Melbourne'i moefestival

Riina Õun
31.03.2010
Foto: Lucas Dawson

Sulge aken

Ehkki väljas lõõskab päike ning valitseb tõeline Eestimaa suvi, nimetatakse seda Austraalias juba sügiseks ning siinpool planeeti on peagi algamas talv. 14.-21. märtsil toimus Austraalia moepealinnana tuntud Melbourne'is järjekordne moenädal, mis tutvustas algava talvehooaja trende.

Kui tihtipeale on moenädala sündmused vaid selle ala professionaalidele suunatud, peegeldades järgmist hooaega, siis Melbourne'i moefestival on rahvakeskne üritus, olles Austraalia üks suuremaid tarbijaile suunatud moesündmusi. Nädala ürituste eesmärk on kaasata linnainimesed moemaailma, neid inspireerida ja tutvustada neile algava hooaja trende, pannes vaatajad modellidega samastuma. Selleks on uusi trende näitama kutsutud ka üle kolmekümnesed ja M-suurust kandvad naised. Nii tunduski modelle vaadates, justkui oleksid need tüdrukud otse saalist, vaatajate seast üles astunud. Naturaalse meigi, tagasihoidlike soengute ja igati kantavate riietega. Metsik fantaasia oli see, mida jäi puudu, kuid arvestades, et üritus oli suunatud linnarahvale, täitis see igati oma eesmärki.
 
Austraalia algava talve trendide märksõnad on must nahk – nii detailide kui tervete komplektidena; rokilik stiil; nn Ali Baba stiilis kottpüksid, mis mujalgi maailmas hiljuti tähelepanu keskpunkti tõusid; nurgeliste õlgadega konkreetsed jakid; kudumid ja triibud. Kottpüksid olid esindatud praktiliselt iga disaineri kollektsioonis.

Algava talve moeloomes esines iga disaineri kollektsioonis "kohustusliku" elemendina lisaks kottpükstele ka must värv (sama trendi näitas ka hiljutine Pariisi moenädal. Sekka valget, halli, beeži, lillat, näpuotsaga erksamaid värve ja küüneotsaga sädelust. Must ja valge eksisteerisid eraldi, kuid ka külg külje kõrval mustrisse sobitatult. Väidetavalt olevat musta-valge triip Melbourne'ile juba mitu hooaega omane. Võib-olla on see mõjutatud kohaliku jalgpallimeeskonna Collingwood Magpies (Collingwoodi harakad) musta-valgetriibulisest vormist või linna tänavatel tihti kohatavatest harakatest endist...

Austraalia mood on kaasaegne ja tänavakeskne. Siinsed disainerid on omaks võtnud rahvusvahelised hetketrendid, pakkudes oma versioone nendest. Arusaadav, selle riigi lühikest ajalugu arvestades. Kahjuks polnud aga kuigi paljud disainerid inspiratsiooni saamiseks Austraalia põlisasukate poole pöördunud. Ühena vähestest ammutas Tina Kalivas inspiratsiooni tribal-mustritest, küll Aafrika omadest. Tema värvikirevate mustritega kleidid lisasid veidike värvi üldise valitseva musta ja neutraalse meeleolu sekka.
Tina Kalivas
 
Michael Angel oleks justkui üritanud taaselustada hiljutilahkunud McQueeni eelmist kollektsiooni, ehkki väidetavalt on digitaalprint talle ennegi omane olnud.
Michael Angel
 
Extinct oli kleidikeste õlad ajanud konkreetseks ja kandiliseks. Taustavideogi viitas, et inspiratsiooni oli pakkunud Batman ja nahkhiirte tume maailm.
Extinct
 
Nina Maya pakkus vahelduseks romantilisi suviseid lillemustreid, mida Austraalia soojemate põhjapoolsete alade päikesepaistelistes talvepäevades kanda.
Nina Maya
 

Veidi fantaasiarikkamaks kujunes hiljuti kooli lõpetanud disainerite moeshow, kellele moetööstus pole veel jõudnud ajupesu teha. Noorte moeloojate loomingus olid läbivateks märksõnadeks liibuv pits ja sellele vastanduvad kotjad vormid ning seljas rippuvad kangad. Publiku absoluutseks lemmikuks sai kollektsioon Christiana Livaditis’ilt, kes oli oma fantaasial kõige uljamalt lennata lasknud, kombineerides nahatoonis kangast mustaga, kasvatades võrkkonstruktsioonidega puusi ja moonutades siluetti.
Christina Livaditis
 
Georgia Lazarro oli ilmselt eeskuju võtnud kreeka toogadest, jättes oma voogavates kleitides ühe jala ahvatlevalt välja.
Georgia Lazarro
 
Laura de Vries oli aga otsustanud pettekujutelma loomiseks kostüüme "tükeldada", õmmeldes nt retuusidele nahatoonis tükke vahele.
Laura de Vries
 

Moenädala üritusi toimus üle kogu linna – näiteks lavastati kaubanduskeskuses tõeline fotoshoot, kus valgete plastikseinte taustal sättisid modelle avalikult meikar ja juuksur ning juhendas stilist, andmaks tavainimestele aimu muidu lavatagusesse jäävast mitte nii glamuursest moemaailma küljest.

Lisaks eksklusiivsematele moeshowdele oli lava ehitatud ka linna keskväljakule, kus kõrvuti samal ajal toimuva toidufestivaliga patseerisid ringi modellid ja kõigil huvilistel oli moele vaba ligipääs. Muu seas oli show pühendatud ka uutele pesutrendidele, mis eeskätt Melbourne'i meedias ja meespooles palju elevust tekitas.

Kord aastas toimuv Melbourne'i moefestival tõestas oma populaarsust, kohendades "krooni" Melbourne'i kui Austraalia moekuninga(nna) peas ja jättes linnainimesed uusi trende shopates järgmist aastat ootama.

Vaata ülevaadet Melbourne'i moefestivalist:

Ava galerii klikates pildil!