Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Patenteeritud vau-efekt (1)

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Kelly Kipper
05.07.2011
Foto: Stina Kase

Moekunstnik Kristina Viirpalu silmapaistvad ja meeleolukad sukad mõjuvad pilkupüüdvalt ning lummavalt. Olgu sukkade muster romantiline ja naiselik või hoopiski äkiline ning elav, vau-efekt on igal juhul garanteeritud.

Just sukkade erilisuse ja ainulaadsuse tõttu otsustas Kristina oma disainilahenduse ka ametlikult ära kaitsta ehk patenteerida. Küsisime põneva uudise ja vingete sukkade kohta Kristinalt lähemalt.

Kristina, kuidas jõudsid mõtteni oma looming ametlikult ära kaitsta?
Ühel hetkel märkasin, et inimesed ümberringi hakkasid tegema minu sukkadele väga sarnaseid sukki. Otsustasin kaitsta, et minu ideed ei varastataks. Siinkohal oli väga suureks abiks ja toeks Disainikeskus ja EAS. Kui tuled hea ideega välja ja ei kaitse seda, siis ühel hetkel lihtsalt märkad, et mõni suurtootja toodab sinu loomingut suurtes kogustes ja väga odava hinnaga, mida sina teha ei saa ja ka ei taha. Minu idee seisneb ikkagi selles, et võimalikult vähe oleks sarnaseid mudeleid. Disainlahendus on üks asi, aga muster konkreetsel sukal midagi muud. Minu põhimõtteks on, et ühe mustriga sukki õmmeldaks maksimaalselt viis paari. Väga palju on mul ka sukki, mida on ainult üks-kaks paari. Oluline on säilitada sukkade unikaalsus ja efektsus.

Kuidas tegid kindlaks, et sellise lahendusega sukki juba ei toodeta?
Seda ei teinud kindlaks mina, vaid patendiamet. Mina ise ei olnud selliseid sukki varem näinud ja kui tuli välja, et keegi ei olegi midagi sellist teinud, olin muidugi väga õnnelik. Läbi sai vaadatud üle seitsmesaja Euroopa Ühenduses registreeritud sukkpükste, sukkade ja põlvikute disainlahenduse. Tegemist on Euroopa Ühenduse disainlahenduste kaitsega - see tähendab, et varemalt ei ole avalikult esitletud ega kaitstud analoogilise disainlahendusega tooteid kusagil Euroopa Liidus. Kõnealune kaitse annab ainuõiguse eelnimetatud disainlahendusega toodete valmistamisele ja müügile kogu Euroopa Liidu piires. Kokku on ettevõttel nüüd üheksa vastavat disainlahenduse kaitse sertifikaati.

Kuidas jõudsid sukkade disainimiseni?
See sai alguse juba tükk aega tagasi, umbes viie aasta eest. Ma õmblesin ühe kleidi, mille juurde oli vaja midagi sobivat, mis meenutaks saabast, aga ei oleks tavaline põlvik. Ehk midagi, mis oleks saapa moodi põlvik. Nii ma siis tegingi sellest kleidimaterjalist oma esimesed põlvikud, mis said hoobilt minu tutvusringkonnas väga populaarseks ja sealt hakkaski kõik vaikselt arenema.

Kuidas sünnivad Sinu sukkade silmapaistvad ja äkilised mustrid?
Üldjuhul on sukad valmistatud erilise mustriga trikotaažkangast, mida muretsen kõikjalt, kust vähegi midagi põnevat leian. Teine suund, mida viljelen, on sukkadele käsitsi tikkimine ja maalimine.

Oskad Sa öelda, mitu erinevat mudelit oled praeguseks disaininud?
Absoluutselt mitte! Mul puudub konkreetne informatsioon, aga ma pakun, et tuhat erinevat mudelit on kindlasti saadaval. Ma arvan, et igale stiilile on oma turg ja ostjaskond. Minu poest tullakse otsima värvi. Just seda erilisust, mida tavalisest sukapoest ei leia. Olgu stiil siis romantiline või abstraktne, peaasi, et oleks värvi ja mustrit.

Kuidas näeb välja sukkade valmistamise protsess ning kui palju aega ühele paarile kulub?
Aega kulub erinevalt. Kõik sukad lõigatakse ühekaupa välja ehk iga sukk on unikaalne. Väljalõikamine ja mustri paigutamine on kõige keerukam, sest peab jälgima, et mustrid oleks õigesti paigas. Kokkuõmblemine võtab ilmselt kõige vähem aega.

Kust on võimalik Sinu disainitud sukki osta?
Kõige suurem valik on Tallinnas IIDA galeriis (Suur-Karja 2) ning e-poes Siidisukk. Väljaspool Eestit leiab minu sukki Soomest ning hetkel käivad läbirääkimised ka Saksamaaga, nii et kui kõik läheb plaanitult, on minu looming varsti saadaval ka Berliinis.

Et saada veelgi paremat ülevaadet Kristina lõbusatest sukkadest, heida pilk Femme galeriile.

Ava galerii, klikates pildil!
 

NB! Kui ka Sinul on väärt mõte ja idee, ära jäta seda laokile, vaid uuri, kuidas oma loomingut kaitsta!

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Loe kommentaare (1)

Moekas
Femme uudiskiri

Kaunite kaadrite ja võrratute näitlejatööde poolest silma paistev erootiline suurteos.
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee