Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Disainiöö moeshowd

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Riina Õun
27.09.2010
Foto: Kerli Võsa

Üldmulje Disainiööl esitletud kollektsioonidest jäi pigem tõsiseks ja meeleolult minevikku vaatavaks, kubisedes (kas või kodeeritult) rahvuslikust identiteedist. Tundub, et antud teema on hetkel Eestis tõeliselt aktuaalne: säilitada ülemaailmse globaliseerumise kõrval oma rahvuslik identiteet.

Sarnane tendents hakkab silma ka näiteks India moekunstnike loomingut jälgides, kuna sealgi püütakse vastukaaluks lääneliku stiili pealetungile hoida oma rikkale kultuurile iseloomulikke jooni, miksides neid läänest tulnuga. Selle kõrval liiguvad maailmakuulsate moemekade disainerid pigem uudse ja enneolematu poole, kasutades kõrgtehnoloogiat või kaotades riided sootuks (a la Charlie Le Mindu Londoni moenädalal). Aga vaadelgem meie oma moekunstnike loomingut lähemalt.

Lilli Jahilo kollektsioon - loe siit.

Viiekümnendate aastate soliidne stiil on võlunud teisigi eesti moekunstnikke, näiteks Tiina Talumeest, kel valmis koostöös Profiline’iga Estonian Air’i pardateenindustiimi vormiriietus. Eesti rahvustikand poeb oskuslikult ja peenelt kaunilõikeliste kostüümide kraele, taskuservadele ja varrukate äärde ning lennukitest moodustuvad sinna lumehelbed. Eestisse lendavad väliskülalised saavad väga lihtsal moel esimese tutvuse eesti rahvuskultuuriga juba lennukisalongis.

Kollektsiooni vaadates tekkis mõte: miks mitte võtta sama idee üle ka reisilaeva ja -rongi meeskonna ametlikku riietusse? Kogu komplekt jätab Eestist mulje kui tõsisest, kuid ometi elegantsest maast.

Ava galerii, klikates pildil!
 

Tallinn Dolls riietas omakorda LHV pangapersonali, esitledes brändile omast "iseloomuga" kontorirõivastust. Vürtsitatud julgete värvidega nagu roosa ja lilla, veidi nurgeline ja efektne kollektsioon. Ettevõtte "visiitkaardiks" olevad töötajad saavad samaaegselt visiitkaardiks ka Tallinn Dollsile.

Ava galerii, klikates pildil!
 

"Moodne pruudiitk"
Joanna Kivihalli
poolläbipaistvad kudumkleidid leidsid osava esitluse Ingel Unduski lavastuses, kus modell esitas härdalt Kristiina Ehini kaasaegselt nihestatud luuletuse neiust, kelle ema valmistub pulmadeks, kuid kelle tütrele ei ole veel ettepanekut tehtud. Luuletusele vastavalt olevat vestlus aset leidnud lennukis.

Kergelt kummituslikud kleidid panevad mõtisklema: võib-olla kukkus lennuk alla, nii et peig ei saanudki kunagi tütarlapse kätt paluda... Kollektsiooni lõpetanud sensuaalse paljastava seljaosaga must õhtukleit ainult kinnitab tehtud oletust.

Ava galerii, klikates pildil!
 

Brändilt MUST kollektsioon "Must" -  loe siit.

Eesti Moekunstnike Ühenduse taaskasutusel baseeruv moedemonstratsioon "Kudum ja vilt" Loe siit.

Reet Ausi "Out of Fashion" astus aga, nagu nimigi ütleb, otse moest välja. Oma näitemängulise esitluse poolest tuntud Reet Aus sai hakkama järjekordse tõelise etendusega.

Kui paljud eesti moekunstnikud on pöördunud tagasi juurte juurde, kasutades eesti etnograafia elemente, siis Reet astus sellest veel sammukese (või kaks) tahapoole, püsides riiete disainiga küll kaasajas, kuid minnes presentatsiooniga eelaega. Väike perekondlik koosolemine, kodusõda ja leppimine šamanistliku soigumise saatel. Meeldivat vaheldust tõid ebastandardsed modellid; eriti sümpaatsena mõjusid teksariidest lapitehnikas haaremipüksid Tõnis Mägi jalas. Samuti hämmastas positiivselt see, kuidas on võimalik kuue komplekti esitlus vormistada enam kui pooletunniseks etenduseks. Samal ajal ürgse muusikalise etteastega lõi kaasaegse lisaefekti valgusgraafika seintel. Reet Ausile omaselt keskkonnasõbralik, tootmisjääkidest valmistatud kollektsioon. Aus värk!

Tõdeme rõõmuga, et Eesti moedisain on täies elujõus, kõrge kvaliteedi ja "hingega" ning igati praktiline. Moeloojad on suure tööga hakkama saanud! Jääb üle vaid oodata, millega nad meid järgmisena üllatavad.

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Moekas
Femme uudiskiri

Kas oled unistanud deodorandist, mis poleks pealekandmisel külm ja märg, vaid siidiselt pehme ning kiirelt imenduv?
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee