Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Fashion cook-book a la USSR

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Anne Vetik
10.10.2007

Termin fashion cook-book tähistab kirjandust, kust leiab vanadest teksastest uue seeliku valmistamise saladusi, näpunäiteid uute kostüümiansamblite loomisel ning rõivastusetiketi õpetusi.

Eelmisel nädalal rääkisime "Maretist", Eesti Vabariigi kuulsaimast moeajakirjast. Mõistagi ei kuulunud II maailmasõja ajal mood just oluliste asjade hulka. Ka nõukogude okupatsiooni alguses ei olnud sõjast toibuval Eestil moega palju pistmist. Aastad aga läksid, uue režiimiga harjuti ja taas tekkis vajadus kaunilt rõivastatud kodanike järele.

Kuna NSVL-i ühiskond oli oma olemuselt suletud ning traditsioonidele toetuv, ei saanud sellistes tingimustes mood vabal kujul eksisteerida. Kuid isegi kõige despootlikumad ja julmemad valitsused, kuulutades moele sõja, ei ole suutnud sellest võitjana välja tulla isegi siis, kui moe olemasoluks on olnud kas või minimaalsed tingimused. Kuna totaalset poliitilist vaakumit Nõukogude maal ei tekkinud, jäi mood alles. Üheks moetarbimise kontrollimise viisiks said erilised väljaanded, millest suurema osa kirjastas nn Poliitiliste ja Teadusalaste Teadmiste Levitamise Ühing – üleliidulises mastaabis Общество по Распостранению Знаний.

Aastatel 1958 ja 1959 trükitud brosüürid - moeõpikud "Kuidas maitsekalt rõivastuda" ja "Figuur ja mood" - andsid sirgjoonelise rangusega kätte reeglid, mida järgides sai oma maitset kasvatada ja alati moekas välja näha.

Leningradis elanud eesti moekunstniku Karin Siim – Juse koostatud "Figuuri ja Moe" eessõna teatas: "Kaunilt kujundatud rõivas on suure kasvatusliku tähtsusega tegur, mis arendab meie maitset ja esteetilisi tundeid.". Poliitiliste ja Teadusalaste Teadmiste Levitamise Ühingu liige Ina Aasamaa tutvustas lühidalt brošüüris "Kuidas maitsekalt rõivastuda" nõukogude moekunsti kujunemise põhimõtteid.

Improovisatsioon on kurjast

Võrreldes neid brošüüre välismaa analoogidega ehk siis naisteajakirjadega, mille rolli moeõpikud sisuliselt täitsid, valitseb nõukogude väljaannete lehekülgedel hirmuäratav kord. "Figuuri ja moe" brošüüris on peatükkide kaupa ette kirjutatud, kuidas peab rõivastuma "pikk ja sale naine", "keskmine naine", "lühike tüse naine", kusjuures kohati muutub autor lausa mõnitavaks, öeldes otse välja, et ega lühike tüse naine ei saagi endale ilusat ja moekat rõivast lubada. Kõik oli normeeritud ning õue või teatrisse minnes pidi maitsekusele pretendeeriv sovieti naisterahvas järgima peaaegu sama jäika etiketti nagu Suurbritannia kuninganna.

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Uudishimulik
Femme uudiskiri

Kaunite kaadrite ja võrratute näitlejatööde poolest silma paistev erootiline suurteos.
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee