Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Vintage elab siin!

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Kelly Kipper
09.01.2011
Foto: Kelly Kipper

On ammu teada tõde, et juba aastaid kannab Skandinaavia moepealinna tiitlit Stockholm. Kes on seal kauem viibinud, teab, et pole paremat kohta kui SoFo ehk Södermalm ehk linna lõunaosa, kui plaanis külastada ägedaid vintage-poode. Just SoFo on koht, kust leiab nii  ajaloo varalaegastest kui noorte rootsi disainerite sulest pärit rõivaid, kingi ning kõikvõimalikke aksessuaare, mis teevad komplektist selle õige, omanäolise ja ägeda.

Et aidata huvilistel jõuda põnevate retrohõngulise rõiva-, raamatu- ja pudipadikauplusteni, panin kokku paraja pikkusega marsruudi, mida läbides avaneb võimalus siseneda kaasaegselt vanamoodsasse vintagemaailma ning mille avastamiseks on aega ka neil, kel Stockholmis kolamiseks vaid päev.

Alustada võiks moeretke Slussenist, mis asub vaid metroopeatuse kaugusel linna täielikust keskpunktist T-Centralenist. Ilusa ilmaga võib vabalt Slussenisse ka jalutada - aega võtab see rahulikus tempos kõndides umbes 15 minutit. Et näha, kus täpselt pakutud poekesed ja tugipunktid asuvad, soovitan kasutada veebikeskkonda http://kartor.eniro.se, mis sobib kõige paremini rootsi keele oskajatele, või siis vana head Google Mapsi, mis samuti üsna täpselt asukohad kätte näitab.

Ava galerii klikates pildil!

Slussenist alguse saav Götgatan on suurepärane tänav nii poodlemiseks, lõunatamiseks, toidupoe külastamiseks ning isegi kinoelamuse saamiseks. Mõlemal pool teed asuvad pisikesed põnevad rõiva-, jalatsi-, raamatu- ning disainipoed. Nende seas leidub nii kõrg- kui kiirmoodi, vintage'it ja retrot kui ka head põhjamaist disaini. Näiteks võib Götgatanilt leida rootsi enda nurgelist ja ülemeelikut mässumeelset moodi Cheap Monday ja Monki poodidest, soome klassikaliselt kargeid sisustus- ja majapidamiskaupu Iitala esinduspoest ning norra sünget ja erilist ehtedisaini BJØRG Jewellerlt kauplusest aadressil Götgatan 42.

Kuigi Götgatan pakub põhimõtteliselt kõike, mida hing ihaldab, räägin natuke lähemalt ka paarist vintage- ja retropoest, mis asuvad lähiümbruses ning mida tasub kindlasti külastada.

Esimesena olgu mainitud Cissi och Selma (Bondegatan 7), kuhu sisse astudes kõlab peas vaid üks mõte: "Groovy, baby!" 70ndate stiilis poeke pakub väga laia valikut värviküllaseid särtsakaid ja tütarlapselikke kleidikesi, mis pakatavad elurõõmust ja nooruslikkusest. Valikus on nii kohalike noorte disainerite kui rahvusvaheliste brändide looming. Mustrid, materjalid ja detailirohkus on Cissi och Selma's müüdavate kleitide märksõnadeks. Lisaks suurepärasele (suve)kleidivalikule pakub pood ka vingeid ning taskukohaseid (disainer)ehteid ja kõigis vikerkaaretoonides ning kõikvõimalike mustritega sukkpükse.

Teine pood, kuhu kindlasti tasuks minna juba ainuüksi selle ägeda ja väga maitseka sisekujunduse tõttu, on aadressil Södermannagatan 21 asuv Grandpa, mis pakub väga laias valikus rõivaid erinevatelt Skandinaavia disaineritelt. Selgejoonelisus, puhtad toonid, peidetud detailid, erakordus ning minimalism iseloomustavad käesolevast poekesest leitavaid rõivaid ja jalatseid. Lisaks kaasaegsetele ning retrohõngulistele riietele leiab Grandpa'st ka erinevaid sisustuskaupu, raamatuid ja igasugu muid vingeid vidinaid. Kiita tuleb veel poe mõnusat muusikavalikut, mis toob naeratuse näole ning teeb tuju heaks.

Mõned sammud Grandpa'st asub aga juba 16 aastat tegutsenud Tjallamalla (Bondegatan 46), kus müüakse üle 250 erineva rõivabrändi. Minimalistliku mustvalge sisustusega pood Söderis pakub vingeid vintage-kleidikesi kõigis värvides ja mustrites, rääkimata kangaste laiast varieeruvusest - siidist sametini. Lisaks kleitidele pakub Tjallamalla ka laias valikus pükse, jakikesi, T-särke, saapaid ning kõike seda nii naistele kui meestele. Hetketrendid kohtuvad klassikaga ning loovad jalustrabava tulemuse. Kindlasti ei puudu poelettidelt ka eriti kiftid ja omanäolised aksessuaarid: kellad, ketid, kaabud, mütsid – leida võib kõike, mida hing ihaldab, ja seda sõna otseses mõttes seinast seina stiilides.

Nüüd aga maiuspala kõigile stiilipidude ning tõelise retro truudele austajatele: pole paremat kohta originaalse retrokostüümi leidmiseks kui Beyond Retro (Åsögatan 144), mille rikkalik rõivavalik ning ajastutruu õhkkond loob täiusliku keskkonna, proovimaks üle võlli originaalseid vanakooli rõivaid, mida leidub Beyond Retro kauplustes tõesti rohkem, kui silm jõuab kokku lugeda. Poe teatraalne õhkkond kutsub välja meis igaühes peituva modelli ning moedemonstratsioon võib alata. Taas kord on tegu  ka kohaga, kuhu tasub minna kas või lihtsalt vaatamise mõttes, sest poe sisekujundus on tõeliselt vinge. Edevuse laat selle mõiste kõige otsesemas mõttes! Uskuge mind, sellest poest leiab igaüks igaks elujuhtumiks stiilse retroriietuse ja vajalikud aksessuaarid. 

Need neli poekest on vaid väike valik sellest, mida Söder vintage'i fännidele pakub. Nii et kui lähete Rootsi SoFot avastama, võtke neid kui tugipunkte, mis pakuvad võimalust luua enda ümber just igaühe isiklik vintage-paradiis.

Et vintage'i teema kogub tuure ka Eestis, oleks tore, kui aitaksite meil leida vahvaid ja huvitavaid retrohõngulisi poode ka Maarjamaalt. Teie kaasabil kogume head vihjed kokku ning kirjutame analoogilise ülevaatliku loo kodumaistest poodidest. Niisiis jäämegi ootama teie soovitusi põnevate kaupluste ning nende asukohtade osas. Kui võimalik, lisage ka poe veebiaadress! Vihjed palume saata kelly@femme.ee

Moekas
Femme uudiskiri

Julge ja omanäoline käsitlus inimkonna hävinemisest on põlu alla sattunud – juba kuus riiki on filmi näitamise keelanud.
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee