Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Louis Vuitton ja reisikohvrid

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Gerli Liivamägi, Pariis
09.01.2011
Foto: www.paris.fr

Reisides on kohver teinekord vähem tähtis kui see, mis selle sisemusse pakitud. Leidub neid, kelle jaoks pole oluline, milline reisikott välja näeb, kuid ka neid, kes äärmise hoolikusega oma kohvrit valivad - kas siis funktsionaalsest või esteetilisest aspektist lähtudes. Kel on aga huvi ja soov teada saada, kuidas reisisid pariislased eelmise sajandi alguses, mil daamide kleidisabad olid ebamugavalt pikad ja härrade päid katsid šikid torukübarad, külastagu Pariisis Carnavalet muuseumis üles seatud näitust reisikohvritest.

Väljapanek annab hea ülevaate reisikohvri arengust eelkõige Louis Vuittoni peadpööritava moelennu algusaastatel 20. sajandi hakul. Väljas on hulgaliselt eksponaate Vuittoni arhiividest, imetleda saab erineva suuruse ja otstarbega reisikohvreid. Lisaks kohvritele ja kottidele on uudistamiseks väljas ajastule iseloomulikke jooniseid, maale, väljavõtteid ja videolõike, erinevaid materjale, mis jutustavad pariislaste reisikommetest ja -viisist.

Kohvreid on igasuguseid. Kindlasti on nii mõnigi lugeja märganud vanaaegseid filme vaadates ülisuuri kogukaid kohvreid, mida teenijaskond daamide-härrade jaoks kaasas kandis. Sel näitusel saabki oma silmaga lähemalt uudistada, mida oli vaja kaasa pakkida, kui mindi pikemale reisile. Kui tänapäeval piisab teinekord hambaharjast ja paarist särgist, siis toona oli kõrgklassi kuuluval isikul kohe kindlasti ühes hulgaliselt rohkem tarbeesemeid. Nii saab näitusel uurida kohvreid, mille sisu koosnes üksnes erinevatest tualeti tegemiseks vajalikest vahenditest (näiteks paarikümnest erineva suurusega harjakesest, tualettpudelitest) või mitmekümnest kingasahtlist.

Väljas on nii eritellimusel valmistatud kohvrid tolleaegsetele avaliku elu tegelastele, kuid ka üks tänapäevane tellimus, mis valmistati kaasaja ühele kuulsaimale kunstnikule - Damien Hirstile, et too saaks transportida oma kunstiteost, mis koosnes erinevatest kirurgilistest riistadest. Loe ka Damien Hirsti näitusest Monacos

Lisaks ajahambast puretud reisipaunadele ja kohvritele leidub näitusel ka kaasaegseid eksemplare, et külastaja saaks võrrelda ajas muutunud ja arenenud Louis Vuittoni kaubamärki kandvaid tooteid. Saalis ringi vaadates on selgelt näha, et näitusekülastajad teavad, millest jutt käib, kandes kindlameelselt käevangus Louis Vuittoni kotte ja kuulutades ühe eksponaadi juurest teise juurde sammudes: "Excellent!"

Näitus annab hämmastavalt hea ülevaate Louis Vuittoni kohvritest ja sellest, milliseid erinevaid funktsioone ja otstarbeid pidi 20. sajandi alguse kohver täitma, andes selgelt mõista, et reisimine ei olnud kohe üldse läbini kerge ja impulsiivne ettevõtmine, vaid hoolikalt planeeritud ja kalkuleeritud tegevus. Õnneks ei kanna me täna enam krinoliinseelikuid, meie autod on kiiremad ning elutempogi teistsugune. Just seetõttu on huvitav hetkeks aeg maha võtta ja mõtiskleda, kuidas olid lood meie esiisade aegu. Ehk pühib ajaloole keskendumine ühtlasi peast mõtted, kas näitus on üles seatud tellimuse korras seoses Louis Vuittoni uute poodide avamisega või tõesti eesmärgiga reisida ajas tagasi nägemaks, kuidas lühemaid ja pikemaid teekondi ette võeti ning kuidas ja kuhu kaasaskantavat vara pakiti.

Väljapanek jääb avatuks 27. veebruarini. Näituse kodulehekülje leiad siit.

 

Loe ka: Märgista oma kott 
Võltsijate lemmik Louis Vuitton
Kassikullasära käevangus

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Moekas
Femme uudiskiri

Julge ja omanäoline käsitlus inimkonna hävinemisest on põlu alla sattunud – juba kuus riiki on filmi näitamise keelanud.
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee