Bowie’ sisekosmos kutsub

Kelly Kipper
26.02.2013

Sulge aken

Londoni südames Victoria & Alberti muuseumis avatakse laupäeval, 23. märtsil tõeliselt nüansirikas maiuspala – näitus “David Bowie Is“. Väljapanek võtab ette reisi 20. sajandi ühe kõige mõjukama ja revolutsioonilisema muusiku karjäärisoppidesse.

Gucci sponsoreeritud väljapanek heidab pilgu üle kolmesajale David Bowie’ isiklikule esemele ja inspiratsiooniallikale, mille hulka kuuluvad näiteks päevikusissekanded, sketšid, fotod, videod, käsitsi kirjutatud laulusõnad, muusika ning muidugi kostüümid, teiste seas 1972. aastast pärinev ikooniline Ziggy Stardusti rüü ning 1997. aastal Alexander McQueeni disainitud Union Jacki mantel.

Täiesti unikaalse rahvusvahelise näituse eesmärk on peegeldada Bowiet (66) kui üht kaasaegse muusika kõige erilisemat ja innovaatilisemat esinejat, kelle identiteet on viie dekaadi jooksul olnud pidevas muutumises.

Mehe välimus on olnud lahutamatus seoses tema loominguga. Bowie oskab miksida muusikat ja teatraalsust, tulemuseks psühhedeelne rokk. Originaalkostüümid, mis peegeldavad laulja stiilimänge kõige eredamalt, valis muuseum välja koostöös peakangelase endaga. Mitmed edevad futuristliku alatooniga šedöövrid on pärit muusiku isiklikust kollektsioonist.

Bowie’ biograaf Paul Trynka on näitust kommenteerides öelnud, et muusikus on peidus kaks külge: üks, mis ei kipu minevikku vaatama, ja teine, mis kollektsioneerib tähendusega esemeid, millest paljud on saavutanud ajaloolise ja ikoonilise staatuse ning seda mitte ainult laulja fännide, vaid kogu moeajaloo jaoks. 

Bowie’ tähtsust nii moe- kui ka muusikaajaloos tõdeb ka näituse kaaslooja Victoria Broackes: „David Bowie on pioneer mitmel alal. Ta on alati südamega kõige juures, mida teeb ja loob. Mitmed kunstnikud, disainerid ning artistid on teda nimetanud oma inspiratsiooniks. Tema tegevus on avaldanud tohutut mõju nii muusikale, moele kui ka virtuaalkultuurile.“ Broackes lisas, et Bowie’ üks huvitavamaid omadusi on tema radikaalne individualism: „Ta ei tee seda, mida teised, ega ütle teistele, mida teha. Davidi moto on: „Ole, kes sa oled, ja muuseas: sa võid olla, kes iganes soovid.“ Ta on oma uskumuse parimaks eeskujuks ning jätab alati üdini laheda mulje. Isegi politseifotol, mida samuti näitusel kaeda saab.“

Kas suutsime isu tekitada? Loodame küll, sest sellist võimsat näitust juba igal kevadel ei näe! 

Näitus “David Bowie Is“ jääb avatuks 11. augustini. Vaata lisa siit.
Tutvu Bowie’ loominguga: