Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Kes ja kus on Kimiko Yoshida?

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Gerli Liivamägi, Pariis
14.09.2010
Foto: Gerli Liivamägi

Suured värvilised autoportreed, ümberkehastumised, identiteediotsingud, naiseks olemine ja palju muud - kõik need küsimused kerkivad esile, kui vaadata jaapani päritolu kunstniku Kimiko Yoshida töid. Kunstnik ise väidab, et kõik, mis pole tema, huvitab teda. Aga autoportree - kas pole see kõige selgem ja otsesem viis iseenda kujutamiseks ja oma "mina" uurimiseks?

Mõned päevad tagasi avati Pariisi südames Maison Europeénne de la Photographie näitusesaalis palju populaarsust koguv ja tähelepanu pälviv Kimiko Yoshida soolonäitus. Värviliste lehtede aega tervitab Pariisis Kimiko värviline maailm. Kunstnik käsitleb erinevaid aspekte: naiseks olemise võlu ja valu, identiteeti, eksistentsi, asetades otsingud ja küsimused autoportree vormi. Kaval ja omanäoline moodus enda kaotamiseks, tegeledes samas küsimustega, mis kunstnikku ennast huvitavad või painavad.

Näitusel "LÀ ÒU JE NE SUIS PAS" ("Seal, kus ma ei ole") on väljas kunstiteosed, mida kunstnik nimetab maalideks, kuid mis iseenesest pole seda. Nimelt on tegu fotodega, mis teostatud nii digitaalsel kui filmile pildistamise teel ja prinditud hiljem lõuendile. Monumentaalsetel töödel kasutab kunstnik maske, rõivaid, peakatteid ja ehteid muuseumi kogudest, viidates nõnda minevikule ja mitte ainult. Kasutades erinevaid rekvisiite, soovib ja etendab Kimiko oma enese "mina" kadumist. Näitusekülastaja võib aga silmitsi seista küsimusega: kuidas, ta ju on seal, iga pildi peal?

Kui siseneda esimesse näitusesaali, vaatab tõesti Kimiko otsa igalt teoselt. Seda ka edaspidi, igal pool, sööbides mällu küll erinevates kestades. Kui läbi käia kogu näitus ja põhjalikult jälgida ka mitmesaja fotoga projektsiooni, tuleb tõdeda, et Kimiko Yoshida, kunstnik, naine jne, kaob kogu selle värvilise pealispinna alla. Näitusekülastaja leiab end ise, projitseerides erinevatesse maskidesse ja leides vastusi inimese, enda, naise eksisteerimise kohta erinevates rollides, situatsioonides, kultuurides.

Kimiko Yoshida tööd on äärmiselt paeluvad ja kaasahaaravad, näitus pakub maksimaalset visuaalset naudingut. Nimelt kasutas autor uue seeria valmimisel Paco Rabanne’i loomingut läbi aja: kotte, kingi, ehteid, rõivaid. Nõnda loob Kimiko Yoshida ka esteetilisest vaatepunktist nauditavaid taieseid. Äärmiselt täpne ja perfektne make-up, rõivad, peaehted, kaelakeed jms rahuldavad huvitavalt kujutatult ja sätituna kohe kindlasti ühe moegurmaani ootusi ja soove, luues ka omamoodi ülevaate Rabanne’i loomingust. Kes tahab ja huvitub sügavamatest küsimustest ning tähendustest, leiab glamuurile ja uhkele pealispinnale vaatamata küllaldaselt ka mõtlemisainet.

Erinevalt Cindy Shermanist, kes teostas autoportree-seeriaid juba 1980ndatel, uurides naise rolli ja identiteeti, on Kimiko tööd monokroomsed, kuid tegelevad samade küsimustega. Idee pole uudne, ent teostus omanäoline ja käesolevale ajale kohane. Igal foto teostamisel on kasutatud sama valgust, sama meiki, silmavaadet, sarnast kaadrit, olles sarnaselt ülevalgustatud.

Kimiko Yoshida maalid mõjuvad küllaltki steriilselt ja ebainimlikult. Vaadates erinevaid autoportreesid, näib viimaks, et tegemist on erinevate inimestega. Uurides veel lähemalt, hakkab tunduma, et tegu pole mitte inimeste, vaid nukkudega. Möödub veel mõni silmapilk ning juba kujutlen, et tegu on nukuga, kelles inimlikkusest pole jälgegi. Näitusesaali seinadelt vaatavad vastu photoshopilikud näod, elutud. Näitusesaalist väljudes kaob ka see kujutis, muutudes kummituslikuks painajaks. Kes seal oli ja mida nähtud sai - see ongi põhiküsimus, mis hinge närima hakkab. Küllaldaselt värvi, huvitavaid pindu ja kompositsioone on aga teine aspekt, mis täidab tühjuse ja kurbuse tunde loomingulises hinges.

Kodulehte saad uudistada siit.

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Uudishimulik
Femme uudiskiri

Kas oled unistanud deodorandist, mis poleks pealekandmisel külm ja märg, vaid siidiselt pehme ning kiirelt imenduv?
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee