Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Läbi siira lapsepilgu

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Hedviga Vei
27.01.2009
Foto: Photobucket

Väikesed lapsed on armsad - seda eriti oma süütuses. Nii, nagu nad mõnd olukorda kirjeldavad või mingis situatsioonis käituvad, võib neid ka uskuda, sest petmis- ning vassimisoskus lisandub inimloomusele hiljem. Seetõttu on eriliselt ärritav, kui silm jääb puhkama lapsel, kuid pilti lisandub element, mis sinna kohe kuidagi ei tohiks kuuluda.

Ameerika kunstnik Mark Ryden on sellise efekti loomise meister - tema leivanumbriks on segada lapselikku süütust, mänguasju, numeroloogiat, verd, liha ja erinevaid religioone. Kujutage näiteks ette Kerly Kõivu videos „“ ja lööge talle krooni asemel pähe kirves – nii saategi Mark Rydeni loomingu. Lisaks omapärasele teemale meeldib talle aga ka erinev esitlusviis, mis algab suurtest õlimaalidest ja lõpeb väikeste harilikuga tehtud joonistustega. Ent stiilist olenemata on iga teose mõju üks: paeluvat soojust ja õudust tekitav.

Ava galerii klikates pildil!

Vähestel kunstnikel õnnestub juba oma eluajal kuulsaks saada, Mark Ryden on üks neist õnnelikest. 2007. aastal, korraldades oma järjekordset näitust, müüs ta maha ühe näitusele planeeritud töö juba enne selle avamist - hinnaga 800 000 USD. Lisaks on ta kujundanud mitmeid plaadiümbriseid (nt Red Hot Chilli Peppersile, Michael Jacksonile) ja tal on popmaailmas teisigi kuulsaid austajaid-fänne. Ka moeilmas ei ole Rydeni nimi võõras: eelmise aasta lõpus tuli välja tema koostööprojekt jaapani disaineri Nagi Nodaga. Sellele uudisele lisab aga salapära asjaolu, et disainer suri enne, kui reklaamikampaania jõudis avalikkuse ette, ja - pange nüüd tähele! - kandes Mark Rydeniga koos loodud kleiti! Nagi Noda oli muuseas 35-aastane ja surm saabus täiesti ootamatult…

Kogu müsteeriumist olenemata peab Mark ise ennast suhteliselt tavaliseks inimeseks, seda eriti igapäevases eksisteerimises, sest selleks, et midagi luua, peab ta loogilisest maailmast väljuma ja viima end mingile kolmandale tasandile. Vastasel juhul ei oleks tema kunst see, mis see on. Inspiratsioon pärineb aga kõigest, mis vana: raamatud, postkaardid, filmid, mänguasjad. Viimaseid ta lausa kogub ning kuigi Rydeni kodus ei ole seinal rippumas ühtegi tema enda tehtud maali, võib vanaaegseid mänguasju kohata igal sammul. Raamatuid loeb ta ka omal moel, noppides välja vaid teatud lõike ja lauseid ning lugedes harva läbi terve teose.

Kui suurem osa tänapäevasest kunstist valmib suhteliselt kiiresti, sest kiire elutempo on praeguse ühiskonna võimsaimaks märksõnaks, ei ole Mark lasknud ennast sellest sugugi mõjutada. Talle meeldib maalida rahulikult - näiteks kaheksa maali valmimiseks võib tal kuluda kaks aastat. Selleks, et iga detail oleks paigas, kasutab Ryden maalides suurendusklaasi. Kuid kiiksuga detailid ongi need, mis teevad ühest tavalisest maalist Mark Rydeni maali…

Rydenilt on uuritud, miks talle meeldib maalidel kasutada ühe elemendina lihatükke. Kunstnik põhjendas oma eelistust: "Esiteks juba seepärast, et inimesed küsivad ikka ja jälle seda sama küsimust. Millegi pärast on liha, mis tavaelus midagi täiesti tähelepandamatut, maalil hoopis teise mõjuga. Mind isiklikult huvitab aga moment, mil elusolendist saab liha, sest iga lihatükk peab pärinema mõnelt kehalt, mis kunagi oli elus ja toimekas, kuid ühel hetkel ei nähta enam tervikut, vaid selle terviku maitsvat pala. Huvitav, kuidas suhtuksid inimesed lihasse siis, kui nad enne selle söömist peaks ise selleks looma tapma? Ühesõnaga, minu jaoks on liha midagi enamat, midagi sügavamõttelist, ning mul poleks midagi selle vastu, et läbi oma loomingu panna antud teema üle pead murdma teisigi inimesi."

Mark Rydeni loomingu kohta on väga tabavalt öeldud, et selles on rohkem erinevaid kihte kui ühes korralikus õunastruudlis. Esialgu jääd imetlema korrektset tehnikat ja kaunist maali, mis pärineks justkui vanaaegsest lasteraamatust, järgmisena hakkad avastama väikseid detaile ning viimaks paned kokku loo, mis on kunstniku enda sõnul iga vaataja jaoks erinev.

Kas ja milline suhe tekib Sinul Mark Rydeni loomingut uurides, vaata lähemalt: www.markryden.com.
Meie soovitused on igatahes soojad!

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Uudishimulik
Femme uudiskiri

Kaunite kaadrite ja võrratute näitlejatööde poolest silma paistev erootiline suurteos.
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee