Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Abstraktne kunst moepealinnas Pariisis

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Gerli Liivamägi, Pariis
09.02.2011
Foto: De Stijl

Järjest enam on moes minimalism, selged jooned, ruudud ja värvid, lihtne siluett. Vaadates Celine’i kasvavat edu ja seda, mida moeloojad pakuvad tänavu kevadeks, on selge, et keerukatest vormidest ja kontseptsioonidest hakatakse samm-sammult eemalduma.

Et ise mainitud tendentsi lähemalt uurida ja selle algallikatega kohtuda, tuleks külastada väljapanekut Pariisi südames asuvas Pompidou keskuses, kus saab tutvuda De Stijl’ "kandilise" maailmaga. 1918. aastal alguse saanud ja hiljem ülemaailmseks kasvanud De Stijl liikumine eesotsas Piet Mondriani, Theo Van Doesburgi ja Gerrit Rietveldiga on olulisemaid avangardi platvorme, kehastades võtmerolli abstraktse kunsti esilekerkimisel ning omades suurt mõju arhitektuurile, disainile ja graafikale. Kui külastada Tallinnas Mustamäge/Lasnamäge ja mõelda De Stijl liikumisele, on üsna selge, kust sai alguse impulss meile omal ajal taolised magalad konstrueerida.

Abstraktne kunst on laiemale publikule suhteliselt mõistetav ja nii on loogiline, et lõuendilt liikus see erinevatesse valdkondadesse - ka moodi, kus see just täna võidukäike teeb. Disainerid ammutavad pidevalt inspiratsiooni kunstist, ent imetledes moodi, unustame tihtipeale tõuke ja põhjuse, miks midagi loodud sai. Pompidou keskuses üles seatud näitus on hea meeldetuletus neile, kes on unustanud.

Näituse võib jagada kaheks: esimene ja ühtlasi suurem osa sisaldab Mondriani loomingut. Teades Mondriani olulisust abstraktse kunsti väljakujunemisel, on näitus hea ülevaade, meeldetuletus ning suur doos abstraktsust. Abstraktseid kompositsioone valgel põhjal tunneb iga kunstisõber, kuid pahatihti puudub lineaarne ülevaade kunstniku loomingust ja käekirja arengust. Pompidou keskuses on hea jälgida, kuidas Mondrian jõudis minimaalse abstraktse täiuseni. Selgub, et ta mitte ei loonud abstraktset, kandilist maailma, vaid ka otseses mõttes elas pidevalt selle keskel.

Huviline saab külastada Mondriani stuudio täpset koopiat, kus seinad on sarnaselt tema maalidega valged ning kus iga sahtel, kapp, laud ja tool kindlat värvi-vormi. Saalist saali liikudes võib tajuda end Mondriani maailmas ja jõuda mõistmiseni: polnud see Mondrian midagi nii kandiline isiksus, kui tema loodud kunst! Näituse põnevaimad osad on Mondriani varasem looming, kus on näha abstraktsuseihalust ja selgete värvide eelistamist ning teos, mille valgel pisut määrdunud pinnal hägusad jooned ja all märge "lõpetamata". 

Teine osa näitusest on põhjalik ülevaade De Stijl’ kujunemisest ja loomingulisest arengust. Väljas on ajakirjanumbrid, rühmitusse kuuluvate erinevate kunstnike maalid, joonised, fotod arhitektuurist, mööbel ja installatsioonid koos videotega. Tegemist on äärmiselt põhjaliku ja ülevaatliku väljapanekuga, mis on kindlasti maiuspalaks geomeetrilise kunsti ja arhitektuuri austajaile.

Selge ja loogiline nagu De Stijl grupi looming oli ka näitus, tutvustades erinevaid tahke ja pakkudes põhjalikku ülevaadet. Kellel väljapanekut uudistades isu ainult kasvas, see võis Pompidou keskuse poolt välja antud raamatu rühmitusest koju kaasa osta.

Näitus jääb avatuks 21. märtsini.

Vaata galeriid.

Ava galerii, klikates pildil!

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Uudishimulik
Femme uudiskiri

Kas oled unistanud deodorandist, mis poleks pealekandmisel külm ja märg, vaid siidiselt pehme ning kiirelt imenduv?
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee