Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Võitlus pro-ana lehekülgedega (3)

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Kelly Kipper
28.03.2011
Foto: Scanpix

Moemaailma on alati peetud üheks peasüüdlaseks kõhnusekultuse levitamisel ning vaadeldud kui tõukejõudu noorte naiste ja tüdrukute toitumishäirete tekkel. Õnneks on aga selline olukord ning kuvand tasapisi muutumas.

Itaalia Vogue, autoriteetne moe- ja iluajakiri, on asunud võitlusesse anoreksiat ning toitumishäireid propageerivate veebilehekülgede vastu. Ajakiri, mille netiväljaannet külastab kuus üle miljoni inimese, alustas eelmisel nädalal virtuaalset allkirjade kogumist eesmärgiga sulgeda "pro-ana" leheküljed.

Ei tea, kas tänapäeva maailmas leidub naist, kes poleks ealeski mõnd moeajakirja sirvides mõelnud, et tahaks olla sama kõhn või pikk kui see graatsia, kes säravatelt moefotodelt ja klantsidelt reklaampiltidelt vastu vaatab. Kui paljud meist aga annavad endale samal hetkel aru, et piltidel ilutsevate kaunitaride palgeil on reeglina kosmeetikakiht, nad on läbinud suurema või väiksema retušeerimisringi ning tegelikkuses näevad nad välja palju vähem ebamaised ning palju rohkem nagu tavalised naised?

Pildil Isabelle Caro, prantsuse modell, kes kannatas anoreksia all 13aastasest saadik. Kui naine 20aastaselt haiglasse pandi, kaalus ta vaid 25 kilo. Isabelle suri eelmise aasta novembris.

Eriti just kevade ja suve saabudes, kui ilmad lähevad soojemaks ning riided napimaks, hakkavad paljud naised tundma ebakindlust oma välimuse ja kaalu suhtes ning soov välja näha nagu sihvakad modellid süveneb. Kahjuks aga ei otsusta mitte kõik, kes ihalevad kõhnem olla, tervislike kaalulangetusmeetodite kasuks, vaid pöörduvad hoopiski ekstreemsemate väljundite poole, mille tagajärjeks on sageli rasked haigused nagu anoreksia ning buliimia.

Viimasel ajal kuuleb aina enam internetis tegutsevatest toitumishäireid pooldavatest veebilehekülgedest, kus haigusest räägitakse kui kallist sõbrast, pakutakse instruktsioone, inspiratsiooni ning vihjeid, kuidas "sulanduda sisse" anorektiku või buliimiku elustiili. Sageli leiab lehekülgedelt ka n-ö "thinspiratsiooni" kokku monteeritud videote ja piltide näol, mille kangelasteks on haiglaselt kõhnad kuulsused ja modellid - nn iluetalonid. Kui keegi "väljasolijatest" julgeb veebilehekülge või toitumishäirete kultust kritiseerida, asuvad lehekülgede tegijad ning püsikülastajad toitumishäireid kiivalt kaitsma, keelduvad tunnistamast, et neil on probleem ning ütlevad ära igasugusest abist. Taolisi lehekülgi võib aga vaadata ka kui appikarjeid, sest paljudele on internet tööriistaks ja vahendiks oma tunnete väljendamisel, mida reaalses elus ei osata välja öelda või lihtsalt pole kedagi, kes kuulaks ja annaks nõu.

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Loe kommentaare (3)

Hoolitsetud
Femme uudiskiri

Kas oled unistanud deodorandist, mis poleks pealekandmisel külm ja märg, vaid siidiselt pehme ning kiirelt imenduv?
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee