9 müüti suguhaigustest

Mairi Kaha
29.03.2011

Sulge aken

Müüt nr 1: Mul ei ole kaebusi, järelikult pole mul ka suguhaigusi
Tervise Arengu Instituudi (TAI) avaldatud statistika järgi on Eestis seksuaalsel teel enimlevinud infektsiooni klamüdioosi esinemissagedus väikest viisi langemas. Sarnaselt klamüdioosiga jääb gonorröa ja süüfilise esinemissageduse kõrghetk eelmise sajandi lõppu – aastatesse 1993-1995.

Sageli kulgeb haigus sümptomiteta ehk on asümptomaatilise kuluga ja avastamised on pigem juhuslikud. Statistika järgi tunneb vähemalt 50% juhtudel inimene ennast tervena ega tea, et on nakatunud suguhaigusesse, andes seda pahaaimamatult edasi oma seksuaalpartneritele.

Müüt nr 2: Suguhaigus ei puuduta mind!
Statistika kohaselt avastati 2010. aastal ca 3000 klamüdioosi juhtu.

Kuigi suguhaiguste esinemine on vähenemas, on ametlik statistika vaid väike osa tegelikkusest. Lisaks arstide poolt TAI-sse saadetud andmetele peame arvestama järgnevate asjaoludega:
a) inimestega, kel haigused kulgevad sümptomiteta ja kes ei teagi haiguse olemasolust ning levitavad seda teadmatusest;
b) arstidega, kes ei raporteeri haigusjuhte;
c) inimestega, kes pöörduvad otse laborisse;
d) nendega, kes teevad ise kodus analüüse läbi Testikodus.ee keskkonna.

Tervise Arengu Instituudi statistika kohaselt ei kasuta esimese vahekorra ajal kondoomi 41% inimestest, 31% ei kasuta kondoomi mitte kunagi. Kui lisada sellisele riskikäitumisele haiguste sümptomiteta  kulg ning mehed, kes ei külasta arsti, on oht suguhaigusesse nakatuda tegelikult väga kõrge.

Seksuaalsel teel levivad infektsioonid (gonorröa, klamüdioos, Mycoplasma genitalium ja süüfilis) on ravitavad. Seega peaksime ikka ja jälle mõtlema, et peale juhuvahekorda, raseduse planeerimisel või haigustunnuste ilmnemisel endal või partneril tuleks kindlasti ennast kontrollida ja soovitada seda ka oma partnerile.

Müüt nr 3: Ohatis on suguelunditele kahjutu
Genitaalherpes on seksuaalsel teel leviv nakkus. Infektsioon võib edasi kanduda nii vaginaalse, anaalse kui oraalse seksi korral.

Herpesinfektsioonid näo piirkonnas, suus ja genitaalidel on põhjustatud kahe viirusetüübi - Herpes simplex virus tüüp 1 (HSV-1) ja Herpes simplex virus tüüp 2 (HSV-2) - poolt. Ajalooliselt on HSV-1 alatüüpi peetud herpese tekitajaks näo piirkonnas (huultel ohatis) ja HSV-2 alatüüpi genitaalherpese tekitajaks. Tänapäeval on see juba meditsiiniajalugu, kuna oraalseksi kaudu  võib kanduda HSV-1 ka suguelundite piirkonda.

Tüüpilise kulu korral tekivad genitaalherpese puhul nii naistel kui meestel suguelundite piirkonnas punetavad laigud, mille pinnale moodustuvad erineva suurusega villid. Hiljem villid haavanduvad.

Müüt nr 4: Suguhaigusi saab saunalavalt jms kohtadest
See väide ei vasta tõele, sest haigusetekitajad on äärmiselt tundlikud välistingimustele, hävinedes näiteks kuivamisel ja temperatuuri muutudes. Seega ei ole suguhaigusesse võimalik nakatuda saunalaval, ühist tualetti kasutades või muul taolisel viisil.

Müüt nr 5: Ma käisin arstil, mu proov oli negatiivne - järelikult pole mul ühtki suguhaigust
Suguhaigusi saab inimese organismist analüüsida mitmel viisil. Naistel saab tupeproovist teha testid klamüdioosi, gonorröa, trihhomonoosi suhtes; samade haiguste tekitajaid saab meesterahval leida ureetrast või esmasjoauriinist. Vereanalüüsiga diagnoositakse näiteks süüfilist ja HIV nakkust.

Seetõttu on väga oluline teada, millised testid on võetud ja vajadusel arstiga eelnevalt läbi rääkida, milliseid uuringuid oleks vaja teha, et olla täiesti kindel selles, et oled täiesti terve.

Müüt nr 6: Mehed ei lähe arstile, sest proovi võtmine on liiga valulik protseduur
Kui mehed pelgavad eelkõige androloogi ehk meestearsti või dermato-veneroloogi ehk naha- ja suguhaiguste arsti visiiti, leevendab kindlasti hirmu testimise ees eelmisel aastal loodud võimalus tellida suguhaiguste test koju posti teel, võtta endalt ise proov, saata Quattromed HTI laborisse ning näha vastuseid, logides uuesti sisse Testikodus.ee keskkonda.

Meeste suurimaid hirme valehäbi kõrval on ebamugav proovivõtmine ureetrast (võetakse suguti otsast ca 2 cm sügavuselt). Just see asjaolu on ilmselt üks põhilistest põhjustest, miks valdav osa ehk 73% Testikodus.ee klientidest on mehed.

Testikodus.ee teeb analüüsid esmasjoa uriinist, proovi võtmine ning saatmine on tehtud võimalikult lihtsaks ning turvaliseks. Harvad pole juhud, mil naistearst soovitab günekoloogilisele vastuvõtule tuleva naise partnerile mugavat kodustestimist. Lisaks patsiendile tähendab see ka mugavust arstile – patsient saab arsti vastuvõtule pöörduda juba kinnitatud tulemusega. Testikodus.ee keskkonna kaudu telliti 2010. aastal üle 500 suguhaiguste analüüsi.

Müüt nr 7: Ma ei saa suguhaigusi kontrollida, järjekorrad on liiga pikad
Suguhaigusi saab diagnoosida günekoloogi, dermato-veneroloogi ja androloogi juures. Lisaks riiklikele vastuvõttudele on ka tasulised vastuvõtud, kuhu saab aja oluliselt kiiremini. Siinkohal peab arvestama visiidi- ja analüüsitasudega, mida inimene peab ise maksma.

Alla 25aastastele on loodud nõustamiskeskused, kuhu noored saavad pöörduda tasuta vastuvõtule ja kus ka ooteaeg peaks olema tavalisest veidi lühem. Rohkem infot leiab www.amor.ee.

Samas on võimalus ka Testikodus.ee portaali kaudu proovivõtukomplekt koju tellida, võtta endalt proov (mees peab  hommikul esmasjoauriiniga täitma proovivõtutopsist 2/3, naine peab võtma kuiva vatitampooniga tupeproovi), saata proov teenusepakkuja Quattromed HTI laborisse ja saada vastus.

Müüt nr 8: Suguhaiguste testimine kodus ei ole usaldusväärne
Uuringute järgi teeb USA-s ligikaudu 80% naistest enne arsti poole pöördumist kodus rasedustesti.

Testikodus.ee teenuse puhul tuvastatakse suguhaigus DNA-põhiselt, meetod  on välja töötatud koostöös Tartu Ülikooli teadlastega. DNA ei ole temperatuuritundlik, seega proov transpordil ei kannata.

Teenus on välja töötatud 16 aastat tegutsenud Eesti suurima eralabori Quattromed HTI poolt. Quattromed HTI laboriteenuseid kasutavad 60% perearstidest, ettevõte teostab aastas ca 2 miljonit analüüsi verest, uriinist, väljaheitest, nahast jne. Testikodus.ee teenuse eest tasub klient ise Eesti Haigekassa hinnakirja alusel, üks analüüs maksab 12.90 eurot.

Müüt nr 9: Suguhaigused on ravitavad, neil pole tõsiseid tagajärgi
Enamus seksuaalsel teel levivaid suguhaigusi on ravitavad. Ravimata jäetud suguhaigused põhjustavad põletikke, mis pikema aja vältel võivad viia viljatuseni.