Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Idamaised naised ja Christian Lacroix (1)

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Gerli Liivamägi, Pariis
21.02.2011

Pariisis Quai Branly muuseumis avati veebruari alguses suurepärane näitus Oriendi naiste traditsiooniliste rõivaste ajaloost ja algupärast. Valiku väljapaneku tarbeks tegi tuntud moekunstnik Christian Lacroix, kelle eelistuste ja koostöö tulemusena teiste ekspertidega on väljas Põhja-Süüria Siinai poolsaare etnilised kostüümid. Kuid see on vaid üks osa kogu ekspositsioonist, mis Quai Branly muuseumis külastajatele imetleda.

Ava galerii, klikates pildil!

Muuseum ise on oma kaasaegse arhitektuuriga ja huvitavate valgusinstallatsioonidega, mis pimedal ajal eriti võimsalt mõjuvad, kahtlemata üks huvitavaid rännakuid imelisse kultuuride algupärandite, esemete ja traditsioonide juurde.

Kogu püsieksponaat koosneb originaalsetest esemetest, fotodest, rõivastest ning traditsioone tutvustavatest videotest, mis annavad ülevaate ja jutustavad pärisrahvaste kultuuri ja kombeid. Lisaks saab kuulata traditsioonilisi laule, imetleda tantse ja jälgida kultuuride esindajate jutustusi olustikust ja traditsioonidest. Tutvuda saab Okeaania, Aasia, Aafrika ning Ameerika põlisrahvaste kultuuride ja tsivilisatsioonidega. Muuseumi kollektsiooni koosneb 3500 objektist, mis räägivad näitusekülastajale loo tsivilisatsiooni arengust ja kommetest.

Muuseumikülastaja saab ekspositsiooni kaudu rännata paikadesse, kuhu ehk Tallinnast juba puht füüsiliselt lennata raske. Eriti kasulik on näituse külastamine neile, kel suurem huvi põlisrahvaste kultuuride ja traditsioonide vastu ja kel soov detailselt objektidel põhinevat ülevaadet saada. Kindlasti on väljapanek ka võimas inspiratsiooniallikas loomingulistele inimestele. Vähemalt Christian Lacroix on oma teoseid luues olnud inspireeritud Oriendi mustritest ja värvivalikutest, mistõttu on tema käsi mängus ka Lähis-Ida naisterõivaid tutvustava näituse koostamisel.

Meediast, filmidest ja mujaltki on meil küll ettekujutus Lähis-Ida naistest, kuid puudub ehk täpsem ja selgem ülevaade nende kostüümide arengust ning olemusest. Antud näitus on sel puhul parim rännak paikadesse, kus temperatuur miinustesse ei lange ja paistab põletav päike. Eksponeeritud on tseremoniaalsed rõivad, loorid, mantlid, kleidid, ehted ja juurde lisatud ka põhjalik selgitus käsitöö olemusest ning arengust. Näha saab Lähis-Idale omaseid tikandeid, nende erinevaid tehnikaid kui ka mõista emalt tütrele pärandamise tähtsust ja emotsiooni, mis selle traditsiooniga alati kaasas käib.

Muu hulgas selgitatakse erinevaid kultuuriilminguid: näiteks, miks beduiini naised katavad oma näo looriga ja selle hõbemüntidega kaunistavad. Oluline on ka teada, et alates 1970. aastatest on Lähis-Ida naiste riided muutunud ja käesolev näitus on põhjalik ülevaade just traditsioonilise rõiva kaasaegsematest variantidest – väljapaneku kõige uuem kleit pärineb möödunud aastast.

Kel huvi ja soov lähemalt vaadata, saab oma käega katsuda ja uurida mõningaid traditsioonilisi naisteriideid.

Rohkem informatsiooni leiad siit.

Näitus avatud kuni 15. maini 2011. 

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Loe kommentaare (1)

Uudishimulik
Femme uudiskiri

Julge ja omanäoline käsitlus inimkonna hävinemisest on põlu alla sattunud – juba kuus riiki on filmi näitamise keelanud.
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee