Tere tulemast virtuaalmuuseumisse!

Kelly Kipper
16.12.2011

Sulge aken

Ruumikad ja avarad klaasist lagedega valged näitusesaalid. Sul on lõputult aega jalutada mööda läikivate põrandatega ruume ning uurida mannekeenidel seljas olevaid kleite täpselt nii kaua ja just sel ajahetkel, mil soovid. Sa oled sisenenud meie aja ühe hinnatuima kõrgmoemeistri - Valentino - virtuaalsesse muuseumisse. 

Möödunud esmaspäeval avas oma virtuaalsed uksed Valentino, tema kauaaegse partneri Giancarlo Giammetti ning Google Art Projectsi mitme aasta töö, vaev ja rõõm ehk suursugune virtuaalmuuseum, kus imetlemiseks itaalia kunstniku elutöö.

Maailma esimene virtuaalne 3D moemuuseum on vastavalt teemadele jagatud saalideks, mille hulgas näiteks Muses & Friends, The Library, The Other Half ning Themes & Variations. Viimases võid vabalt veeta tunde, tutvudes terve müriaadi imekaunite õhtukleitidega, mis külastajat tervitamas pompöössel valgel paraadtrepil. Saal, mis tituleeritud raamatukoguks, pakub võimsat tagasivaadet ajalukku, majutades üle 5000 foto kleitidest, skitsidest, fotoseeriatest ning catwalki-klõpsudest.

Virtuaalmuuseum annab moehuvilistele üle ilma võimaluse saada osa rikkalikust moearhiivist, pakkudes võimalust uurida rõivaid lähemalt, lugeda silueti ja käsitöötehnikate kohta ning millal ja kelle seljas kleit oma debüüdi tegi.

Kuigi Valentino ise eemaldus moemaja tööst aastal 2008, on virtuaalmuuseum ideaalne viis tutvustada moemaja ja -disaineri loomingut ning ajalugu uuele põlvkonnale, kelle igapäevaks on YouTube ja Facebook. Erinevalt traditsioonilisest muuseuminäitusest ei ole veebiprojektil välist kuraatorit – kõik nähtu on kokku pannud ja tõlgendanud otsene lüli, s.o Giancarlo Giammetti.

Loomulikult läheb arvuti taga osa võlust kaotsi: valguse ja varjude mäng, materjalitaju ning kõik pisikesed detailid on päriselus võimsamad. Siiski on tegemist imelise arhiiviga, mis pakub täismahus ülevaadet ühe geniaalse kunstniku elutööst ja repertuaarist. "Me ei taha, et Valentino kuuluks ainult minevikku. Me tahame midagi elavat tulevikuks," kommenteeris Giammetti.

Tundub põnev? Digimuuseumi saad alla laadida siit.