb, et "Kustukummipead" inspireeris elu Phyladelphias. Väidetavalt konstrueeriti mutant-laps surnud lehmalootest. "Erasurehead"-ist sai kriitikute lemmik ja kultusfilm; oma suureks lemmikuks on seda nimetanud näiteks Staneley Kubric.

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Loe kommentaare (1)

Uudishimulik
Femme uudiskiri

Kaunite kaadrite ja võrratute näitlejatööde poolest silma paistev erootiline suurteos.
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee