Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Klaasi ja valguse mängur

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Merit Välba
18.12.2005

Meeli Kõiva-Vällo kireks on klaas ja valgus. Ning see, kuidas mängib klaas valgusega ja valgus klaasiga. Meeli loob peamiselt vitraaže ja erinevaid valgusobjekte. 

Meeli on lõpetanud ERKI klaasi erialal, viimased kümme aastat töötanud pea võrdselt aktiivselt ja edukalt Eestis, Soomes ja USAs ning hiljuti alustas projekte ka Frankfurdis, Brüsselis ja Seattle´is. Seattle´i projekti peab Meeli viimase aja üheks olulisimaks ettevõtmiseks, kuna linn on koduks paljudele USA juhtivatele arhitektuuribüroodele, kel on ka oma valgustöögrupid. "Seattle on väga huvitatud innovaatilistest leiutistest ja kui midagi olulist saavutad, tuntakse huvi ka sinu vastu," teab Meeli omast kogemusest rääkida.

Nagu näha, on Meeli töö koondunud välismaale, põhjuseks asjaolu, et Eestis on tema sõnul üha vähem tööpõldu. Kuigi Eestis osatakse klaasikunsti hinnata ning huvi arhitektide ja sisekujundajate poolt on täiesti olemas, peab Meeli Eesti probleemiks riigi väiksust ja meie ajaloolist suletust. Lisaks muidugi majanduslikud võimalused, mis jäävad muu maailma omadele tunduvalt alla. "Arhitektide huvi on suur, aga nende taga on kinnisvaraarendajad, kes Eestis tahavad teha kõike võimalikult kiiresti ja võimalikult odavalt ja suure kasumiga," selgitab Meeli.

Loomeinimesena peab Meeli maailma klaasipealinnadeks Seattle´i ja kunstipealinnaks New Yorki: "Kui oled piisavalt tundlik või tegeled ideede genereerimisega, siis ei saa mööda sellest, mis su ümber on. Peab olema seal, kus on huvitav ja kus tuntakse sinu vastu huvi." Eestis huvi on, aga kõik ei toimi siin nii nagu peaks: "Eesti ühiskonnas on tunne, et kunstnik on üleliigne, keda aeg-ajalt, aga mitte tihti, vajatakse. Eestis on siiani kasutusel selline kunstniku arhetüüp, kes kuskil pimedas ateljees loob oma surematuid teoseid. Raha ta ei armasta, ta suisa vihkab seda. Sest Eestis on siiani hea toon, et mida rohkem raha ta vihkab, seda parem kunstnik ta on. See on provintslike kriitikute poolt produtseeritud arhetüüp. Arenenud maailmas toimivad need süsteemid suisa vastupidi. Eestis ei ole areng jõudnud sinnamaale, mõistmaks, et loovklass tegelikult kujundabki homset visuaalsust."

Lisaks ei suuda Meeli kui tükk aega mujal elanud ja töötanud inimene harjuda siinsete inimeste kurjuse ja ebaviisakusega: "Eestis on ühiskondliku kurjuse koguprodukt kas või igapäevases olmes liialt suur. Mujal maailmas on viisakus ja teistest inimestest lugupidamine täiesti loomulik, siin aga mitte. Kuigi Eesti majanduslik keskkond areneb, ei too see kaasa lastetuba, inimeste arusaamad ja käitumine ei muutu."

Pilte ei leitud!
|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Uudishimulik
Femme uudiskiri

Kaunite kaadrite ja võrratute näitlejatööde poolest silma paistev erootiline suurteos.
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee