Tüdruku parimad sõbrad

Riina Õun
19.11.2009
Foto: RpH Marketing and Public Relations

Sulge aken

India naised on tuntud oma ehete poolest, mis mängivad nende traditsioonides olulist rolli. Eriti pulmadega käib kaasas rikkalik ehete kinkimine; paljude jaoks näitab ehete rohkus naise sotsiaalset staatust.

Ava galerii klikates pildil!

India ehete ajalugu ulatub lausa 5000 aasta kaugusele. Teemantide avastamise aeg jääb nii kaugel minevikus täpsusetuks, kuid ilmselt tundsid ning kasutasid indialased seda juba 1000 a eKr kui mitte varem. Aja jooksul hakati teemante väärtustama üle kogu maailma nende ilu ja harulduse poolest.

Sõna "teemant" tuleneb kreekakeelsest sõnast "adamas", mis tähendab "võitmatut" ja "murdumatut",  tehes sellest vääriskivist erakordselt populaarse kivi armastuse ja seotuse väljendamiseks kihlasõrmuse näol. Selle juveeli kõvaduse tõttu õpiti neid lõikama ja töötlema alles võrdlemisi hiljuti. Avalikkusele on teemantehted olnud saadaval umbes viimase saja viiekümne aasta jooksul, enne seda oli au neid omada üksnes kuningatel. Seetõttu on teemante peetud ka maagilisteks võimu sümboliteks, pühendades neile arvukalt legende. Teemant on aprillis sündinute õnnekivi ja kuuekümneaastase aastapäeva sümbol. Tänu uutele teemandi leiukohtade avastamisele ja massiivsele tootmisele võivad kaasajal isegi tavalised inimesed paari tillukest teemanti omada.

India on tuntud oma teemanditööstuse poolest. Tänapäevalgi kaevatakse ja lõigatakse oluline protsent maailma teemantidest Suratis, Gujarati osariigis, kus äärmise turvakontrolli all töötavad ligi 800 000  kunstkäsitöölist ja juveliiri.

Couture-teemantehete disainer Varuna D Jani pärineb kuulsa india ehetemeistrite perekonna Popley kolmandast põlvest. Tema isa, Ramchand Popley, on oma ehetekunsti eest teeninud prestiižse Presidendi Autasu.

India kombe kohaselt leidsid vanemad Varunale abikaasa juba siis, kui ta oli veel väga noor. Abielu viis naise elama Dubaisse. Juveliiritööga alustas Varuna samuti noores eas oma isa kõrvalt, luues oma esimese ehetekollektsiooni Popley brändi all. Tema unikaalsed ja julged käsitsivalmistatud teemantehted on aastate jooksul leidnud omale truu klientuuri nii Indias kui ka välismaal. Hiljuti auhindas ülemaailmne Aasia Jaemüügikongress 2009 teda Naiste Supersaavutaja auhinnaga, lisaks autasustati Varunat sel aastal Parimate India Teemantidest Pulmaehete auhinnaga, mida ta nimetab enda jaoks erakordselt oluliseks. "See on justkui Oscarite jagamine ehete vallas," ütleb meister ise.

Enamik Varuna ehetest on valmistatud teemantidest, vaid mõned vähesed on vääriskividest.

Naine kui disainer ja juveliir

Indias on ehteid traditsiooniliselt disaininud ja valmistanud mehed, kes ise tegelikult kunagi oma loomingut ei kanna. Seetõttu on nende loodu olnud tihtipeale raske ja kobakas. Varuna D Jani looming on teistsugune – iga tema töö on unikaalne segu indialikkusest ja rahvusvahelisest tunnetusest ning toob meisterlikkusesse ja detailsusesse väga vajalikku naise perspektiivi. Uuendusmeelse disainerina püüab Varuna oma ehete juures kasutada minimaalselt  metalli, laskmaks teemantidel oma täies säras välja paista. Naised hindavad tema ehteid kui äärmiselt kergeid ja kantavaid nii pidulikemal puhkudel kui ka argipäevaõhtustel üritustel. Varuna: "99% India juveelitööstusest moodustavad mehed, nii tootmises kui kaubanduses. Naisi on väga vähe. Ma leian, et see on minu eelis, kuna suudan näha olukorda naise perspektiivist. Kuna enamik juveliire on mehed, kavandavad nad raskeid ehteid mõtlemata, kui mugav või ebamugav neid naistel kanda on. Minu eesmärgiks on toota võimalikult kergeid ehteid, kergendades sellega naiseks olemise koormat."


Detailides peitub võlu

Esimesest visandist kuni ehte valmimiseni kulub tavaliselt 6-9 kuud. Varuna mitte ainult ei disaini, vaid osaleb isiklikult ka kõikide kavandatud ehete tootmises, pöörates erilist hoolt just viimistlustöödele. Tema sõnul jääb see valdkond paljudel juveliiridel tihtipeale tähelepanuta, tingides ehte kiire purunemise. Teemandid on osa traditsioonidest ning neid antakse edasi perekonna pärijale kui perekonna nime edasikandjale. Seda meeles pidades on Varuna D Jani ehted ajatud ning kordumatud. Varuna: "Kasutan traditsioonide mõjutusi väikese vimkaga. Kuna naised kannavad pidulikke ehteid enamasti pidulikel puhkudel traditsiooniliste rõivastega, peavad need hästi kokku sobituma, olles traditsioonide ja kaasaegsete trendide sulam."

Ta püüab teha oma ehted mitmeti kasutatavaiks, et oleks võimalik eraldada näiteks ripats või pross kaelakeest ning seda eraldi kanda. Lisaks pakub Varuna võimalust oma klientidel detailideks lahtivõetavaid ehteid uute osadega täiendada, pakkudes mitmeid erinevaid võimalusi ühe ehetekomplekti kandmiseks. Tema viimane kollektsioon sisaldab palju loomakujulisi ehteid. Varuna: "Loomakujutised on sõnumiga ehted, need on naiste seas väga populaarsed. Naised eelistavad n-ö pehmeid loomi-linde: luike, paabulindu, delfiini jt, vastandades neid mehelikult karmidele loomadele nagu näiteks hobune, tiiger jt." Eks teatud loomade eelistus ütle nii mõndagi selle kandja kohta.

Varuna: " Loomakujulisi ehteid hakkasin tootma juba poolteist aastat tagasi. Minu meelest on mood tsükliline, nii et loomakujulistel ehetel oli aeg naasta. Ma ei kannaks kunagi leopardi kujutisega käevõru leopardimustrilise kleidiga, sest need ei sobiks kokku. Pigem oleks see ehe tähelepanupüüdjaks tagasihoidliku musta kleidi puhul."

Varuna sõnul on tema julged, avangardlikud ehted mõeldud naistele, kes tahavad end nende kaudu väljendada. Hinnad algavad kahest lakhist ruupiast (200 000 rps = u 44 944 eek).

http://dev.varunadjani.com/noflash.htm