Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Mõjuvõimas Guy Bourdin (1)

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Gerli Liivamägi, Pariis
17.11.2009
Foto: www.nora-ariffin.com

Juba on möödas terve kuu prantsuse fotograafi Guy Bourdini näitusest Pariisis Le Bon Marche kaubamajas, kus esitleti valikut tema videotest ja fotodest hüpnotiseeriva muusika saatel. Siiani on jäänud mind kummitama Bourdini sürrealistlik maailm, huvitavad videod, kogu see sensuaalsus, mis näituselt lahkudes täielikult enda embusesse haaras.

Foto näitusest Pariisis Le Bon Marche kaubamajas. Foto autor: Gerli Liivamägi

Bourdin mõjus külma ja elustava dušina. See oli näitus, kus naise keha oli kujutatud äärmiselt erootilise objektina, olles kohati häirivalt brutaalne, kuid jäädes siiski alati hea maitse ja taluvuse piiridesse ning andes edasi suurel hulgal Bourdini-aegset glamuuri.

Kes oli Guy Bourdin?

Guy Bourdin oli 20. sajandi teise poole üks kuulsamaid moe- ja reklaamifotograafe. Ta sündis Pariisis 2. detsembril 1928. aastal, kus ta ka aasta hiljem oma ema poolt hüljatuna adopteeriti. Oma elu keerdkäikudega on Bourdin kindlasti Helmut Newtoni kõrval üks märkimisväärseimaid fotograafe samast ajaperioodist. Laiemale avalikkusele ehk vähem tuntud, kuid noorema põlvkonna fotograafidele oluliselt rohkem mõju avaldanud kui Helmut Newton.

Guy Bourdini on süüdistatud naiste vihkamises, sama heideti ette ka Helmut Newtonile. Karmile süüdistusele lisab värvi ka kuuldus, et ta kohtles oma modelle üpriski julmalt. Nicolle Meyer, üks tema endisi modelle, on meenutanud, et pidi võtma igasuguseid kummalisi poose. Kui nooruke Meyer alustas oma modellikarjääri, poseerides esimest korda just Bourdinile ja kohe Vogue´i jaoks, siis sellest esimesest seeriast ta oma albumisse pilte panna ei saanud. Seda lihtsal põhjusel: fotodel polnud tema nägu. Meyeri ja Bourdini koostöö vältas ligikaudu 3 aastat, enamusel tehtud fotodest on modell kummalistes poosides ja tema nägu kas täielikult kaadrist välja lõigatud või veidrate nurkade all, olles peidetud erinevate esemete taha. Taolisel viisil Bourdin just töötaski, koheldes ja kujutades modelle nõnda, et jättis tihti fotolt välja näo, asetades selle posti taha või pildistades ainult jalgu.

Bourdin alustas karjääri pseudonüümi Edwin Hallan nime all. Hiljem ilmusid kõik tööd küll tema nimega, kuid teatavat distantsi soovis ta siiski hoida. Teadaolevalt ei olnud Bourdin suur oma tööde austaja soovides, et need kindlasti pärast tema surma hävitataks. Kuna enamus töid polnud aga tema valduses, jäi soov teostamata.

Oma elu ajal keeldus ta korduvalt näituste pakkumistest ja raamatuideedest. 1985. aastal loobus Bourdin ka suurest auhinnast, mis omistati talle Prantsuse Kultuuriministeeriumi poolt. Oma erakliku eluhoiaku tõttu ja ka muudel põhustel, millest üks suuremaid oli maksuvõlg Prantsuse riigi ees, põgenes Bourdin Šveitsi.

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Loe kommentaare (1)

Uudishimulik
Femme uudiskiri

Kas oled unistanud deodorandist, mis poleks pealekandmisel külm ja märg, vaid siidiselt pehme ning kiirelt imenduv?
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee