Londoni tänavaturud

Riina Õun
09.09.2009
Foto: Riina Õun ja Sirli Veetõusme

Sulge aken

London on rikas kõiksuguste tänavaturgude poolest. Kesklinna piires võib neid leida lausa kahekümne ringis. Paljud turutänavad omavad sajanditepikkusi traditsioone. Rääkides linna tähelepanuväärseimatest turgudest, võiks ära tuua neli – üks iga ilmakaare kohta. Brick Lane idas, Camden põhjas, Portobello läänes ja Brixton lõunas.

Shoreditch
Idas asuv nooruslikult trendikas Shoreditchi linnaosa lausa pakatab loomingulisusest ning seda peegeldavatest turgudest. Liverpool Streeti metroopeatusele kõige lähemal asub Spitalfields Market, sealt edasi inimvooluga kaasa kulgedes jõuab nädalalõpul avatud Backyard Marketile, millest üle tee on end sisse seadnud pühapäevane Sunday up Market.

Kui Spitalfieldsi turg on pisut rohkem väljapeetud, omades 17. sajandisse tagasiulatuvat ajalugu, siis Backyard ning Sunday up turud on traditsioonidelt ühed Londoni uusimad, mis väljendub ka nende kerges loomingulises kaootilisuses. Kõigilt kolmelt turult võib leida soodsa hinnaga noorte disainerite loomingut, mida tihtipeale müüvad loojad ise, kunstiteoseid, vintage-riideid ja -aksessuaare, isetehtud ehteid, sisekujunduselemente jpm. Omaette nurgake on kodusel toidul, mis pärineb igast maailma otsast. Türgi köök, hispaania paellad, kohapeal käsitsi rullitud sushi, india lassi ja maiustused, tai road ja palju muud. Kahjuks pole vaid eesti kama-lett veel üles seatud.

Pärast kõikide turgude külastamist jõuab välja Brick Lane´ile, kus tänava ääres tekkidel äritsevad isehakanud kirbuturukaupmehed. Pühapäeviti 8.00-16.00 võib leida sealt mida iganes. Ehkki keelavad sildid on väljas, võib otse ühe sellise all näha kauplemas näiteks taiwani tüdrukuid - kõrvuti teiste rahvuste esindajatega - oma vanade riietega. Tänavale tulevad oma vanu ebavajalikke asju müüma peatselt kolivad noored või need, kes soovivad oma riidekappi pisut ruumi tekitada. Brick Lane´i kirbuturu võlu seisneb selle mitmekesisuses ning inimestes, kes sellest mööda voorivad. Samuti on see kohaks, kus müüakse vanu (ja varastatud) jalgrattaid.

Kirbuturul osalemine sai mul ka omal nahal järele proovitud. Panin teiste kõrvale ka oma lina maha ja riputasin müüdava kleidi naelte külge seinale. Kaks tüsedat hindu meest ostsid ühe naela eest mittetöötava käekella, hilistes kahekümnendates noormees tundis huvi kunagi kaltsukast soetatud pikkade roosade teatrikinnaste vastu. Tõmbas ühe neist kätte, uuris hindava pilguga, õngitses siis oma õlakotist väikese lillelise lateksridikülikese ja ulatas mulle tasuks naela. Müügilõbu sai kesta vaid umbes kümme minutit, sest siis saabusid politseinikud ühes linnaosaametnikega, kes teatasid, et tänaval kauplemine on tegelikult ebaseaduslik, ning kõik kaubitsejad trahvi ähvardusel minema ajasid. Ega see kedagi suurt morjendanud – oma kaup korjati kokku, et see veidi hiljem pisut teises punktis samal tänaval maha laotada.

Vaata pilte Bricklane'i turust klikates pildil!

Nädala pärast tulin uuesti proovima. Hea ilma tõttu kubises tänav müüjatest-möödujatest-ostjatest, nii et oli raske müügilina lahtirullimiseks vaba lapikest maadki leida. Ega kohe saanudki seda teha – politseiauto seisis kümme meetrit eemal. Kui mõned kauplejad rullisid sel ajal trahvi kartuses oma müügivaibakesi kokku, jätkasid teised sellest hoolimata täies hoos kauplemist. Ligi poole tunni pärast sõitis politseiauto minema, teisi müüjaid ära ajamata. Tänavaelu kees, taamal mängis Jimmi Hendrixit meenutav tänavamuusik, kitsuke tänav ise – äärtest isehakanud kirbukamüüjatega palistatud – kihas inimestest, sekka mõne arutu auto signaalitamine, mis tahtis ka veel läbi mahtuda. Politseinikke seekord tagasi ei tulnudki. Vahepeal räppis mööda afropoiste gäng, kätega kaamerasse vehkides – ilmselt oli see mingi muusikavideo filmimine. Viie afrokuti kannul püüdlikult püsivalt üks suvaline valge keskealine kilekotiga mees. Teisele poole liikus lendlehti jagav poolik hiina draakoni pea. Tüüpiline pühapäev Brick Lane´il.

Avatud:
Spitalfields Market - poed on avatud iga päev, neljapäeval lisanduvad antiigi ja vintage-riiete müügiletid, reedel leiab rohkelt moodi ja kunsti. Toimekaimaks päevaks on pühapäev, mil on väljas kõik müügiletid. E-K 11.00-19.00, N-R 10.00-16.00, P 9.00-17.00
Backyard Market - L 11.00-18.00, P 10.00-17.00
Sunday up Market – P 10.00-17.00
Lähim metroopeatus: Liverpool Street

Camden
Kohe metroost väljudes jõuab keset kirevat ja mitmekesist melu. See siin on tõeline subkultuuride segapuder, mille silmapaistvaimad esindajad punkarid ja gootid. Juba seitsmekümnendatest alates on Camden kujunenud alternatiivkultuuride mekaks.

Camdeni turult võib leida stiilipuhast träni igale maitsele. Ka siin on noorte disainerite lette ja vintage-riideid, kuid põhitähelepanu on suunatud hoopis subkultuuride riietamisele. Camdeni peatänavat ääristavad mõlemalt poolt gooti stiilis riietega poed, turgudelt võib leida hipilikke india talupoja pükse kõrvuti hi-tech reiviriietusega ja autentsete retuusidega kaheksakümnendaist. Toidupoolist pakuvad tänavaäärsed letid erinevatest Aasia maadest, maroko köögist ja Ladina-Ameerikast.

2008. aasta veebruari suures põlengus sai kannatada osa Camdeni kanali turust, mis on praeguseks edukalt taastatud; põlenud aladele on püstitatud uusi putkasid ning uksed on avanud uued tänavaäärsed poekesed ja toiduletid. Kauba rohkus võib kergesti pea segi ajada. Üksteisega põimudes kuulub Camdeni turgude kompleksi nii palju erinimelisi turge, et neid kõiki on raske nimetadagi. Laupäeviti ja pühapäeviti tekib turg isegi Electric Ballroomi – metroojaama kõrval asuvasse klubisse, kus öösiti toimuvad erinevad peod.

Stables Market (Talliturg) on suurim segment Camdeni turust. See on ehitatud vanadesse raudteejaama tallidesse ja hobuste haiglasse, mis oli mõeldud hobustele, kes tõmbasid pargaseid mööda kanalit. Seetõttu on selle seinu ehitud hobusepealiste skulptuuridega. Talliturg on täis pisikesi sõltumatuid poekesi, kust muuhulgas võib leida ka mööblit kaugetelt ookeanitagustelt maadelt.

Kui lähete metroopeatuse kõrval asuvale turule, otsige üles üks New Delhist pärit habetunud müüja, kes oskab paari sõna eesti keelt - tänu oma kunagisele Pärnu sõbratarile. Tema lett asub üsna turu keskel, toiduputka kõrval. Tervitage teda minu poolt ning ma olen kindel, et ta on nõus tegema teile hea diili. 

Kanalit ääristavates pubides ja klubides jätkub lõbusat äraolemist hiliste õhtutundideni.

Avatud: 9.30-17.00
Lähim metroopeatus: Camden Town

Camdeni peatänavat ääristamas goooti stiilis riiete poed

Talliturg, aastast 1854

Hi-tech reiviatribuutikat pakkuv Cyberdog

Camdeni Tallituru hiljuti renoveeritud osa

Portobello
Portobello tänava turg algab pärast väikest jalutuskäiku Notting Hill Gate´i metroopeatusest põhja poole. Ultramoodne ja kallis Notting Hill on suurepärane paik ka lihtsalt mõnusaks jalutuskäiguks. Piirkonnast õhkub väljapeetud inglaslikkust. Kui armsate poekestega palistatud teeäär muutub kauplejaist kaootiliseks, oletegi jõudnud turu algusesse. Tänavat ääristavad lõbusalt erivärvilised majad. Turg on kuulus oma antiigi poolest, kuid omaette koht on ka puu- ja juurviljadel, kasutatud riietel ja muul pudi-padil. Omaette rea moodustab moeosakond, kust võib leida vintage-kasukaid kõrvuti tõusvate disainerite loominguga, mille hind on küll Ida-Londonist krõbedam. Antiigituru põhipäev on laupäev. Värske toidukraami letid on väljas iga päev.

Iga kuu teisel teisipäeval kell seitse toimub eestlaste pubiõhtu Portobello tänava nurgal pubis nimega Earl of Londsdale (277-281 Westbourne Grove, W11 2QA).

Avatud: L 9.00-16.30
Lähim metroopeatus: Notting Hill Gate

Portobello antiigiturul võib leida kõike ratastega elevandist poksikinnasteni välja

Alice´i imedemaa

Tänavat ääristavad lõbusalt erivärvilised majad

Brixton
Brixtoni turg kuulub pigem ekstreemsete elamuste otsijate päevakavasse. Kui teid huvitab, milline näeks välja Balti jaama turg ühel Kariibi mere saarel, võib sellest aimu saada Brixtonis. Üheksakümmend protsenti inimestest tänaval on afrod ning ühe päeva jooksul peenest ja väljapeetud Portobellost Brixtonisse reisimine võib kergelt segadusse ajada. Sama linna mitu palet.

Metroost väljudes on tunne, justkui oleksite jõudnud teise riiki. Ehkki inimesed tänaval räägivad enamasti küll inglise keelt, on nende aktsent tihti täiesti arusaamatu. Metroopeatusest ümber nurga vasakul asub Electric Avenue, mis sai oma nime alles 1880. aastal, olles üks esimesi elektrivalgustusega tänavaid. Sellele tänavale viitab ka Eddy Granti tuntud samanimeline laul. Elektrilisel avenüül on lahtise taeva all lettidel kõikvõimalikke eksootilisi toiduaineid ja vürtse, Kariibi mere saartelt ja Aafrikast pärinevaid ennenägemata puu- ja juurvilju, nülitud kanalaibad pea alaspidi lihapoes rippumas. Samas võib sealt leida ka põnevaid aafrika tekstiile ning hulgaliselt tarbetut träni imeodava hinnaga. Nagu Balti jaamaski, tuleks ka siin oma asjadel silm hoolega peal hoida.

Avatud: E-L 8.00-18.00
Lähim metroopeatus: Brixton

Lihaturg kogu oma ilus. Eriti taimetoitlase vaatepunktist

Juuksurisalong keset tänavat

Loe ka Pariisi vanakraamiturust.