Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Londoni tänavaturud (4)

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Riina Õun
09.09.2009
Foto: Riina Õun ja Sirli Veetõusme

London on rikas kõiksuguste tänavaturgude poolest. Kesklinna piires võib neid leida lausa kahekümne ringis. Paljud turutänavad omavad sajanditepikkusi traditsioone. Rääkides linna tähelepanuväärseimatest turgudest, võiks ära tuua neli – üks iga ilmakaare kohta. Brick Lane idas, Camden põhjas, Portobello läänes ja Brixton lõunas.

Shoreditch
Idas asuv nooruslikult trendikas Shoreditchi linnaosa lausa pakatab loomingulisusest ning seda peegeldavatest turgudest. Liverpool Streeti metroopeatusele kõige lähemal asub Spitalfields Market, sealt edasi inimvooluga kaasa kulgedes jõuab nädalalõpul avatud Backyard Marketile, millest üle tee on end sisse seadnud pühapäevane Sunday up Market.

Kui Spitalfieldsi turg on pisut rohkem väljapeetud, omades 17. sajandisse tagasiulatuvat ajalugu, siis Backyard ning Sunday up turud on traditsioonidelt ühed Londoni uusimad, mis väljendub ka nende kerges loomingulises kaootilisuses. Kõigilt kolmelt turult võib leida soodsa hinnaga noorte disainerite loomingut, mida tihtipeale müüvad loojad ise, kunstiteoseid, vintage-riideid ja -aksessuaare, isetehtud ehteid, sisekujunduselemente jpm. Omaette nurgake on kodusel toidul, mis pärineb igast maailma otsast. Türgi köök, hispaania paellad, kohapeal käsitsi rullitud sushi, india lassi ja maiustused, tai road ja palju muud. Kahjuks pole vaid eesti kama-lett veel üles seatud.

Pärast kõikide turgude külastamist jõuab välja Brick Lane´ile, kus tänava ääres tekkidel äritsevad isehakanud kirbuturukaupmehed. Pühapäeviti 8.00-16.00 võib leida sealt mida iganes. Ehkki keelavad sildid on väljas, võib otse ühe sellise all näha kauplemas näiteks taiwani tüdrukuid - kõrvuti teiste rahvuste esindajatega - oma vanade riietega. Tänavale tulevad oma vanu ebavajalikke asju müüma peatselt kolivad noored või need, kes soovivad oma riidekappi pisut ruumi tekitada. Brick Lane´i kirbuturu võlu seisneb selle mitmekesisuses ning inimestes, kes sellest mööda voorivad. Samuti on see kohaks, kus müüakse vanu (ja varastatud) jalgrattaid.

Kirbuturul osalemine sai mul ka omal nahal järele proovitud. Panin teiste kõrvale ka oma lina maha ja riputasin müüdava kleidi naelte külge seinale. Kaks tüsedat hindu meest ostsid ühe naela eest mittetöötava käekella, hilistes kahekümnendates noormees tundis huvi kunagi kaltsukast soetatud pikkade roosade teatrikinnaste vastu. Tõmbas ühe neist kätte, uuris hindava pilguga, õngitses siis oma õlakotist väikese lillelise lateksridikülikese ja ulatas mulle tasuks naela. Müügilõbu sai kesta vaid umbes kümme minutit, sest siis saabusid politseinikud ühes linnaosaametnikega, kes teatasid, et tänaval kauplemine on tegelikult ebaseaduslik, ning kõik kaubitsejad trahvi ähvardusel minema ajasid. Ega see kedagi suurt morjendanud – oma kaup korjati kokku, et see veidi hiljem pisut teises punktis samal tänaval maha laotada.

Vaata pilte Bricklane'i turust klikates pildil!

Nädala pärast tulin uuesti proovima. Hea ilma tõttu kubises tänav müüjatest-möödujatest-ostjatest, nii et oli raske müügilina lahtirullimiseks vaba lapikest maadki leida. Ega kohe saanudki seda teha – politseiauto seisis kümme meetrit eemal. Kui mõned kauplejad rullisid sel ajal trahvi kartuses oma müügivaibakesi kokku, jätkasid teised sellest hoolimata täies hoos kauplemist. Ligi poole tunni pärast sõitis politseiauto minema, teisi müüjaid ära ajamata. Tänavaelu kees, taamal mängis Jimmi Hendrixit meenutav tänavamuusik, kitsuke tänav ise – äärtest isehakanud kirbukamüüjatega palistatud – kihas inimestest, sekka mõne arutu auto signaalitamine, mis tahtis ka veel läbi mahtuda. Politseinikke seekord tagasi ei tulnudki. Vahepeal räppis mööda afropoiste gäng, kätega kaamerasse vehkides – ilmselt oli see mingi muusikavideo filmimine. Viie afrokuti kannul püüdlikult püsivalt üks suvaline valge keskealine kilekotiga mees. Teisele poole liikus lendlehti jagav poolik hiina draakoni pea. Tüüpiline pühapäev Brick Lane´il.

Avatud:
Spitalfields Market - poed on avatud iga päev, neljapäeval lisanduvad antiigi ja vintage-riiete müügiletid, reedel leiab rohkelt moodi ja kunsti. Toimekaimaks päevaks on pühapäev, mil on väljas kõik müügiletid. E-K 11.00-19.00, N-R 10.00-16.00, P 9.00-17.00
Backyard Market - L 11.00-18.00, P 10.00-17.00
Sunday up Market – P 10.00-17.00
Lähim metroopeatus: Liverpool Street

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Loe kommentaare (4)

Uudishimulik
Femme uudiskiri

Kas oled unistanud deodorandist, mis poleks pealekandmisel külm ja märg, vaid siidiselt pehme ning kiirelt imenduv?
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee