Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Tagasivaade McQueeni elutööle

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Riina Õun
17.02.2010
Foto: Scanpix

Alexander McQueen oli loovusest pakatav kunstnik, kes rikastas terve dekaadi jooksul moemaailma, tuues draamat ja äärmusi konventsionaalsete tualettide keskele. Tema bränd on tuntud oma suurepäraselt teostatud kostüümide poolest, kombineerides omavahel laitmatut britilikku rätsepatööd prantsuse couture’iga. McQueeni loometöö korduvateks motiivideks olid arhitektuurselt nurgelised tualetid ja "tumedad" romantilised ning teatraalsed kleidid. Šokiefektide poolest rikkad vastuolulised lavashowd andsid suurmeistrile hüüdnimeks enfant terrible.

1994. aastal ostis kogu McQueeni Londoni Central Saint Martinsi magistrikraadi lõpukollektsiooni ära stilist Isabella Blow, kellest sai tema hea sõbratar ja mentor.

Järgmisel aastal kinnitas Alexander kanda moelaval kollektsiooniga "Highland Rape", mis tõi lavale rebenenud kleitides verised modellid ning eriti madalalõikelised "bumster" püksid, mis loojale koheselt ka nime tegid.

1996. aastal sai McQueenist Givenchy peadisainer. Seda kuni aastani 2001, mil moelooja otsustas pühenduda oma brändile, kasutades loovust igasuguste piiranguteta. Heidame pilgu Alexander McQueeni arengule ja tema loometöö säravamatele eksemplaridele läbi aastate.

"Kui näed naist McQueeni kandmas, on ta riietel teatud karmus, mis lisab välimusele võimsust. See justkui tõrjuks inimesi eemale. Peab olema ikka kõvasti julgust, rääkimaks naisega, kes mu riideid kannab," on Alexander McQueen öelnud briti ajalehele The Guardian.

Kevad/suvi 2001
Juba McQueeni esimene show vastloodud isikliku brändiga oli monumentaalne.
Lava keskele oli seatud peegelseintega kuubik, mis seest valgustudes muutus hullumaja ruumiks.  Modellid, kes etendasid hullumeelseid, kandsid peas haiglamähiseid meenutavaid peakatteid, demonstreerides teatraalseid kostüüme. Kogu selle hulluse kõrval olid kollektsioonis aga täiesti korrektsed ja kantavad pükskostüümid ning peokleidid.
 
Sügis/talv 2001
Oma teise show lavastas McQueen karusselliplatsile. Tegu ei olnud aga tavalise, vaid lakknahkseid ja sõjaväejakke, S&M-stiilis riietust ning liibuvaid nahkpükse kandvate tüdrukutega asustatud platsiga.

Kevad/suvi 2002
Taustaks ekraanil jooksev härjavõitlus, miksis McQueen omavahel flamenkoseelikuid, lehvikuid, härjavõitluspiike ja hispaanialikku meeleolu, saavutamaks talle nii omast meheliku-naiseliku kollektsiooni.

Kollektsiooni märksõnadeks olid ärritavalt punased kleidid, augud tavatutes kohtades ja voogavad volangid.

Sügis/talv 2002
"Muinasjutu" juhatas sisse kahe hundiga keebitatud kogu. Seejärel sisenesid ruumi naiselikud kleidid avara dekoltee ja S&M-stiilis korsetiosaga, lendurimütse meenutavad peakatted, nahkdetailidega miksitud aluspesu, batmanilikud koolitüdrukud hirmpikkades kinninööritavates saabastes ja skeletti meenutavad pleegitused tumedal pükskostüümil. McQueen ei suutnud vastu panna kiusatusele paar modelli ka päriselt Batmaniks ja Zorroks riietada. Vaheldusrikkust jätkus. Kollektsioon mängis kaasa šõu toimumiskohaga – Conciergerie’iga Pariisis, kus Marie Antoinette oli veetnud oma elu viimased päevad.

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Moekas
Femme uudiskiri

Kas oled unistanud deodorandist, mis poleks pealekandmisel külm ja märg, vaid siidiselt pehme ning kiirelt imenduv?
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee