Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Damien Hirsti näitus Monacos (1)

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Gerli Liivamägi, Pariis
22.04.2010

Laitmatult puhas ja korras Monaco on üks Euroopa rikkaima elanikkonnaga riike, olles meelispaigaks ka turistidele, kelle põhilisteks külastusobjektideks on kirik , kus Grace Kelly abiellus Monaco printsi Rainier III-ga, ja maailmakuulus Monte Carlo kasiino. Kindlasti tasub aga külastada ka Okeanoloogia muuseumit ja akvaariumit, kus hetkel lisaks püsieksponaatidele eksponeeritud ka kaasaegse rikkaima kunstniku Damien Hirsti näitus "Cornucopia".

Tegemist on muuseumi sajandale aastapäevale pühendatud uue ja vana ühendamise projektiga, mis Hirsti sõnade kohaselt esitab dialoogi uue ja vana vahel. Sobitudes ideaalselt sellesse jahtide, aprikoosipuude ja miljonäride maailma, on Damien Hirst Jeff Koonsi kõrval üks kunstnikke, kelle kalliskivide sära ja pompoossed taiesed sümpatiseerivad rahanumbreid mittelugevatele kunstiarmastajatele. Kas lisaks briljantidele ka muud näha saab, uurigu igaüks ise Monacos, kus näitus on avatud 30. septembrini.

Damien Hirst sai tuntuks üheksakümnendail, kui Charles Saatchi, üks maailma suurimaid kunstikogujaid, tema tööde vastu suurt huvi hakkas ilmutama. Tänasel päeval on Hirst kõige rikkam elav kunstnik, kes pannud oma varandusele aluse üksnes oma loominguga. Pärit on Hirst tavalisest perekonnast Inglismaal, kus teda kasvatas ema; kunstihariduse omandas ta Goldsmithsi Kolledžis Londonis. 2008. aastal tegi Hirst rekordi soolooksjoniga, suutes summa viia 111 Inglise naelani ühe näituse eest. Lisaks kõige rikkama kunstniku tiitlile on Hirst ka üks olulisemaid kaasaegse kunsti figuure, kajastades provokatiivsel moel põhilisi elulisi teemasid: surma, religiooni jne.

Kindlasti on Hirsti tuntuimaks teoseks formaliinis olev haikala "The Immortal", mida võimalik näha ka Monacos. Elusuurused ja veelgi suuremad kunstiteosed Monaco muuseumis avaldavad mõju ega jää märkamatuks. Et taolisi taieseid teostada, on Hirsti palgal üle saja assistendi, kes tema kontseptsiooni ellu viivad, formaliini sisse valavad või lõuendile maalivad. Küllalt on diskuteeritud Hirsti teoste autentsuse üle, sest reaalselt ei ole ju tema see, kes pildi või skulptuuri valmis teeb. Lisaks installatsioonidele on Monacos vaatamiseks väljas ka Hirsti õlimaalid.

Okeanoloogia muuseumis iidsete kalapüügiriistade, jooniste ja eelmise sajandi algusest pärit skelettide ning formaliinis eksponeeritud kalade kõrval mõjuvad Hirsti kunstiteosed tõesti huvitavalt ja moodustavad põneva koosluse, pannes nii mõnegi näitusekülastaja veelgi enam mõtisklema elu ja surma küsimuste üle. Pooleks saetud lammas formaliinis on kindlasti üks mõjuvõimsamaid eksponaate. Äärmiselt mällusööbivalt mõjub ka tema terve seina pikkune klaaskapp, kus eksponeeritud liblikad, putukad, ämblikud ja mutukad - kokku ligi 3000 isendit korrektselt ritta seatuna.

Hirsti looming ei pruugi sugugi kõigile meeldida, kuid kindlasti on ta tänapäeva üks olulisemaid kunstnikke ja tema professionaalne teostus ning selged ideed on suuremale osale näitusekülastajatest arusaadavad. Damien Hirsti skulptuure on lisaks näitusesaalis eksponeeritutele võimalik näha ka muuseumi ees.

Vaata muuseumi kodulehte siit.

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Loe kommentaare (1)

Uudishimulik
Femme uudiskiri

Kas oled unistanud deodorandist, mis poleks pealekandmisel külm ja märg, vaid siidiselt pehme ning kiirelt imenduv?
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee