Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Uus Pompidou (1)

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Gerli Liivamägi, Pariis
08.06.2010

Pariisi südames asub kuulus moodsa kunsti muuseum Centre Pompidou. Omanäoline ehitis rajati 1977. aastal. Pariisi külastavatele ja ka siin elavatele inimestele on Pompidou kindlasti üks olulisemaid paiku, mida aeg-ajalt külastada. Kuid enam ei pea piirduma vaid Pariisi keskusega, sest hiljuti sai Pompidou endale järeltulija: nimelt avati Kirde-Prantsusmaal Saksa piiri ääres Metzis uus Pompidou keskus.

Nagu Pariisis, nii on ka uus hoone ainuüksi oma huvitava arhitektuuri poolest vaatamist väärt. Lisaks saab näha palju ja head kaasaegset kunsti, mis Pariisi südames asuvasse Pompidousse enam ära mahtuda ei tahtnud.

Juba 2003. aastal võeti vastu otsus moodsa kunsti keskuse rajamiseks Metzi. 2007.-2009. aastani käisid ehitustööd, mis kulmineerusid uhke avamisega käesoleva aasta maikuus. Pompidou-Metzi eesmärk on kajastada ja esitleda 20. ja 21. sajandi kunsti ning pakkuda platvormi kaasaja kunstnikele. Tegemist ei ole Pariisi südames asuva keskuse koopiaga, vaid omaette vibreeriva kunstikeskusega, mis on lihtsalt kasvanud välja Pariisis olevast Pompidoust.

Pompidou-Metzi keskusse on lihtne jõuda: see asub täpselt Metzi linna keskel ning kiirraudtee TGVga on lihtne ja mugav kohale saabuda, reisi pikkuseks vaid 80 minutit. Lisaks Pompidou-Metzi kunstikeskusele asub linnas ka uhke gooti katedraal, mille aknad on kavandatud kuulsa kunstniku Marc Chagalli poolt.

Hoone autoriteks on jaapani arhitekt Shigeru Ban ja tema prantslasest kolleeg Jean de Gastines. Tegemist on huvitava hoonega, mis meenutab oma vormilt ja kujult kohati Hiina laternat, mütsi  või Smurfide maja - kuidas soovite. Hoone keskel kõrgub kiitsakas torn. Tööstuslinna Metzi teiste majade kontrastil mõjub uus Pompidou kui kosmopoliit; eks paista, kas see ka kosmopoliitseid tegelasi kohale meelitab. Kõigi ootuste kohaselt peaks Pompidou-Metz olema suureks tõmbenumbriks Kirde-Prantsusmaa regiooni elavdamisel, meelitades sinna aastas ligikaudu 200 000 külastajat.

Oluline on teada, et tegemist ei ole just kõige atraktiivsema piirkonnaga Prantsusmaal, kus põhilisteks valdkondadeks senimaani olnud kaevandamine ning terase- ja tekstiilitööstus, mis tänaseks päevaks suuremalt jaolt suletud. Linn on tänaseni tuntud saastatuse, töötuse ja kuritegevuse  poolest. Metz on tuntud ka sõjaväelinnana.

Valitsus ja kõrged ametnikud loodavad, et Metz saab keskuse rajamisega uue hoo ja hingamise; kohalikud elanikud on küll skeptilisema suhtumisega. Avamispäeval avaldas Prantsusmaa president Sarkozy lootust linna ja kogu piirkonna paremale tulevikule. Ka Metzi linnapea loodab, et uus kaasaegse kunsti keskus aitab linna imagot parandada ja meelitab sinna rohkem külastajaid.

Prantslased ise on oma värskest kunstikeskusest suures vaimustuses. Kõik ajalehed ja -kirjad räägivad sellest ning ka igapäevaelus kuuleb paljusid prantslasi antud teemal diskuteerimas.

Kuna hetkel puudub uuel kunstikeskusel veel oma kollektsioon, laenatakse suurem osa eksponaate Pariisis asuvalt eelkäijalt, sest seal ulatub kunstikogu hetkel 65 000 tööni. Avamise puhuks on kohale toodud 700 eksponaati nii Pompidoust kui mujalt. Teiste seas on vaatamiseks väljas tööd sellistelt meistritelt nagu Picasso, Kandinsky, Braque, Miro ning Matisse.

Kellel Pariisis ja mujal Prantsusmaal juba kõik nähtud ja tuntud, võtku ette reis Metzi, et veeta päev moodsa kunstiga ja avastada osakest Prantsusmaast, kuhu tavaliselt ei satu.

http://dev.centrepompidou-metz.fr/

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Loe kommentaare (1)

Uudishimulik
Femme uudiskiri

Julge ja omanäoline käsitlus inimkonna hävinemisest on põlu alla sattunud – juba kuus riiki on filmi näitamise keelanud.
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee