Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Müstilised teksaleiud (1)

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Kelly Kipper
22.11.2010

Moekeiser Yves Saint Laurent on öelnud: "Ma oleksin tahtnud leiutada teksad. Neis on väljendusrikkust, tagasihoidlikkust, seksapiili, lihtsust - kõike, mida tahan näha enda loodud rõivastes." See tsitaat võtab hästi kokku teksaste olemuse: need on midagi demokraatlikku, midagi sellist, mida kannavad kõik vanusest, staatusest või elukutsest olenemata, Marlboro-mehest Barbieni. (NB! PÖFFi raames on võimalik vaadata kolme filmi moekeisrist.)

Teksad muutuvad koos kandja ja tema kehaga - iga voldike ja kulumisjälg sõltub ainult nende kandjale iseloomulikest liigutustest ja liikumistest.

Kuigi üldlevinud teabe kohaselt "sündisid" need asendamatud püksid 19. sajandi lõpul, kui koostööd alustasid Jacob Davis ja Levi Strauss, leiti hiljuti 17. sajandist pärit maalid, millel kujutatud figuurid kannavad just teksariidest rõivaid. Müstilisust lisab loole tõik, et maalide autor, kes arvatakse olevat pärit Põhja-Itaaliast, on teadmata. Just teadmatuse ja teksade sümbioosi tõttu on kunstnikule omistatud nimi Siniste Teksade Isand.

Canesso Galerii kuraatorite sõnutsi on sinine tint, mida maalidel teksade värvimiseks kasutatud, täpselt sama tooni indigo, millega värviti renessansiajastul teksariiet. Jah, just renessansist on tegelikult see asendamatu sinine kangas pärit. Genova meremehed kandsid juba tol ajal teksariidest "Genova siniseid" pükse, mis soolase merevee ja päikesekiirete toimel pleekisid küll mõne aja möödudes valgeks.

Tulles aga tagasi salapäraste maalide juurde: eksperdid peavad äärmiselt põnevaks, kuidas kunstnik on maalinud kõik rõivad äärmise täpsusega, rõhudes detailidele ning filigraansusele. Nagu piltidelt näha, on maalidel kujutatud inimesed vaesemast ühiskonnaklassist ning tundub, et ka teksariie oli midagi sellist, mis seostus just alamate klassidega.

Kes lähiajal Pariisis viibib, saab näha maale ka oma silmaga, sest pildid on kuni 27. novembrini vaatajaile imetlemiseks väljas Canesso Galeriis. Näituse info galerii koduleheküljel.

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Loe kommentaare (1)

Uudishimulik
Femme uudiskiri

Kaunite kaadrite ja võrratute näitlejatööde poolest silma paistev erootiline suurteos.
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee