Rahvusvaheline kübaratriumf

Kelly Kipper
01.06.2012

Sulge aken

Kahel viimasel kevadkuul võttis kübaradisainer ja Tartu kõrgema kunstikooli tekstiiliosakonna IV kursuse tudeng Eva Oherjus osa rahvusvahelisest konkursist "Hat Designer of the Year 2012", mille teemaks oli midagi kauget ja kättesaamatut, ent samas nii tuttavat - õnn. 

Konkursil pidid disainerid esitama kuus kavandit: kaks kõrgmoekübarat, kaks tööstuses toodetavat kübarat, kaks kootud, heegeldatud või õmmeldud peakatet. Eva Oherjuse kuus kavandit valiti Pariisis kaheteistkümne parima sekka.

Järgmise ülesandena tuli kübaradisaineril teostada oma kavandite järgi kolm žürii poolt välja valitud kübarat ning saata need Pariisi ülevaatusele. „Olen väga rahul, et lõputöö kõrvalt sellest konkursist osa võtta jõudsin. Konkursiks kavandite tegemine ja kübarate valmistamine võttis päris palju aega ja läbimõtlemist,“ ütles Eva.

Kõrgmoekübara Lucky valmistamisel kasutas Eva ehtsat tina, millest n-ö oma õnne valas, ning nahka. Peakate Magic on inspireeritud võluritest ja mustkunstnikest. Peakatte vormi saab muuta, kuna see käib ühelt küljelt trukkidega lõõtsaks kokku. Kolmandasse gruppi kuuluv kübar The Fern Flower on inspireeritud sõnajalaõiest, millele Eva oma kübaraloomingus kuju annab. Legendi kohaselt saab õie leidjale osaks õnn, rikkus ja teadmised kõigist maailma asjadest. Kolmandasse vooru ehk kuue väljavalitu hulka Eva Oherjus küll ei pääsenud, kuid tema tööd said rahvusvahelist tunnustust ning märgiti ära ka ajakirjas The Hat Magazine.

„Suur rõõm oli tulla parimate väljavalitute sekka ning rahvusvahelist tunnustust saada. See kinnitas mulle taas kord, et kõnnin õigel rajal. Kindlasti püüan ka järgmisel aastal konkursist osa võtta ja kes teab: äkki saan siis ka aasta kübaradisaineri tiitli,“ kommenteeris kübaratalent. „"Hat Designer of the Year" konkurss tõstab kindlasti uusi talente esile ja aitab kaasa nende tähelennule. Konkursi võitja saab järgmisel aastal Pariisis Premiere Classé messil osaleda ja oma kübarakollektsiooniga seal väljas olla. Premiere Classé on aksessuaaride mess, kus on esindatud umbes 600 disainerit, kelle hulgas on väga tuntud nimesid. Juba see auhind oli osalema kutsuv!“

 

Ava galerii, klikates pildil!
 

Oma lõputööd "The Garden of Eve" kaitseb Eva 14. juunil Villa Margarethas, kus toimub ka kunstniku kübarakollektsiooni esitlus. Pärast esitlust lähevad kübarad näitusele galeriisse Noorus (Riia 11 Tartu). Väljapanek Tartu kõrgema kunstikooli diplomitöödest on avatud 12. juunist 12. juulini.

Eva loominguga saad lähemalt tutvuda www.evaoherjus.com.

Vaata Eva Oherjuse kübarashowd siit.