Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Maailmakuulus vanakraamiturg (2)

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Gerli Liivamägi, Pariis
13.04.2010

Mida teha kõige ilusamal kevadisel päikeselisel laupäevasel või pühapäevasel päeval Pariisis? Tuleb minna kirbukale, vanakraami-, antiigi- või vintage-turule – kutsugem, kuidas soovite, prantsuse keeles nimetatakse seda les puces.

Neid, kes otsustavad nädalavahetusel sammud Saint-Oueni turule seada, on palju. Nagu enamus turiste külastavad Père-Lachaise’i kalmistut, nii on ka see turg uudistajate meelispaiku, olles üks suurimaid ja tuntuimaid kogu maailmas. Asub see 4. metrooliini lõpus, Porte de Clignancourti metroo peatuses, ja lisaks väga põnevale kaubale võib seal kohata ka igasuguseid inimesi.

Ava galerii, klikates pildil!

Kui jõuda päikeselisel pärastlõunal turule, tuleb enne õige koha leidmist läbida tänavat ääristavad turumüüjate read ja mööduda nende lettidel kirevast kaubast. Muidugi üritavad nad kõik Sind oma kaupa ostma saada või vähemalt kutsuvad vaatama. Ka mina oleks äärepealt loobunud oma vintage-jahist, sest tänavate pikkused letiread täis kirevat kaupa tundusid lõputud ja ainsad olevat. Vanakraami ei paistnud kuskilt. Kuid selle tarvis oli vaja lihtsalt põhitänavalt kõrvale keerata ja sattuda imelisse maailma, kus hoopis teistsugune kauplemismeetod, kaup ning inimesed ringi liikumas.

Sealt võis leida tõesti kõike: serviisidest lauajalgade, riiete ja jalgratasteni välja. Antiikset mööblit oli küllaldaselt, vanimad esemed pärit 17. sajandist. Ka võis näha huvitavaid klaase, lampe, portselannukke, raamatuid, maale, postreid, pilte, kingi, pitse, nööpe, prille - mida vaid hing ihkab.

Nagu kõik huvilised, rändasin ka mina selles labürinti meenutavas tagahoovis ringi, otsides huvitavaid rõivaid, ehteid ja kingi, mida mul õnnestus ka leida. Tehes tiiru peale kauplemisalale, avastasin oma suureks üllatuseks, et see polnud ainus, vaid et halle oli seal hulgim, kõik millelegi spetsialiseerunud.

Lisaks antiigi kokkuostmisele on turg ideaalne paik, kus kohata eriskummalisi inimtüüpe. Küll sai seal näha vägagi omanäolisel moel meigitud daame, kes mõnusalt ja rahulikult oma kauba keskel tugitoolis üksluisel pilgul ostjaid piidlesid, aga ka äärmiselt jutukaid härrasid, kes oma vadaga kliente paigale naelutasid.

Kui kõht pikast ekslemisest lõpuks tühjaks kippus minema, leidus kohti, kus keha kinnitada, samuti piisavalt. Ühes vägagi prantslaslikus einelas esines keset päeva keegi proua Manuela, kes veenvalt ja kõlavalt Edith Piafi loomingut esitas.

Äärmiselt huvitavaks paigaks on Saint-Oueni turg ka disaineritele, kes käivad seal inspiratsiooni ammutamas. Ühe vintage-riiete butiigi müüjadaam jutustas pikalt moeloojatest, kes antiikseid esemeid ostmas ja otsimas käivad. Selles samas butiigis rippusid erinevad esemed alates eelmise sajandi alguse pruutkleitidest kuni 19. sajandi alussärkide ja pesuni välja, sinna hulka ka peakatteid, kindaid, salle ning keepe aastatest 1960-1970. Hinnad on kohati väärikad ja kõrged, aga samas leiab ka igati taskukohaseid müügiartikleid - kõik sõltub eseme elueast. Näiteks maksis pruutkleit kahekümnendatest 840, samas seelik kuuekümnendatest 15 eurot.

Näha sai kangaid, pitse, nööpe, pärleid, kivikesi, ehteid - mida kõike. Ühes kohas oli suisa terve käik kaunistatud erinevatest ajastutest pärit rõivastega, tuli lihtsalt mööda jalutada ja imetleda kõike seda, mis aastakümneid tagasi moes oli. Kohati on see turg kui interaktiivne muuseum, kus näed oma silmaga möödunud sajandi parimaid moenäiteid. Suurepärane koht on see turg aga kindlasti ka antiikse pitsi otsijatele. Ühe müüjadaami sõnade kohaselt on vanimad pitsid pärit 17. sajandist - vanemaid kui need on tänapäeval juba väga keeruline leida; sellele viitab muidugi ka soolane hind.

Kui uurida asjade leidmise kohta, jätab seltskond, kes selles maailmas toimetab, nipid diskreetselt enda teada. Laupäevast esmaspäevani ollakse turul, ülejäänud aja käiakse ringi mujalt huvitavaid esemeid jahtides. Ka mina jalutasin sealt minema mõne vintage-esemega. Niisiis: kellel soovi midagi põnevat leida, tasub järgmise Pariisi-sõidu ajal Saint-Oueni turult kindlasti läbi astuda.

Turg toimub iga nädalavahetusel. Rohkem infot saad siit.

Loe ka Londoni tänavaturgudest ja juhul kui satud Pariisi, külasta kindlasti Yves Saint Laurent'i loomingule pühendatud mõttekäiku.

Kõikidel Eesti vintage fännidel avaneb juba 24. aprilli hea võimalus leida miskit põnevat Rotermanni Kvartalis toimuvalt retro- ja vintagepäevalt nimega Retro 2010. Lisainfo http://retro2010.weebly.com

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Loe kommentaare (2)

Moekas
Femme uudiskiri

Kaunite kaadrite ja võrratute näitlejatööde poolest silma paistev erootiline suurteos.
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee