Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Eesti läbi prantslasest fotograafi

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Gerli Liivamägi, Pariis
14.12.2004

Eelmisel teisipäeval, 7.  detsembril ilmus uus Eestit tutvustav fotoraamat "About Estonia", mille autoriks on prantsuse fotograaf Raphael Gianelli Meriano. Uurisin, kes ta on, miks ta on nii väga huvitatud Eestist ning mida äsjailmunud raamat endast kujutab.
 
Raphael sattus esmakordselt Eestisse tänu Navitrollale, kellega ta tutvus Pariisis. Veiniklaasi juures tekkiski mõte ka Eestit külastada. Uudishimu ja soov uusi ja huvitavaid hetki jäädvustada oli eesmärgiks. Oli ka juhus, et Raphael leidis internetist Kinobussi kodulehe ning kontakteerus Mikk Rannaga. Varsti ta Eestis maanduski, kaasas kaamera ning avatud uutele väljakutsetele.

27-aastane Raphael pole fotografiat koolis õppinud, vaid on teadmise omandanud läbi kogemust.  Samuti on ta töötanud assistendina. Nagu iga teine meie seast, nii ka Raphael on õpinud oma vigadest, mis teda alguses päris vihale ajasid.

Keskkoolis õppis Raphael kinokunsti kuid puutus palju kokku ka fotograafiaga, mistõttu fotograafiaga tegelemine tundus asjade loomulik käik. Kirg fotograafia vastu tuligi tänu kokkupuutele erinevate visuaalsete meediumitega. Ta tunnistab, et tal on pidev vajadus piltide, kujutiste järele ning fotograafia on suurepärane vahend nende piltide loomiseks. Lisaks sellele on ta filmikunstist odavam.

Fotograafiaga on Raphael tegelenud tõsisemalt nüüdseks juba viis aastat. Tema esimene näitus oli 1999. aastal Montpellier’is Pariisis.

Peatselt ka Euroopa raamatupoodide lettidele müügile ilmuv "About Estonia" on Raphaeli arvates pigem muljete kogum kui tavaline fotoalbum. Raamat koosneb enamjaolt siiski fotodest kuid seal on ka kommentaarid, mis on koostatud kui personaalne nägemus ja kogemus Eestis.  Raphaeli arvates on see sümbioos, midagi märkmiku, fotoraamatu ja disaini essee vahepealset, kajastades viimase kolme aasta muljeid Eestist ja Eestis.

Raphaeli meelisteemaks on portreed ja inimesed. Igal pool, kus ta viibib, püüab ta midagi huvitavat tabada. Läbi fotoläätse maailma jälgimine on tema jaoks kirg. Raphael ütleb, et ta ei saa sinna midagi parata, et ta pidevalt midagi huvitavat märkab. Fotograafia on tema jaoks niivõrd suur kirg, et see isegi tema sõpru kohati hulluks ajab.

Viis kuidas ta jäädvustab hetki, sõltub fotografeeritavast teemast. Eestis tegi ta pilte erinevatest sündmustest, nii spontaanselt kui planeeritult. Enne portree pildistamist teeb ta tavaliselt eeltööd, joonistades ja visandades erinevaid võimalusi ning alles siis läheb pildistamiseks. Vahel tuleb ette ka lavastamist. Näiteks kiigu seeria raamatus "About Estonia" on lavastatud.

Inspiratsioonist rääkides nimetab Raphael palju erinevaid asju ning kohti – raamatupoed, galeriid, kino, muusika või kasvõi näiteks rulasõit. Ta märkab igal pool midagi, mis temas ideid tekitab. Samuti kuulab ta innuga inimesi – ka see inspireerib.

Oma lemmikutena nimetab ta Leedu kinematograafi Jonas Mekase filmipäevikuid, Collage Ensamble muusika ja ka Navitrollat.

Rääkides Eestist tuleb Raphaeli suule naeratus. Ta on siit palju sõpru leidnud ja imetleb eestlaste külalislahkust. Küsisin, et millised on tal mälestused ning  assotsiatsioonid seoses Eestiga. Meile tundub see klišeena, kuid tema jaoks on Eestile omane suitsusaun ning sealt otse järve hüppamine. Prantsusmaal vaevalt midagi taolist võimalik kogeda on.

Hetkel töötab Raphael Prantsusmaal vabakutselise fotograafi ja kuraatorina, samal ajal tegeleb mitmete muude projektidega. "About Estonia" on tema esimene raamat, mis kevadel peaks ka Euroopa poelettidele jõudma.

Tulevikus võib oodata raamatule ka järge.

----------------------------------------

About Estonia

Raphael Gianelli-Meriano on kolmel järjestikusel aastal sõitnud koos Kinobussiga mööda Eestit ning jäädvustanud suure südamesoojuse ja terava pilguga Kinobussi teekonda, kohatud inimesi ja maastikke.

Tegemist on väga omanäolise albumiga, mis avab Eestit ja eestlasi ootamatu, erilise ja sooja nurga alt. Raamatu visuaalset poolt täiendavad Heie Treieri intervjuu autoriga, Mikk Ranna ja Peeter Linnapi kirjutised Raphaeli töödest ja Kinobussi projektist ning ajakirja Coming Up peatoimetaja Eric Foucher’ artikkel Kinobussi retke mõjust noore andeka kunstniku arengule.

Tegemist on suurepärase kinkeraamatuga nii eestlastele kui väliskülalistele. Tekstid on kolmes keeles – eesti, inglise ja prantsuse keeles.

Pilte ei leitud!
|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Uudishimulik
Femme uudiskiri

Kaunite kaadrite ja võrratute näitlejatööde poolest silma paistev erootiline suurteos.
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee