Retro rokib!

Pamela Peepson ja Grete Astover
28.06.2012
Foto: Liisa Põder

Sulge aken

Aasta meeleolukaim nostalgiat täis popmuusikafestival Retrolegend toimub juba sel nädalavahetusel. 29. ja 30. juunil kogunevad tuhanded heatujulised pidulised Tallinna lauluväljakule, et nautida legendaarset muusikat, mis vallutas paljude südamed kuldsetel 80ndatel.

Varakult retrolainele häälestunud Femme tiim käis nädalavahetusel toimuva festivali ootuses juttu vestmas Tallinnas tegutsevate vintage-butiikide omanikega. Meie missioon oli välja selgitada, mida kannaksid asjatundjad-butiigiinimesed retrofiilinguga festivalil. Selleks tuli neil riietada meie modelle ning leida sobilik outfit ka enda tarbeks.

FANKADELIK (Kirsti Saleh)

Mis koht on Fankadelik?
Mõte luua Fankadelik küpses juba mõnd aega. Laias maailmas ringi rännates ja vintage-kauplusi külastades kogunes koormate kaupa positiivseid emotsioone. Nende kohtade eriline aura ning atmosfäär imbus nii tugevalt meisse, et ei olnudki muud võimalust, kui ise Tallinnasse taoline koht luua.

Fankadelik pole pelgalt kasutatud rõivaste kauplus. "Fankadeelne maailm" on ajastute assortii, kus iga külastaja peaks saama võimaluse tagasi rännata ajas, mis just talle kõige hingelähedasem tundub. Sellel rännakul on abilisteks suurepärased vintage- ja retroasjatundjad, kes antud valdkonnas "ujuvad justkui kalad vees".

Kõige suuremaks tunnustuseks võib ilmselt pidada asjaolu, et sellisest maailmast ei tundnud puudust üksnes meie kollektiiv. Kirsiks tordil on kindlasti tõsiasi, et Fankadelikus töötab igapäevaselt ka kolm suurepärast juuksurit, stilist ja meigikunstnik, kes suudavad vajadusel anda meie klientidele võimaluse muutuda just selliseks, nagu kellegi unistused seda ette näinud on.

Kuidas saad aru, et mõni riideese on retro?
Retroajastu alguseks võib ilmselt pidada ajajärku, mis algab seitsmekümnendate viimasest dekaadist, liikudes sujuvalt üheksakümnendate keskpaika. Sellele ajajärgule on ilmselgelt andnud oma näo poplauljad Madonna, Prince, Kim Wilde, Michael Jacson, Grace Jones jpt.

Ilmselt iseloomustavad retro-riideesemeid ka kaheksakümnendatel valitsenud moevoolud. Retrole iseloomulikke jooni võib iga huviline uurida vastavatest allikatest, mis käsitlevad erinevaid dekaade. Samas ei saa kindlasti mööda vaadata asjaolust, et vanem põlvkond tunneb ära riideesemed ja aksessuaarid, mida kandsid nemad ise või nende vanemad.

Milline on Sinu retrosoovitus?
Olge julged! Kombineerige erinevaid ajastuid! Mängige värvidega, ärge kartke olla väljapaistvad!

Räägi üks retrolegend.
Tõeliseks retrolegendiks meie mandril võib pidada ajajärku, mis tõi 1980. aasta olümpiamängude purjeregati Tallinnasse.

Keskealiste mäludesse on kindlasti sööbinud Pepsi Cola, mis ilmus müügile ei tea kust ning mida hardalt vaadeldi läbi kauni kujundusega klaaspudeli. Imepisikesed või- ja mahlapakid, kaunis vaakumpakendis suitsuvorst - kõik see oli meieni jõudnud imedemaalt Soomest.
Rõivaesemetest rääkides olid legendaarsed kindlasti värvilised Kappa dressid, Karhu tossud ja suusamütsid. Kellel nii palju ei vedanud, et endale mainitud riideesemeid soetada, see oli õnnelik ka värviliste kilekottide ja Osuuspankki helkurite üle.

Välismaiste vinüülplaatide omanikud olid eriliselt tehtud mehed.

Eelpool mainitud seigad on halenaljakad, kuid kindlasti retrolegendaarsed.

Kas tead mõnd lahedat retroväljendit?
Kõige lahedam retroväljend on retro ise.

OH SO RETRO (Annika Parm)

Mis koht on Oh So Retro?
Oh So Retro on vintage-rõivaste ja -aksessuaaride kauplus Tallinna vanalinnas Suur-Karja 13. Oh So Retrost võib leida rõivaid ajavahemikus 1920-1990: ülinaiselikest kleitidest grungeni, hipilikest rõivastest 60ndate minimalismini.

Kuidas saad aru, et mõni riideese on retro?
Ajastut on ehk kõige kergem määrata lõike, mustrite ning värvide põhjal. Võttes näiteks 1920.-1990. aastad, on igal kümnendil teistest selgelt erinev disain.

Ava galerii Oh So Retro valikust, klikates pildil!

Milline on Sinu retrosoovitus?
Retrosoovitus on lasta meeled vabaks ning fantaasial lennata, olla vaba ja loominguline, miksida uut ja vana, armastada disaini ja moodi kogu minevikukümnendite toreduses ja tuleviku helguses ning loomulikult muuta Eesti tänavapilt stiilsemaks.

Räägi mõni retrolegend.
Meenuvad ehk kõigepealt muusikutest stiiliikoonid eesotsas geniaalse David Bowie seitsmekümnendate lookiga. Ütleme nii, et lisaks oma muusikale oskas härra end ka oma rõivastusega legendaarseks muuta.

Kas tead mõnd lahedat retroväljendit?
Importrõivad eesotsas kulukatega.

VINTAGE POP UP (Elina Naan)

Mis koht on Vintage Pop Up?
Vintage Pop Up on eklektiline äkk-vintage-välgatus. Meie kaupa ei iseloomusta ühtne joon või tohutu stiilipuhtus; soovime pakkuda nii hullumeelseid stiilipeoleide kui rahulikke mõnusalt ajastutruusid igapäevarõivaid erinevatest aastakäikudest. Sinna juurde kingi, kotte või ehteid? Ikka saab! Asume Telliskivi Loomelinnaku esimesel korrusel ja silma saab meil peal hoida Facebookis.

Kuidas saad aru, et mõni riideese on retro?
Retroriietega tekib tavaliselt selline mõnus äratundmishetk. Olgu see siis meenutus (vana)vanemate riidekapist või hoopis aastakümnete tagusest lemmikfilmist. Me kõik mäletame tegelikult teatud mustreid, lõikeid, materjale ja mis kõige tähtsam: kvaliteeti! Kui aastatetagused riided-aksessuaarid on kümneid ja rohkemgi aastaid kenasti vastu pidanud, on suur tõenäosus, et nii saab see olema veel kümnendeid.

Milline on Sinu retrosoovitus?
Naised võiksid rõhutada pihta. Kanda rohkem kehasse töödeldud seelikuid, kleite, pükse. Tähtis on olla naiselik, kuna viimastel kümnenditel on naised kandnud pigem lohvakaid riideid.

Räägi üks retrolegend.
Vintage’iga on tavaliselt naljakas see, et nooremaid panevad erinevad retroleiud rohkem õhetama kui vanemaid. Näiteks pidid praegu nelja- ja viiekümnendates eluaastates inimesed neid samu asju kandma omal ajal põhjusel, et midagi muud polnud saada. Seepärast on neil praegu ka raske vaimustuda millestki, mis kunagi oli kohustuslik ja ainuvõimalik.

Ent oleme siiski näinud pealt mõnusaid olukordi, kus ka vanemad inimesed kohtuvad heldimusega oma vanade lemmikutega, meenutades, et: „Oh, oli ikka ilus see ülikooliaeg, kui sai just sellist seelikut kantud, nagu teil siin müügil on!“

FOXY VINTAGE

Vene tänaval tegutseva retrobutiigi Foxy Vintage tegusat kaptenit Jana Solomit Femmel küll kohata ei õnnestunud, kuid see-eest saime stiilisoovituse kaupluse klienditeenindajalt Maria Metsalt, kes täitis vapralt ka antud ülesande riietada modell.
 
Milline on Sinu retrosoovitus?
Retrolooki taotledes pole mõtet kopeerida üks ühele. Oluline on kombineerida võtmedetailid enda isiksusega vastavalt, et visuaalne väljanägemine oleks tasakaalus isikupäraga.

Femme jumaldab retrot ja on kohal ka Retrolegendil, püüdmaks kaamerasilma ette parimaid retropärleid! Kohtume nädalavahetusel Tallinna lauluväljakul!

Suured tänud vapustavatele modellidele Gretele ja Holgerile.