Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Uskumatult elegantsed moejoonistused (1)

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Moetoimetus
07.01.2009
Foto: Jaana Juur

Kuni 5. jaanuarini oli kõigil soovijail võimalus uudistada näitust, millega tähistati sõjajärgsete aastakümnete silmapaistvaima kostüümikunstniku Melanie Kaarma 85. juubelisünnipäeva.

Ava galerii klikates pildil!

1948. aastal Tallinna Riikliku Tarbekunsti Instituudi (tänase Kunstiakadeemia) kostüümikunstnikuna lõpetanud Melanie Kaarmast sai sõjajärgsetel aastatel üks Eesti moekunsti pioneere. Tema moejooniseid avaldati ajakirjas Eesti Naine juba üliõpilasaastail. 1948. – 1957. aastal töötas Melanie Kunstitoodete Kombinaadis tekstiiliateljee moekunstnikuna ning oli aastail 1952   1957 aastaväljaannetena ilmunud esimese sõjajärgse moeajakirja Moealbum kunstnik ja vastutav toimetaja. Just neist päevist on säilinud arvukalt akvarellis teostatud uskumatult elegantseid moejooniseid.

Melanie Kaarma poolt ellu kutsutud Moealbum tundub täna tollastes oludes uskumatu nähtusena, ent ajakiri eksisteeris kesk nõukogulikku tegelikkust kakskeelsena. Moealbumeid lehitsedes võib näha rahvarõivaist tuletatud kostüüme, ülipidulikke õhtukleite ja isegi pesu ning hommikumantleid. (Vaata ka artiklit "ENSV esimese stiilipiibli" kohta.)

Teatrikostüümide loojana ja rahvarõivaste uurijana ning ka tarbegraafikuna tuntud Melanie Kaarma on olnud kostüümikunstnikuna mitmekülgne ja laiahaardeline isiksus. Ta on loonud rahvarõivaainelisi kostüüme mitmetele kooridele ning koorijuhtidele, kusjuures osasid neist kostüümidest uuendatakse tänini. Tema uurimuslikud rekonstruktsioonid eesti ning soomeugri rahvaste ajaloolisest kostüümist on üksikasjaliku ning aeganõudva töö tulemuseks Eesti, Soome ning Venemaa etnograafiamuuseumides.

Eestis tuntakse Melanie Kaarma loomingust kõige enam ENE värvitahvleid "Rõivastus" ja "Rahvarõivad" ning muidugi koos Aino Voolmaaga välja antud kolmeköitelist raamatut "Eesti rahvarõivad". Ent tema tööd mäletatakse ka väljaspool Eestit. Ka osa näitusepinnast hõlmavad just Melanie kujundatud Leningradi ajakirjad Moda ja Modeli sezona, kus ta töötas kujundaja ja illustraatorina aastail 1954 ‑ 1976.

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Loe kommentaare (1)

Moekas
Femme uudiskiri

Kas oled unistanud deodorandist, mis poleks pealekandmisel külm ja märg, vaid siidiselt pehme ning kiirelt imenduv?
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee