Karenina kostüümid kutsuvad

Kelly Kipper
30.01.2013

Sulge aken

Neljale Oscarile kandideeriv Joe Wrighti suurteos „Anna Karenina” jõuab peagi ka meie kinoekraanidele. Alates 26. jaanuarist saab linateose võrratuid kostüüme nautida aga erilisel näitusel Londonis. 

Hinnatud kostüümikunstniku Jacqueline Durrani disainitud loomingut, mis on nomineeritud ka Oscarile (hoiame pöialt!) ning mida filmis kannab nimitegelast kehastav Keira Knightley, saab nüüdsest nautida ekraani vahenduseta Ham House’is Richmondis – filmi peamises võttepaigas.

Imetabaste kostüümide loomisel tegid režissöör ja kunstnik tihedat koostööd. „Joe’l oli väga tugev visioon. Iga kostüümi valmistamiseks kulus keskmiselt 50 tundi, nii et möödapanekuteks polnud aega,” rääkis Durran. „Joe soovis, et fookuses oleks siluett. Kuna film on väga stiliseeritud, mõtlesin sellest kui lavastusest ehk kuidas näeks kostüümid laval välja. Võtsime stardipunktiks 50ndate kõrgmoe ning teleporteerisime selle 1870. aastatesse. Kuigi kostüümid pole ajaloolisest vaatevinklist päris täpsed, peegeldavad need siiski ajastu armastust külluslikkuse vastu.”

Durrani, Wrighti ja Knightley jaoks pole see esimene koostöö – nende varasem ühisteos “Atonement” võitis nii draama- kui ka kostüümihuviliste südamed. „Keira tunneb oma tegelase vastu alati suurt huvi ja võtab iga rolli tõsiselt,” märkis Durran. „Ta ei ole ka üldse edev, ma jumaldan seda! Ta ei palu mul kunagi teha kostüümi tema jaoks sobivaks – ei, kõige tähtsam on tegelaskuju ja filmi olemus. Ta ei ütleks mulle kunagi: „Oi, ma ei kanna ju punast!” Keira võtab oma tööd tõsiselt, on pühendunud ja koostööaldis. Ta ei bravuuritse. Ta on väga ilus naine ja tema seljas näeb iga kostüüm kena välja. Ma pole talle kunagi modernset garderoobi kujundanud – vot see oleks huvitav,” sõnas kunstnik, kes tegi näitlejannaga koostööd ka filmis „Uhkus ja eelarvamus”.

Näitusest rääkides kirjeldab Durran seda kui kahe teraga mõõka: „Ühest küljest kaob kostüümide ümbert ära filmile omane maagia – need pole mõeldud mannekeeni seljas lähedalt vaatamiseks. Teisalt on aga suur tunnustus ja rõõm, et inimesed on minu loomingust huvitatud. Ometigi on paljud asjad päriselus inetumad kui ekraanil – nende ümbert kaob eriline aura.”

Mis puudutab aga Oscari nominatsiooni, siis see on Durranile juba neljas kord sellise au osaliseks saada. „Ma olen meelitatud. Meil oli väga tugev tiim. Kõik osalised olid 100% pühendunud, nii et ma olen väga rahul. Mul on 20% tõenäosus võita, ent juba nominatsioon on suur au. Traumeeriv oleks selle pärast liiga palju muretseda. Tegelikult oleks isegi veidi kergendav, kui ma ei võidaks – ma ei peaks siis lavale minema,“ naljatles naine.

Näitus on avatud 4. aprillini.

„Anna Karenina” jõuab Eesti kinodesse 8. veebruaril.

Loe ka: Peaaegu täiuslik Keira